Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

Małołączniak 2096 m n.p.m.[1]

Małołączniak położony jest w Grani Głównej Tatr Zachodnich, w grupie Czerwonych Wierchów. Małołączniak leży pomiędzy Krzesanicą na zachodzie oraz Kopą Kondracką na wschodzie. Od Krzesanicy Małołączniaka rozdziela Litworowa Przełęcz, zaś od Kopy Kondrackiej Małołącka Przełęcz.

Małołączniak tworzy rozległy, mocno wyodrębniony masyw. Na południu opada on do Dolinki Rozpadłej. Ku północnemu-zachodowi spod szczytu Małołączniaka wysuwa się grań rozdzielająca Dolinę Miętusią od Doliny Małej Łąki. Górną część grani stanowi Czerwony Grzbiet, który wcina się między Dolinę Litworową oraz Wyżnią i Niżną Świstówkę. Czerwony Grzbiet urywa się ku Dolinie Małej Łąki urwiskami Wielkiej Turni oraz Pośredniej i Skrajnej Małołąckiej Turni.

Przez Małołączniak przebiega czerwony szlak z Doliny Kościeliskiej prowadzący grzbietem Czerwonych Wierchów w kierunku Kasprowego Wierchu. Na Małołączniak wytyczony jest również niebieski szlak z Doliny Małej Łąki przez Kobylarzowy Żleb.

Rozległa kopuła szczytowa Małołączniak stanowi doskonały punkt widokowy. Szczególnie efektownie prezentują się Tatry Wysokie z Krywaniem i Świnicą.

Bibliografia

[1] Wysokość według mapy: Tatry Zachodnie słowackie i polskie. 1:25 000, Sygnatura, Wydanie IV, Warszawa - Zielona Góra - Zakopane, 2006/2007.


Opisy szlaków

 Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi - Kobylarzowy Żleb - Czerwony Grzbiet - Małołączniak

 Grzbietem Czerwonych Wierchów

 

E-gory.com -> Tatry -> Szczyty

  Schematy szlaków  

schematy szlaków