Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry

TATRY

 Tatry  są górami wznoszącymi się na granicy Polski i Słowacji. Są to góry reprezentujące krajobraz wysokogórski typu alpejskiego. Całe Tatry zajmują obszar 795 km kwadratowych, przy czym na Tatry Polskie przypada jedynie 174 km kwadratowych, tj. około 22% ich powierzchni.[1] Tatry dzielą się na Tatry Bielskie (Hawrań 2152 m), Tatry Zachodnie (Bystra 2248 m), Tatry Wysokie (Gerlach 2655 m) oraz wyodrębniany przez wielu geografów - masyw Siwego Wierchu (1806 m).[1] Na terytorium Polski leży jedynie częśc Tatr Wysokich i część Tatr Zachodnich.


Tatry Wysokie - Mięuszowieckie Szczyty


Bystra


Hawrań

Najwyższym szczytem w polskich Tatrach Wysokich są położone na granicy Rysy (2499 m), a w Tatrach Zachodnich Starorobociański Wierch (2176 m). Najwyższym szczytem położonym w całości w Polsce jest Kozi Wierch (2291 m).


Niżne Rysy, Rysy i Wysoka


Kozie Czuby i Kozi Wierch


Siwa Przełęcz, w tle Starorobociański Wierch

Tatry Bielskie zbudowane są ze skał wapiennych. Od granitowych Tatr Wysokich oddzielone są Przełęczą pod Kopą. Tatry Wysokie są najwyższe i charakteryzują się najbardziej efektowną rzeźbą skalną. Na zachód od Przełęczy Lliowe rozciągają się natomiast najrozleglejsze Tatry Zachodnie, których rzeźba jest jednak zdecydowanie łagodniejsza.


Świnica, Pośrednia Turnia, Skrajna Turnia i Liliowe

Bardzo charakterystycznym elementem krajobrazu tatrzańskiego jest obfitość wód. Do największych atrakcji należą pełne uroku tatrzańskie stawy ślicznie wkomponowane w skalną scenerię. Największe i najpiękniejsze z nich leżą po polskiej stronie. Najgłębszy (79 m) jest Wielki Staw położony w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Nie dorównuje on jednak urokiem Morskiemu Oku, najbardziej znanemu z tatrzańskich jezior, które położone jest u stóp Mięguszowieckich Szczytów.


Morskie Oko


Wielki Staw


Czarny Staw Gąsienicowy, w tle Kozie Wierchy i Kościelec


Zadni Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich

Po stronie słowackiej największy i najgłębszy jest Wielki Staw Hińczowy, zaś najwyżej położony jest Staw Lodowy (2157 m). Bardzo efektowne są również tatrzańskie wodospady, z których największym jest Wielka Siklawa. Ma ona około 70 metrów wysokości i spada z progu o średnim nachyleniu 35 stopni. Innym ciekawym zjawiskiem są ogromne wywierzyska związane z podziemnymi przepływami. Najpotężniejsze z nich - Wywierzysko Olczyskie - wyrzuca okolo 400 - 700 litrów wody na sekundę.[1] Oprócz tego w Tatrach znajduje się kilkadziesiąt większych potoków.


Grań Baszt i Wielki Staw Hińczowy



Wielka Siklawa

W Tatrach obok wspaniałych, wysokogórskich krajobrazów, pięknych jezior, urokliwych dolin, możemy spotkać także bardzo bogatą szatę roślinną. Do wysokości 1000 metrów sięga piętro podgórza. Nad nim wyróżnia się 2 piętra lasów: dolnoreglowe (1200-1250 m), oraz górnoreglowe (do 1550 m). Piętro górnoreglowe tworzą m.in. brzoza karpacka, jarzębina i limba. Powyżej (do 1800 m) znajduje się piętro kosodrzewiny, a nad nią rozciąga się piętro hal, sięgające nawet do 2300 metrów. Ostatnim piętrem jest natomiast piętro turniowe.[1]


Wysokogórskie otoczenie Doliny Gąsienicowej


Panorama Tatr Zachodnich z Wielkiego Kopieńca


Czarny Staw pod Rysami - widok na Niżnie Rysy i Rysy

Dużą atrakcję stanowi także fauna tatrzańska. Obok pospolitych gatunków zwierząt takich jak: jelenie, sarny, dziki, wilki, żbiki, w Tatrach żyją także kozice, świstaki, a przede wszystkim niedźwiedzie.[1] Tatry ze względu na wyjątkowe wartości przyrodnicze i krajobrazowe podlegają ochronie. Całe Tatry Polskie wchodzą w skład Tatrzańskiego Parku Narodowego. Po stronie słowackiej istnieje natomiast TANAP (Tatransky Narodny Park).


Kozica

Głównym ośrodkiem turystycznym w rejonie Tatr jest położone pod Giewontem - Zakopane, które dzięki swej wielkości i korzystnemu położeniu skupia większość ruchu turystycznego. Zakopane posiada rozwiniętą bazę noclegową. Największą bolączką miasta jest tzw. Zakopianka, czyli droga pozwalająca dojechac do Zakopanego z Krakowa, która permanentnie korkuje się.


Giewont


Zakopane widziane z Sarniej Skały


Orla Perć

Tatry pokryte są siecią szlaków turystycznych o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności. Najsłynniejszym i jednocześnie najtrudniejszym szlakiem tatrzańskim jest Orla Perć biegnąca od Zawratu poprzez Kozi Wierch i Granaty do Przełęczy Krzyżne.

E-gory.com -> Tatry

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.










Galeria /60/ - Tatry 2017 /Dolina Olczyska - Wielki Kopieniec - Psia Trawka - Waksmundzka Polana - Gęsia Szyja - Rusinowa Polana/




Galeria /59/ - Tatry 2017 /Kuźnice - Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch - Beskid/




Galeria /58/ - Tatry 2016 /Zakopane - Nosal - Nosalowa Przełęcz - Polana Olczyska/




Galeria /57/ - Tatry 2016 /Świnicka Przełęcz - Świnica - Zawrat/





Galeria /56/ - Tatry 2016 /Kuźnice - Skupniów Upłaz - Hala Gąsienicowa - Zielony Staw - Świnicka Przełęcz/




Galeria /55/ - Tatry 2016 /Jaszczurówka - Dolina Olczyska - Polana Olczyska - Kopieniec - Toporowa Cyrhla/




Galeria /29/: Tatry 2011 /Galeria IV/





Galeria /28/: Tatry 2011 /Galeria III/





Galeria /27/: Tatry 2011 /Galeria II/





Galeria /26/: Tatry 2011 /Galeria I/





Galeria /19/: Tatry 2008 /Galeria III/





Galeria /18/: Tatry 2008 /Galeria II/





Galeria /17/: Tatry 2008 /Galeria I/





Galeria /2/: Tatry 2002





Galeria /1/: Tatry i Gorce






  Schematy szlaków  

schematy szlaków