Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Ośrodki turystyczne

ZAKOPANE

Zakopane jest najbardziej znanym polskim ośrodkiem turystycznym położonym u stóp Tatr. Miasto liczy około 30 tysięcy stałych mieszkańców, jednak co roku jest odwiedzane przez wielokrotnie większą liczbę turystów. Do Zakopanego można dojechać z Krakowa słynną "Zakopianką" prowadzącą przez Myślenice, Nowy Targ i Poronin. Swą sławę trasa zawdzięcza niestety częstym utrudnieniom w ruchu. Do Zakopanego prowadzi także linia kolejowa z Krakowa przez Suchą Beskidzką i Chabówkę, która przedostaje się na Podhale pokonując Beskidy na Przełęczy Sieniawskiej.

Zakopane oferuje turystom wiele miejsc w hotelach, domach wczasowych, pensjonatach, a także w olbrzymiej liczbie kwater prywatnych. Zakopane stanowi główną bazę wypadową w Tatry. Z miasta kursują autobusy PKS, a także bardzo liczne busy prywatne, dowożące między innymi do Kir (Dolina Kościeliska), Siwej Polany (Dolina Chochołowska), Kużnic, Palenicy Białczańskiej (rejon Morskiego Oka i Doliny Pięciu Stawów). Oprócz turystyki pieszej w okolicach Zakopanego można uprawiać paragliding oraz górską turystykę rowerowa, a zimą pod Kasprowy Wierch ochrzczony mianem ,,Narciarskiej Góry Polski" ściągają narciarze, na których czekają liczne wyciągi i sztucznie naśnieżane stoki.

Do miejsc wartych zwiedzenia położonych w samym Zakopanem należy zaliczyć kościół i cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, Muzeum Tatrzańskie, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Karola Szymanowskiego ,,Atma'', Teatr im. St.I.Witkiewicza, Muzeum TPN ul. Chałubińskiego 42, basen cieplicowy na stoku Antałówki oraz największą skocznię narciarską w Polsce "Wielką Krokiew".

Z Zakopanego wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych prowadzących w Tatry. Wśród nich można wyróznić typowo spacerowe prowadzące do Doliny ku Dziurze, Doliny Białego, czy Doliny Strążyskiej, w której znajduje się wodospad Siklawica. Do bardziej wymagających należą szlaki na Giewont, Czerwone Wierchy lub do Doliny Gąsienicowej i dalej nad Czarny Staw. Wreszcie z Zakopanego można udać się na typowo wysokogórskie wyprawy na Świnicę, Zawrat, Granaty, czy Kozie Wierchy. Znanymi atrakcjami są również kolej linowa z Kuźnic na Kasprowy Wierch ze stacją pośrednią na Myślenickich Turniach, kolejka terenowa na Gubałowkę oraz wyciąg krzesełkowy na Butorowski Wierch. Na Łysej Polanie położonej przy drodze z Zakopanego do Morskiego Oka znajduje się polsko - słowackie przejście graniczne.
 zakopane2

zakopane3

zakopane4

zakopane4

Zakopane w internecie

Zakopane on-line
Zakopane - Urząd Miasta
Zakopane, Noclegi, Tatry - portal zakopiański
Zakopane, Tatry - noclegi, mapa, kwatery
Zakopane - kwatery, noclegi, apartamenty
Zakopane - noclegi, Tatry, turystyka, tanie kwatery
Zakopane - noclegi, hotele, plan miasta i atrakcje
Zakopane - noclegi, informacje praktyczne
Zakopane - apartamenty, noclegi
Zakopane - pensjonaty, hotele, baza noclegowa
Zakopane - podhalańska baza noclegowa
Zakopane - mapa Zakopanego

E-gory.com -> Tatry -> Ośrodki turystyczne
  Schematy szlaków  

schematy szlaków