Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie

GÓRY IZERSKIE

 Góry Izerskie  leżą w obrębie łańcucha Sudetów i stanowią ich najdalej na zachód wysuniętą część. Od wschodu sąsiadują z rozległą Kotliną Jeleniogórską oraz z Karkonoszami, będącymi najwyższym pasmem Sudetów. Granicę pomiędzy Górami Izerskimi, a Karkonoszami stanowi obniżenie Przełęczy Szklarskiej (886m), przez którą przebiega trasa samochodowa oraz linia kolejowa ze Szklarskiej Poręby do Harrachova.


Hala Izerska - widok ku Karkonoszom

Od południa i południowego - zachodu Góry Izerskie ograniczone są Doliną Nysy Łużyckiej, za którą rozciągają się Góry Łużyckie. Na północy Góry Izerskie przechodzą w Pogórze Izerskie. Pasmo Gór Izerskich położone jest na granicy Polski i Czech. Polska część obejmuje dwa równoległe do siebie grzbiety: Grzbiet Wysoki z Wysoką Kopą (1126m) oraz Grzbiet Kamienicki, którego najwyższym wzniesieniem jest Kamienica (973m). Oba grzbiety rozdzielone są dolinami Kwisy i Małej Kamiennej, zaś łączą się ze sobą w siodle Rozdroża Izerskiego (767m). Po stronie czeskiej wyróżnia się masyw Izery (1122m), Grzbiet Waloński oraz Grzbiet Średni.[1]


Kamienica

Najwyższym szczytem Gór Izerskich jest położona w całości w Polsce Wysoka Kopa (1126m). Najwyższym czeskim wzniesieniem jest natomiast graniczny Smrek (1124m). Po polskiej stronie wszystkie wzniesienia powyżej 1000 metrów położone są w obrębie Grzbietu Wysokiego. Do ważniejszych kulminacji zaliczają się Stóg Izerski (1107m), Przednia Kopa (1114m), Izerskie Garby (1088m), Zwalisko (1047m), Wysoki Kamień (1058m).


Hala Izerska - widok na Wysoką Kopę i Złote Jamy


Zwalisko - widok na Wysoki Kamień


Jizerka, w tle Izera

Góry Izerskie zbudowane są granitognejsów, gnejsów i łupków krystalicznych. Całe pasmo jest niezwykle bogate w złoża kruszców, a przede wszystkim kwarcu, choć aktualnie już w znacznym stopniu wyeksploatowane.[1] Stąd właśnie pochodzi wiele okazów ametystów i kryształów górskich, które można oglądać w pobliskich muzeach mineralogicznych. W izerskich lasach dominuje obecnie świerk, a drzewa liściaste mają w nich niewielki udział. W granicach pasma znajdują się dwa rezerwaty przyrody: "Torfowisko Izerskie" oraz "Krokusy w Górzyńcu".


Kobyla Łąka - Izera


Kopalnia Stanisław - wyrobisko

Pod względem urozmaicenia krajobrazu Góry Izerskie nie mogą równać się z Tatrami, czy też z pobliskimi Karkonoszami. Korzystne położenie ponad otaczającymi kotlinami i pogórzami powoduje jednak, że z izerskich grzbietów i wzniesień rozciagąją się rozległe i bogate panoramy. Głównymi ośrodkami turystycznymi leżącymi u podnóża Gór Izerskich są Szklarska Poręba i Świeradów Zdrój. Istniejąca sieć szlaków i leśnych dróg pozwala na dosyć dokładne zwiedzenie tego interesującego pasma górskiego.


Jizerka

Górskie wędrówki ułatwiają schroniska turystyczne: Chatka Górzystów położona na Hali Izerskiej, Stacja Turystyczna Orle, Schronisko na Stogu Izerskim oraz Schronisko Wysoki Kamień.


Chatka Górzystów


Schronisko na Stogu Izerskim

Ostatnimi laty rejon Gór Izerskich jest coraz intensywniej wykorzystywany przez rowerzystów górskich. U stóp Gór Izerskich znajduje się również Polana Jakuszycka znana z corocznie organizowanego Biegu Piastów. Od 2008 roku funkcjonuje kolej gondolowa ze Świeradowa Zdroju na Stóg Izerski. W 2010 roku, po wielu latach przerwy, ponownie uruchomiono połączenie kolejowe na trasie Szklarska Poręba Górna - Jakuszyce - Harrachov - Kořenov.


Kolej gondolowa na Stóg Izerski


Szklarska Poręba Jakuszyce

E-gory.com -> Góry Izerskie

Bibliografia

[1] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.
[2] Karkonosze i Góry Izerskie. Mapa turystyczna. 1:25 000, Wydanie 2007, Wydawnictwo Kartograficzne Karta, ISBN 978 83-907810-4-4.









Galeria /38/: Góry Izerskie 2013 /Wysoki Kamień - Kopalnia Stanisław - Stóg Izerski - Smrek - Hala Izerska/




Galeria /36/: Góry Izerskie 2013 /Jizerka - Orle - Hala Izerska - Jakuszyce/




Galeria /31/: Góry Izerskie 2012 /Stóg Izerski - Polana Izerska - Hala Izerska - Orle - Jakuszyce/




Galeria /16/: Szklarska Poręba 2007 /Góry Izerskie/





Galeria /6/: Karkonosze 2004 /Szklarska Poręba i okolice/






  Schematy szlaków  

schematy szlaków