Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Beskid Żywiecki

BESKID ŻYWIECKI

 Beskid Żywiecki  leży w zachodniej części Beskidów. Jest to najwyższe pasmo w polskich Beskidach i jednocześnie drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce. Najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Babia Góra wznosząca się na wysokość 1725 metrów.


Babia Góra

Pasmo Beskidu Żywieckiego ciągnie się od Przełęczy Koniakowskiej na zachodzie do Przełęczy Sienawskiej na wschodzie. Dolina Soły rozdziela Beskid Żywiecki od Beskidu Śląskiego. Na północ oraz na północny - wschód od Beskidu Żywieckiego wznoszą się pasma Beskdu Małego oraz Beskidu Makowskiego. Granica północna ciągnie się przez Kotlinę Żywiecką, dolinę Koszarawy, a następnie doliny rzek Lachówki i Stryszawki, będących dopływami Skawy. Z kolei dolina Skawy oraz dolina Raby wyznaczają granicę wschodnią rozdzielającą Beskid Żywiecki od Gorców. Południowe stoki Beskidu Żywieckiego opadają na Słowację.


Hala Rysianka - widok na Babią Górę i Pilsko

Beskid Żywiecki nie stanowi jednolitego masywu, lecz dzieli się na kilka wyraźnych grup górskich. Najdalej na zachodzie rozciąga się grupa Wielkiej Raczy (1236m), do której należą również Mała Racza (1178m), Wielka Rycerzowa (1225m) oraz Mała Rycerzowa (1207m).


Hala Rycerzowa


Na szczycie Wielkiej Raczy

W centrum Beskidu Żywieckiego leży grupa Pilska (1557m). Główna kulminacja Pilska leży po stronie słowackiej, natomiast graniczny wierzchołek liczący 1542 metry nosi nazwę Góry Pięciu Kopców.


Pilsko

Dość silnie wyodrębniony masyw w centralnej części Beskidu Żywieckiego tworzy również Romanka (1366m). W masywie tym wznoszą się między innymi Lipowska (1324m) oraz Rysianka (1322m).


Lipowska, Rysianka i Romanka

Na wschód od Pilska wznosi się Pasmo Babiogórskie z Babią Górą (1725m) - najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Oprócz właściwego masywu Babiej Góry wyróżnia się również Pasmo Policy (1369m) oraz Pasmo Jałowieckie z Jałowcem (1110m). Południowo - wschodnią część Beskidu Żywieckiego stanowi Pasmo Podhalańskie, które poprzez Przełęcz Sieniawską łączy się z Gorcami.


Pasmo Jałowieckie


Pasmo Policy

Pasmo Beskidu Żywieckiego jest szeroko udostępnione dla turystów poprzez gęstą sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych. W okresie zimowym szczególnie atrakcyjnym rejonem są okolice Pilska z licznymi wyciągami narciarskimi. W Sopotni Wielkiej, niewielkiej wsi położonej w pobliżu Korbielowa, znajduje się największy wodospad w polskich Beskidach.


Wodospad w Sopotni Wielkiej

Z Zawoi na Mosorny Groń prowadzi kolej linowo - krzesełkowa czynna także w sezonie letnim. Na obszarze Beskidu Żywieckiego zlokalizowanych jest sporo schronisk turystycznych, w tym tak znane jak schronisko na Markowych Szczawinach, na Hali Krupowej, na Hali Miziowej, na Hali Rysiance, na Hali Lipowskiej, czy bacówka na Rycerzowej.


Bacówka na Rycerzowej


Hala Miziowa, w tle Babia Góra


Schronisko na Hali Rysiance

Do głównych ośrodków turystycznych w rejonie zachodnim należą Zwardoń, Rajcza, Ujsoły, Rycerka Górna. Głównym ośrodkiem turystycznym położonym u stóp Pilska jest Korbielów, natomiast najlepszą bazą wypadową w okolice Babiej Góry, Jałowca i Policy jest Zawoja.


Zawoja - Wodospad na Mosornym Potoku

Od 1954 roku część masywu Babiej Góry wchodzi w skład Babiogórskiego Parku Narodowego. Powierzchnia parku wynosi 3391,55 ha. W marcu 1986 roku na obszarze o powierzchni 35 870 ha utworzono Żywiecki Park Krajobrazowy.[1]

E-gory.com -> Beskid Żywiecki

Bibliografia

[1] Beskid Żywiecki. Mapa. 1:50 000, Wydawnictwo Kartograficzne Eko-Graf - Wrocław, Wrocław 2005.
[2] Beskid Śląski i Żywiecki. Mapa turystyczna. 1:75 000, wydanie 3, Polskie Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 2005.
[3] Babia Góra. Mapa turystyczna. 1:25 000, wydanie 4, Oficyna Wydawnicza Rewasz, 2001.

Galeria /46/ - Beskid Żywiecki 2014 /Przełęcz Krowarki - Sokolica - Babia Góra - Przełęcz Brona - Markowe Szczawiny - Górny Płaj/
Galeria /45/ - Beskid Żywiecki 2014 /Soblówka - Rycerzowa - Wodospad w Sopotni Wielkiej - Hala Rysianka - Hala Lipowska/
Galeria /42/: Beskid Żywiecki 2014 /Korbielów - Hala Miziowa - Pilsko - Hala Rysianka/
Galeria /22/: Wielka Racza, Rycerzowa 2009

Galeria /12/: Zawoja 2006 /Pasmo Jałowieckie i Pasmo Polic/

Galeria /11/: Zawoja 2006 /Babia Góra i Pilsko/


  Schematy szlaków  

schematy szlaków