Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA KOPĘ KONDRACKĄ (2005m) Z DOLINY MAŁEJ ŁĄKI PRZEZ PRZEŁĘCZ KONDRACKĄ


Kopa Kondracka i Małołączniak

Kopa Kondracka leży pomiędzy Małołączniakiem a Suchym Wierchem Kondrackim i jest najniższym oraz najdalej na wschód położonym szczytem w grupie Czerwonych Wierchów. Z racji wschodniego usytuowania panorama rozciągająca się ze szczytu jest nieco ograniczona w odniesieniu do odleglejszych rejonów Tatr Zachodnich. Kopa Kondracka jest punktem zwornikowym dla bocznej, północnej grani, w której wznosi się Giewont, przedzielony Kondracką Przełęczą. Północno-zachodnie zbocza Kopy Kondrackiej opadają do Wyżniej i Niżniej Świstówki, które stanowią górne piętro Doliny Małej Łąki. Na północnym-wschodzie leży Dolina Kondratowa, a na południu Rozpadła Dolinka.

schemat

Istnieje kilka możliwych wariantów wejścia na Kopę Kondracką. Wyliczając od zachodu są to:


Kopa Kondracka z Przełęczy pod Kopą Kondracką

Szlak na Kopę Kondracką rozpoczyna się w pobliżu parkingu znajdującego się przy drodze wojewódzkiej nr 958, skąd leśna droga doprowadza do kasy TPN. Droga pod Reglami odbija tutaj w lewo w kierunku Doliny Strążyskiej.


Rozstaj przy parkingu


Droga do kasy TPN


Kasa TPN

Powyżej kasy TPN zółty szlak prowadzi wygodną, leśną drogą wzdłuż Małołąckiego Potoku. Początkowo towarzyszy nam niebieski szlak na Małołączniak, który po około 20 minutach odgałęzia się na Przysłop Miętusi.


Początek szlaku


Rozwidlenie ze szlakiem na Małołączniak

Powyżej rozstaju ścieżka podrywa się ku górze i po kolejnych 15 minutach docieramy na skraj Wielkiej Polany Małołąckiej, gdzie żółty szlak krzyżuje się ze Ścieżką nad Reglami. Wraz z osiągnieciem Wielkiej Polany otwiera się efektowna panorama w kierunku Giewontu i Wielkiej Turni.


Rozstaj szlaków na Wielkiej Polanie MałołąckiejWielka Polana Małołącka - widok na masyw Giewontu i Wielką Turnię

Wielka Polana obejmuje rozległą rówień, długą na około 1 kilometr, powstałą w miejscu dawnego jeziora polodowcoego.[1] Żółty szlak przecina polanę prowadząc ku urwiskom Wielkiej Turni. Wkrótce ukazuje się też wierzchołek Giewontu z krzyżem.


Wielka Polana Małołącka


Giewont, Mały Giewont i Wielka Turnia


Giewont, Mały Giewont i Siodłowa Turnia

Powyżej Wielkiej Polany ścieżka wznosi się przez pochyłą rówień, zwaną Wyżnie. Stanowi ona dno jednego z 3 kotłów polodowcowych wcinających się między Wielką Turnię i Małołączniaka z jednej strony oraz Mnichowe Turnie i Kopę Kondracką z drugiej strony. Powyżej wznoszą się kotły Niżniej Świstówki oraz Wyżniej Świstówki.


Szlak powyżej Wielkiej Polany

Rozpoczyna się teraz najbardziej męczący fragment podejścia. Szlak pokonuje kilka skalnych spiętrzeń, a następnie wprowadza do Głazistego Żlebu, który opada z Wyżniej Przełęczy Kondrackiej. Ponad nami wznoszą się z prawej Mnichowe Turnie, a z lewej Siodłowa Turnia.


Podejście żółtym szlakiem


Skalne spiętrzenie, w tle Mnichowe Turnie


Mnich Małołącki i kocioł Świstówki


Sidołowa Turnia


Wielka Turnia


Głazisty Żleb

Opuszczając żleb szlak przewija się w prawo i prowadzi dalej zakosami wśród kosodrzewiny, które wyprowadzają na siodło Przełęczy Kondrackiej, gdzie następuje połączenie z niebieskim szlakiem z Doliny Kondratowej.


Siodłowa Turnia


Podejście na Przełęcz Kondracką, w tle Wielka Turnia


Dojście do Przełęczy Kondrackiej

Po osiągnięciu przełęczy otwiera się panorama na Tatry Wysokie ze Świnicą i Granatami. Doskonale widoczny jest wapienny wierzchołek Giewontu, na który prowadzi niebieski szlak.


Mały Giewont i Giewont


Widok na Tatry Wysokie ze Świnicą


Siodłowa Turnia


Giewont


Dolina Kondratowa

Znaki żółte kierują się z przełęczy na południe, wznosząc się grzbietem ku Kopie Kondrackiej. Wraz z nabieraniem wysokości otwiera się coraz bogatsza panorama na Tatry Wysokie. Wędrując pogarbionym grzbietem osiągamy wierzchołek Kopy Kondrackiej po około 40 minutach. Przez szczyt przebiega czerwony szlak, który pozwala udać się na wschód w kierunku Kasprowego Wierchu, lub na zachód, gdzie przebiega przez pozostałe szczyty Czerwonych Wierchów.


Widok ku Wielkiej Polanie Małołąckiej


Kopa Kondracka i Małołączniak


Tatry Wysokie z Krywaniem w chmurach


Giewont


Wierzchołek Kopy Kondrackiej

Tak jak z pozostałych Czerwonych Wierchów, z Kopy Kondrackiej rozciąga się rozległa panorama na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. W panoramie dominują Świnica i Krywań, natomiast widok ku zachodowi ogranicza rozległa kopuła Małołączniaka.


Kopa Kondracka - widok na Tatry Zachodnie


Krywań


Tatry Wysokie


Giewont i podkradacz jedzenia:)


Krzesanica i Małołączniak


Wielka Turnia, Świstówka i Giewont

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2023

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.

  Schematy szlaków  

schematy szlaków