Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak do Doliny za Bramką. Dolina za Bramką. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówDO DOLINY ZA BRAMKĄ


Kaskady na Potoku zza Bramki

Dolina za Bramką jest niewielką doliną reglową, która wcina się centralnie w północne zbocza Łysanek. W górnej części dolina rozgałęzia się na dwie odnogi zwane odpowiednio Doliną spod Łysanek oraz Doliną spod Jatek. Nazwa doliny pochodzi od trzech skalnych przewężeń, zwanych ''bramkami''.

schemat

Dnem doliny biegnie znakowany na zielono szlak turystyczny, który ma niespełna 1 km długości. Wylot Doliny za Bramką znajduje się przy Drodze pod Reglami. Jest on usytuowany pomiędzy wylotem Doliny Strążyskiej na wschodzie, a wylotem Doliny Małej Łąki na zachodzie. Podobnie jak w przypadku Dolinie ku Dziurze, za zwiedzenie do doliny nie pobiera się opłat z tytułu wstępu na obszar TPN.


Widok z Drogi pod Reglami na Gubałówkę


Wylot doliny za Bramką

Zielony szlak kieruje się ku północy równolegle do Potoku zza Bramki. Pierwsza ze skalnych bramek znajduje się w pobliżu wylotu doliny.


Pierwsze skalne zwężenie

Podążając dalej ku północy dochodzimy następnie do kolejnego ze zwężeń. Z prawej strony wznoszą wyniosłe Niżne Jasiowe Turnie.


W Dolinie za Bramką


Niżne Jasiowe Turnie

Wąska ścieżka cały czas wznosi się nieznacznie wzdłuż potoku i po niespełna 20 minutach doprowadza do ostatniej, strzelistej skalnej bramki.


Kaskady na potoku


Trzecia bramka

Powyżej trzeciej bramki zielony szlak osiąga wkrótce miejsce, gdzie dolina za Bramką rozdziela się na dwie odnogi. Łącza się tutaj potoki spywające z obydwu odgałęzień doliny. W miejscu połączenia potoków końćzy się zielony szlak. Dojście do końća szlaku zajmuje około 20 minut.


Zielony szlak powyżej trzeciej bramki


Rozgalęzienie doliny


Koniec szlaku

Powrót do wylotu doliny tą samą drogą.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2018

Droga pod Reglami - widok na Gubałówkę
Wylot Doliny za Bramką
Drogowskaz
Pierwsze skalne zwężenie
Pierwsza bramka
W Dolinie za Bramką
Niżne Jasiowe Turnie
Mostek nad Potokiem zza Bramki
Kaskady
Trzecia bramka
Powyżej trzeciej bramki
Kaskady
Rozgałęzienie doliny
Koniec szlaku
Koniec szlaku  Schematy szlaków  

schematy szlaków