Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Żółty szlak na Halę Gąsienicową z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki. Kuźnice - Dolina Jaworzynki - Karczmisko - Hala Gąsienicowa - Murowaniec. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA HALĘ GĄSIENICOWĄ Z KUŹNIC PRZEZ DOLINĘ JAWORZYNKI


Hala Gąsienicowa

Żółty szlak przez Dolinę Jaworzynki jest obok niebieskiego szlaku przez Boczań najpopularniejszą trasą prowadzącą na Halę Gąsienicową. Szlaki te mają nieco odmienny charakter, ponieważ podejście przez Boczań i Skupniów Upłaz wznosi się równomiernie na całej swojej długości, poczynając od Kuźnic i kończąc na Przełęczy między Kopami. Z kolei żółty szlak najpierw prowadzi łagodnie dnem Doliny Jaworzynki, a dopiero w drugiej części podrywa się stromo ku Przełęczy między Kopami, zwanej też Karczmiskiem.

schemat

Żółty szlak kończy się na przełęczy i dojście do Murowańca następuje za znakami niebieskimi. Pod względem czasowym obydwa warianty są porównywalne, przy czym atrakcyjniejszy widokowo jest niebieski szlak, który w górnej części przecina widokowy Skupniów Upłaz.


Dolina Jaworzynki

Żółty szlak zaczyna się w Kuźnicach, zaraz za mostkiem nad Bystrą, przy którym znajduje się kasa TPN. Znaki żółte skręcają w prawo, ku wylotowi Doliny Jaworzynki.


Kuźnice - mostek nad Bystrą

Dolną część doliny zajmuje polana Jaworzynka, na której znajduje się kilka szałasów. Wygodna droga łagodnie wznosi się dnem doliny, mając przed sobą Wielką i Małą Królową Kopę oraz Kopę Magury.


Wylot Doliny Jaworzynki


Wielka Królowa Kopa, Mała Królowa Kopa i Kopa Magury

Łatwiejsza część podejścia kończy się po dotarciu do rozwidlenia doliny. Żółty szlak prowadzi przez chwilę jej lewą odnogą zwaną Długim Żlebem, po czym zwraca się w prawo i zaczyna wspinać się na zalesiony grzbiet rozdzielający obie odnogi.


Dolina Jaworzynki, w tle Krokiew


Początek podejścia na Karczmisko

Żółty szlak wznosi się stromo do góry kamiennym chodnikiem, będąc początkowo całkowicie schowany w lesie. Z czasem ścieżka przecina kilka widokowych zrównań, a jej bieg układa się w kilka zakosów, przy czym podejście cały czas jest męczące. W przypadku deszczowej pogody kamienne stopnie wymagają zachowania dużej ostrożności przy ich pokonywaniu, szczególnie podczas schodzenia.


Żółty szlak, w tle Krokiew


Kamienne stopnie

Wraz nabieraniem wysokości las przerzedza się, dzięki czemu otwiera się widok na otoczenie Doliny Jaworzynki, a także wapienny wierzchołek Giewontu.


Dolina Jaworzynki


Giewont

W górnej części podejścia wokół ścieżki zaczyna dominować kosodrzewina, która miejscami utrudnia poruszanie się. Przecinając zbocze Małej Kopy Królowej żółty szlak wyprowadza na Przełęcz między Kopami, gdzie dochodzi niebieski szlak z Kuźnic przez Boczań.


Górna część podejścia, w tle Karczmisko


Przełęcz między Kopami - Karczmisko

Z przełęczy roztacza się rozległa panorama ku północy, aż po Babią Górę i Pilsko. Na zachodzie wznoszą się Czerwone Wierchy i Giewont, z kolei w kierunku południowym widoczne jest otoczenie Doliny Pańszczycy.


Małołączniak i Giewont


Przełęcz między Kopami - widok ku północy

Niebieski szlak z Przełęczy między Kopami w stronę Hali Gąsienicowej wytyczony jest wygodną ścieżką, która prowadzi przez Królową Rówień. Powoli otwiera się przed nami wspaniała panorama Doliny Gąsienicowej z Granatami, Kozim Wierchem, Świnicą i najbardziej imponująco wyglądającym Kościelcem.


Przełęcz między Kopami


Granaty, Kozie Wierchy, Kościelec i Świnica

Dolina Gąsienicowa obejmuje obszar ograniczony od zachodu granią odchodzącą od Kasprowego Wierchu ku Uhrociu Kasprowemu, od wschodu granią biegnącą przez Grananty i Żółtą Turnię, zaś granicę południową stanowi grań od Kasprowego Wierchu przez Świnicę, Zawrat do Koziego Wierchu. Grań Kościelca rozdziela dolinę na dwie części. W odnodze wchodniej leży Czarny Staw Gąsienicowy, natomiast w odnodze zachodniej położonych jest kilkanaście stawów, z których największy jest Zielony Staw.


Betlejemka


Wysokogórskie otoczenie Doliny Gąsienicowej

Za Królową Równią szlak sprowadza nieco w dół na Halę Gąsienicową. Po prawej mijamy Centralny Ośrodek Szkolenia PZA ''Betlejemka''. Jeśli chcemy ominąć schronisko Murowaniec, to za ''Betlejemką'' powinniśmy pójść ścieżką w prawo, zaś idąc w lewo dojdziemy do schroniska.


Królowe Rówienki


Beskid i Kasprowy Wierch


Murowaniec

Dojście z Kuźnic do Murowańca zajmuje około 1.30 godziny. Przy schronisku znajduje się ważny węzeł szlaków. Od Murowańca można wyruszyć między innymi w kierunku Kasprowego Wierchu, Świnickiej Przełęczy, Zawratu, Kościelca, Świnicy, Koziego Wierchu, Przełęczy Krzyżne lub Przełęczy Liliowe.Panorama z Przełęczy między Kopami


Panorama z Hali Gąsienicowej (1)


Panorama z Hali Gąsienicowej (2)E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2017Kuźnice - mostek nad Bystrą
Dolina Jaworzynki
Wylot Doliny Jaworzynki
Szałasy w Dolinie Jaworzynki
Dolina Jaworzynki
Wielka Królowa Kopa, Mała Królowa Kopa i Kopa Magury
Podejście Doliną Jaworzynki
Dolina Jaworzynki, w tle Krokiew
Początek podejścia na Karczmisko
Żółty szlak - podejście
Żółty szlak, w tle Krokiew
Kamienne stopnie
Żółty szlak
Dolina Jaworzynki
Giewont
Górna część podejścia, w tle Karczmisko
Ściezka poniżej przełęczy
Przełęcz między Kopami - Karczmisko
Małołączniak i Giewont
Przełęcz między Kopami - widok ku północy
Przełęcz między Kopami
Granaty, Kozie Wierchy, Kościelec i Świnica
Otoczenie Zielonej Doliny Gąsienicowej z Kościelcem i Świnicą
Wysokogóskie otoczenie Doliny Gąsienicowej
Królowe Rówienki
Betlejemka
Beskid i Kasprowy Wierch
Świnica, Pośrednia Turnia i Skrajna Turnia
Murowaniec
Murowaniec  Schematy szlaków  

schematy szlaków