Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Gęsią Szyję z Palenicy Białczańskiej przez Rusinową Polanę. Polana Palenica - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA GĘSIĄ SZYJĘ (1490m) Z PALENICY BIAŁCZAŃSKIEJ PRZEZ RUSINOWĄ POLANĘ


Gęsia Szyja - podszczytowe skałki

Gęsia Szyja wraz z Rusinową Polaną stanowią najpopularniejszy cel wycieczkowy w reglowej części Tatr Wysokich. Obydwa miejsca słyną z interesującej panoramy na rejon Tatr Bielskich oraz Tatr Wysokich, z Lodowym Szczytem i Gerlachem na czele. Dodatkową atrakcją jest Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, które położone jest w pobliżu Rusinowej Polany, przy niebieskim szlaku z Zazadniej.

schemat

Przez Gęsią Szyję przebiega zielony szlak z Wierchu Porońca na Halę Gąsienicową, przy czym największy ruch turystyczny występuje na podejściu na Gęsią Szyję od Rusinowej Polany. Na Rusinową Polanę można dotrzeć niebieskim szlakiem z Zazadniej przez Wiktorówki, zielonym z Wierchu Porońca oraz niebieskim z Palenicy Białczańskiej. Ten ostatni stanowi najkrótszy i najszybszy wariant dojścia na Rusinową Polanę.


Rusinowa Polana

Niebieski szlak na Rusinową Polanę zaczyna się przy kasach TPN, znajdujących się obok parkingu na Palenicy Białczańskiej. Zaraz za szlabanem niebieski szlak odbija od asfaltowej jezdni prowadzącej nad Morskie Oko i wiodąc leśną ścieżką zbliża się do Waksmundzkiego Potoku.


Parking na Palenicy Białczańskiej


Początek niebieskiego szlaku


Niebieski szlak

Początkowo łagodne podejście, po kilkunastu minutach podrywa się ku górze i doprowadza kamienistą ścieżką do południowego skraju Rusinowej Polany, gdzie dochodzi czarny szlak z Polany pod Wołoszynem.


Podejście na Rusinową Polanę


Podejście na Rusinową Polanę


Południowy skraj Rusinowej Polany

Niebieski szlak przecina polanę w kierunku północnym. Z lewej strony wyłania się grzbiet Gęsiej Szyi, natomiast ku wschodowi otwiera się panorama Tatr Bielskich i Tatr Wysokich. Po około 10 minutach dochodzimy do skrzyżowania szlaków. Dołącza tutaj zielony szlak z Wierchu Porońca oraz niebieski szlak z Zazadniej.


Skrzyżowanie szlaków na Rusinowej Polanie, w tle Gęsia Szyja


Widok ku Dolinie Filipka

Rusinowa Polana rozciąga się na wysokości około 1180 - 1300 metrów n.p.m. Polana położona jest pomiędzy Gęsią Szyją a Gołym Wierchem. Z polany rozpościera się panorama na Tatry Bielskie oraz Tatry Wysokie z Lodowym Szczytem, Gerlachem, Wysoką i Rysami. Na polanie prowadzony jest wypas owiec, a w pobliżu rozstaju szlaków znajduje się bacówka.


Widok na Tatry Bielskie


Tatry Bielskie, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt i Lodowy Szczyt w chmurach

Z Rusinowej Polany podejście na Gęsią Szyję prowadzi za znakami zielonymi. Szlak wznosi się stromo, przecinając górny fragment polany, a następnie trzyma się długiego, zalesionego grzbietu Gęsiej Szyi. Na ścieżce zamontowanych jest kilkaset drewnianych stopni.


Rusinowa Polana - początek podejścia na Gęsią Szyję


Podejście na Gęsią Szyję

Gęsia Szyja tworzy długi, pogarbiony grzbiet, z kilkoma skalnymi kulminacjami, z których najwyższa wznosi się na wysokość 1490 metrów n.p.m. Z najdalszej, południowo-zachodniej kulminacji, rozciaga się efektowna panorama na otoczenie Doliny Waksmundziej, która wcina się pomiędzy Wołoszyn i Koszystą.


Gęsia Szyja


Gęsia Szyja, w tle Dolina Waksmundzka

Z Gęsiej Szyi zielony szlak sprowadza na Waksmundzką Rówień, skąd można udać w kierunku Wodogrzmotów Mickiewicza, Hali Gąsienicowej lub Toporowej Cyrhli.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2017

Parking na Palenicy Białczańskiej
Początek niebieskiego szlaku
Niebieski szlak
Podejście na Rusinową Polanę
Podejście na Rusinową Polanę
Południowy skraj Rusinowej Polany
Skrzyżowanie szlaków na Rusinowej Polanie, w tle Gęsia Szyja
Widok ku Dolinie Filipka
Widok na Tatry Bielskie
Tatry Bielskie, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt i Lodowy Szczyt
Rusinowa Polana - początek podejścia na Gęsią Szyję
Rusinowa Polana
Podejście na Gęsią Szyję
Gęsia Szyja
Gęsia Szyja, w tle Dolina Waksmundzka  Schematy szlaków  

schematy szlaków