Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Wołowiec przez Grzesia. Dolina Chochołowska - Grześ - Rakoń - Wołowiec. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA WOŁOWIEC (2064m) Z POLANY CHOCHOŁOWSKIEJ PRZEZ GRZESIA


Rohacz Ostry widziany z Wołowca

Wycieczka na Wołowiec należy do tych, których przejście można gorąco polecić każdemu turyście. Cały szlak jest pozbawiony trudności technicznych i mogą wybrać się na niego bez obaw także początkujący turyści. Ze szlaku rozpościerają się wspaniałe widoki, a szczególnie efektownie prezentują się słowackie Tatry Zachodnie.

schemat

Na długim odcinku droga wiedzie łagodnym grzbietem Długiego Upłazu. Do bardziej męczących momentów należy ponad godzinne podejście ze Schroniska w Dolinie Chochołowskiej na Grzesia oraz krótkie, ale strome podejście na wierzchołek Wołowca.


Rakoń, Grześ i Bobrowiec

Na Grzesia (1653 m) prowadzi ze Schroniska w Dolinie Chochołowskiej żólty szlak. Wychodząc ze schroniska skręcamy w lewo i po kilkudziesięciu metrach ścieżka wprowadza nas do lasu.


Polana Chochołowska, w tle Kominiarski Wierch


Kaplica na Polanie Chochołowska

Szlak prowadzi stromo pod górę i towarzyszy mu szum Bobrowieckiego Potoku, płynącego równolegle do ścieżki. Po niespełna półgodzinnym, męczącym marszu szlak skręca w lewo. Dołącza tutaj niebieski szlak z pobliskiej Bobrowieckiej Przełęczy. Wydostając się ponad górną granicę lasu szlak wyprowadza na grzbiet w okolicach Przełączki pod Grzesiem, z którego otwiera się uroczy widok na otoczenie Doliny Chochołowskiej.


Widok na Kruźlik, niższy wierzchołek Grzesia

Dalsza droga wiedzie wśród kosodrzewiny na płytką przełęcz między dwoma wierzchołkami Grzesia, a następnie w prawo na główny wierzchołek. Na szczycie stoi niewielki drewniany krzyż.


Grześ

Z Grzesia dobrze widać dalszą drogę wiodącą przez Długi Upłaz na Rakoń i dalej na Wołowiec. Widok obejmuje także Banówkę, Pachoła i Rohacze.


Długi Upłaz i Wołowiec

Schodząc z Grzesia obniżamy się wśród kosodrzewiny w kierunku Długiego Upłazu, który oddzielony jest od Grzesia siodłem Łuczniańskiej Przełęczy. Idąc dalej upłazem pokonujemy kilka łagodnych garbów, z których rozciąga się panorama na szczyty dominujące nad Doliną Chochołowską i Doliną Rohacką.


Długi Upłaz - widok na Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Łopatę

Po około 50 minutach, licząc od Grzesia, osiągamy wierzchołek Rakonia (1879 m). W porównaniu z widokiem z Grzesia słowackie szczyty wyglądają stąd jeszcze bardziej okazale. Panorama szczytów wznoszącacyh się ponad dolinami Smutną i Spaloną, w tym Rohackich Stawów, ma wybitnie wysokogórski charakter, niczym w Tatrach Wysokich.


Rakoń


Rakoń - widok na Wołowiec i Rohacze

Ze szczytu Rakonia schodzimy na niewielką przełęcz, powyżej której dołącza do nas zielony szlak z Doliny Chochołowskiej. Samo podejście na Wołowiec jest bardzo strome i zajmuje ok. 20 - 25 minut.


Podejście na Wołowiec - widok na Dolinę Rohacką

Wołowiec uchodzi za jeden z najlepszych punktów widokowych w Tatrach Zachodnich. Pięknie prezentują się leżące po słowackiej stronie Rohacze oraz Jamnickie i Rohackie Stawy. Widać stąd także Tatry Wysokie z Krywaniem. Wybitne walory widokowe Wołowiec zawdzięcza położeniu, w miejscu połączenia trzech grani: wschodniej z Łopatą i Jarząbczym Wierchem, północnej z Grzesiem i Rakoniem oraz południowej z Rohaczami.


Wielki Rohacki Staw


Szczyt Wołowca, w głębi Hruba Kopa i Pachoł


Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy


Kozica na zboczu Wołowca, w tle Wyżni Jamnicki Staw

Z Wołowca możemy zejść do Doliny Chochołowkiej zielonym szlakiem przez Wyżnią Polanę Chochołowską. Można także udać się Liptowską Granią na Kończysty Wierch lub dalej na Starorobociański Wierch skąd można zejśc do Chochołowskiej lub Kościeliskiej. Ku Rohaczom prowadzi natomiast piękny i trudny technicznie czerwony szlak słowacki.Panorama z ZawraciaE-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków1999Polana Chochołowska, w tle Kominiarski Wierch
Kaplica na Polanie Chochołowskiej
Mnichy Chochołowskie
Polana Chochołowska
Wypas owiec na Polanie Chochołowskiej
Grześ
Widok na Kruźlik
Grześ - Długi Upłaz i Wołowiec
Długi Upłaz - widok na Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Łopatę
Rakoń - widok na Wołowiec i Rohacze
Rakoń, Grześ i Bobrowiec
Kozice na zboczu Wołowca
Wielki Staw Rohacki
Rohacz Ostry
Kozica, w tle Wyżni Jamnicki Staw
Widok na Dolinę Rohacką
Wyżnia Dolina Chochołowska
Szczyt Wołowca, w głębi Hruba Kopa i Pachoł
Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy
Wyżni Jamnicki Staw, powyżej Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Raczkowa Czuba  Schematy szlaków  

schematy szlaków