Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Krzyżną Górę i Sokolik z Przełęczy Karpnickiej przez Szwajcarkę. Przełęcz Karpnicka - Schronisko Szwajcarka - Husyckie Skały - Krzyżna Góra - Sokolik. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Rudawy Janowickie -> Opisy szlakówNA KRZYŻNĄ GÓRĘ (654m) I SOKOLIK (642m) Z PRZEŁĘCZY KARPNICKIEJ PRZEZ SZWAJCARKĘ


Krzyżna Góra

Krzyżna Góra oraz Sokolik są najwyższymi szczytami Gór Sokolich, które stanowią najdalej na północ wysuniętą część Rudaw Janowickich. Obydwa szczyty, pomimo niewielkiej wysokości bezwględnej, stanowią doskonałe punkty widokowe. Rozciągająca się z nich panorama obejmuje całe otoczenie Kotliny Jeleniogórskiej z Karkonoszami, Górami Izerskimi, Rudawami Janowickimi oraz Górami Kaczawskimi. Z racji charakterystycznego kształtu Krzyżna Góra oraz Sokolik nazywane są Cyckami.

schemat

Góry Sokole należą do najatrakcyjniejszych krajobrazowo miejsc w Sudetach. Duże bogactwo form skalnych powoduje, że cieszą się one bardzo dużą popularnością w środowisku wspinaczkowym. Wpływ na atrakcyjność turystyczną tego obszaru ma również usytuowanie na zboczach Krzyżnej Góry schroniska wybudowanego w stylu tyrolskim, zwanego Szwajcarką.


Sokolik


Cycki, czyli Krzyżna Góra i Sokolik widziane z Ostrej Małej

Bliskie sąsiedztwo obydwu szczytów sprawia, że wejście na Krzyżną Górę i Sokolik najprościej zaplanować w ramach jednej wycieczki. Najkrótszy i zarazem najpopularniejszy szlak na najwyższe szczyty Gór Sokolich prowadzi z Przełęczy Karpnickiej, na której znajduje się spory parking samochodowy.


Parking na Przełęczy Karpnickiej

Z parkingu kierujemy się do Szwajcarki za znakami niebieskimi i zielonymi. W przeciwnym kierunku niebieski szlak prowadzi grzbietem Rudaw Janowickich ku Starościńskim Skałom i Skalnikowi, zaś szlak zielony wiedzie do Zamku Bolczów. Początek podejścia wytyczony jest leśną drogą, z której ukazują się ponad drzewami Duży i Mały Sokolik.


Duży i Mały Sokolik

Po połączeniu z żółtym szlakiem skręcamy w lewo i rozpoczynamy strome, kilkuminutowe podejście do schroniska.


Podejście do Szwajcarki

Schronisko Szwajcarka zostało wzniesione w 1823 roku przez rodzinę Hohenzollernów. Inicjatorem budowy schroniska był książę Wilhelm, brat króla Prus. Alpejski wygląd wybrany był z myślą o żonie księcia, która pochodziła ze Szwajcarii. W budynku początkowo mieściła się leśniczówka, a przekształcenie go w schronisko nastąpiło po II wojnie światowej, gdy obiekt przejęło PTTK.[1]


Szwajcarka

Ze Szwajcarki na Krzyżną Górę prowadzi czarny szlak, natomiast podejście na Sokolik odbywa się znakami czerwonymi. Do Husyckich Skał szlaki biegną razem, a dodatkowo towarzyszą im znaki zielone i niebieskie. Dojście do Husyckich Skał prowadzi leśną ścieżką i zajmuje niespełna 10 minut.


Husyckie Skały

Nazwa skał nawiązuje do wydarzenia z sierpnia 1434 roku, gdy husyci uciekający z pobliskiego Zamku Sokolec pomylili drogę i pognali końmi wprost w przepaść.[1] Z Husyckich Skał otwiera się panorama na Duży i Mały Sokolik.


Duży i Mały Sokolik


Sokolik

Przy Husyckich Skałach czarny szlak odbija w lewo na Krzyżną Górę. Ścieżka wiedzie lasem, a na samą kulminację szczytu wchodzimy po skałach, z pomocą poręczy i wykutych stopni.


Wejście na Krzyżną Górę

Krzyżna Góra jest najwyższym wzniesieniem Gór Sokolich. Na skalistym wierzchołku znajduje się krzyż, który został postawiony w 1832 roku. Do czasu postawienia krzyża szczyt zwany był Górą Sokoła, którego obecność w tych rejonach potwierdzono już w czasach Henryka Brodatego.[1]


Kulminacja Krzyżnej Góry

Z Krzyżnej Góry rozpościera się bardzo rozległa panorama na Kotlinę Jeleniogórską, w której dominują Karkonosze z dobrze widoczną Śnieżką.


Widok na Karkonosze

Poniżej wierzchołka Krzyżnej Góry znajdują się pozostałości po Zamku Sokolec. Najstarsze wzmianki o murowanym zamku u stóp Krzyżnej Góry pochodzą z 1207 roku. Zamek spłonął podczas walk z husytami w 1434 roku i w drugiej połowie XV wieku popadł w ruinę.[1]


Ruiny Zamku Sokolec

Z Krzyżnej Góry wracamy z powrotem do rozwidlenia przy Husyckich Skałach. Czerwony szlak na Sokolik sprowada na Przełączkę, gdzie najpierw odgałęzia się niebieski szlak do Trzcińska, a następnie zielony szlak do Wojanowa.


Przełączka

Za Przełączką czerwony szlak prowadzi zakosami leśną drogą, która doprowadza do podnóża Dużego i Małego Sokolika. Wejście na Duży Sokolik umożliwiają metalowe schody, które zostały zamontowane pod koniec XIX wieku.[1]


Duży i Mały Sokolik


Duży i Mały Sokolik

Na szczycie Dużego Sokolika znajduje się platforma widokowa, z której otwiera się piękna panorama Kotliny Jeleniogórskiej z Karkonoszami.


Platforma widokowa


Panorama z Sokolika


Góry Kaczawskie i Mały Sokolik


Mały Sokolik

Niegdyś Duży i Mały Sokolik połączone były kładką. Obecnie Mały Sokolik dostępny jest tylko dla wspinaczy. Liczne turnie skalne rozlokowane w sąsiedztwie Krzyżnej Góry i Sokolika powodują, że Sokoliki stanowią jeden z najbardziej popularnych obszarów wspinaczki skałkowej w Polsce.

E-gory.com -> Rudawy Janowickie -> Opisy szlaków2015

Bibliografia

[1] Tablice informacyjne przy szlaku.

Krzyżna Góra
Sokolik
Krzyżna Góra i Sokolik
Przełęcz Karpnicka - parking
Duży i Mały Sokolik
Podejście do Szwajcarki
Drogowskaz przy Szwajcarce
Szwajcarka
Husyckie Skały
Duży i Mały Sokolik
Sokolik
Podejście na Krzyżną Górę
Kulminacja Krzyżnej Góry
Panorama z Krzyżnej Góry
Zamek Sokolec
Przełączka
U podnóża Sokolika
Duży i Mały Sokolik
Duży i Mały Sokolik
Wejście na platformę widokową
Mały Sokolik i Góy Kaczawskie
Mały Sokolik
Mały Sokolik
Platforma widokowa
Panorama z Sokolika  Schematy szlaków  

schematy szlaków