Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak Śnieżka - Czarna Kopa - Sowia Przełęcz - Skalny Stół - Przełęcz Okraj | e-gory.com.

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówŚNIEŻKA (1602m) - SOWIA PRZEŁĘCZ (1164m) - SKALNY STÓŁ (1282m) - PRZEŁĘCZ OKRAJ (1046m)


Kowarski Grzbiet, Sowia Przełęcz i Czarny Grzbiet

Główny grzbiet Karkonoszy, biegnący ze Śnieżki w kierunku wschodnim, dzieli się na tym odcinku na Czarny Grzbiet i Kowarski Grzbiet. Czarny Grzbiet ma swój początek na Przełęczy pod Śnieżką, skąd poprzez Śnieżkę i Czarną Kopę ciągnie się do Sowiej Przełęczy. Za Sowią Przełęczą rozciąga się z kolei Kowarski Grzbiet, opadający na wschodzie ku Przełęczy Okraj. Kulminację Kowarskiego Grzbietu stanowi widokowy wierzchołek Skalnego Stołu.

schemat

Granicznym grzbietem łączącym Śnieżkę i Przełęcz Okraj wytyczony jest bardzo atrakcyjny pod względem widokowym, niebieski szlak turystyczny. W połączeniu z czarnym szlakiem z Karpacza przez Sowią Dolinę, stanowi on interesującą alternatywę (jako droga na Śnieżkę) dla najpopularniejszych szlaków prowadzących na Śnieżkę od zachodu. Przebieg niebieskiego szlaku pokrywa się w znacznej części ze znakowaną na czerwono Drogą Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Szlaki wiodą razem do rozstaju powyżej Sowiej Przełęczy, gdzie czerwony szlak odbija ku Przełęczy Okraj, trawersując południowe zbocza Kowarskiego Grzbietu.


Kowarski Grzbiet i Czarny Grzbiet widziane ze Śnieżki

Ze szczytu Śnieżki schodzimy w dół Drogą Jubileuszową, która w swym górnym fragmencie prowadzi po stronie czeskiej, początkowo za znakami czerwonymi. Z drogi roztaczają się rozległe widoki na czeską część Karkonoszy z Czarną Górą, a także na Czarny Grzbiet oraz wyrastający ponad Czarną Kopą - Kowarski Grzbiet. Okrążając od wschodu kopułę szczytową docieramy w ciągu kilku minut do rozstaju szlaków, gdzie dołącza niebieski szlak. W czasach PRL-u szlak ze Śnieżki sprowadzał do tego miejsca bezpośrednio wzdłuż granicy. Jego ślad widoczny jest do dzisiaj.


Droga Jubileuszowa


Droga Jubileuszowa - widok na Czarny Grzbiet


Rozstaj szlaków

Brukowana Droga Jubileuszowa zbiega w dół ku Przełęczy pod Śnieżką, natomiast w prawo odbija ścieżka w kierunku Przełęczy Okraj. Tuż za rozstajem następuje fragment stromego zejścia, które szybko doprowadza do spłaszczenia grzbietowego. Szlak przecina zrównanie Czarnego Grzbietu mijając na przemian rumowiska skalne oraz stanowiska kosodrzewiny. W rejonie tym rozwinęły się grunty strukturalne, czyli osobliwe formy ułożenia gruzu skalnego pod wpływem procesów mrozowych. Odkryty grzbiet, z jednej strony narażony jest na silne podmuchy wiatru, jednak równocześnie gwarantuje niezwykle ciekawe widoki. Szczególnie efektownie prezentują się skaliste ściany Kotła Łomniczki, ponad którymi rozciąga się rozległe spłaszczenie Równi pod Śnieżką.


Widok na Kopę i Kocioł Łomniczki


Śnieżka widziana z Czarnego Grzbietu

W dalszej części szlak przedziera się przez pola kosodrzewiny i po przekroczeniu płytkiej przełęczy osiąga niepozorną kulminacją Czarnej Kopy. Ze szczytu widok na Czarny Grzbiet i Śnieżkę.


Na Czarnym Grzbiecie

Po minięciu Czarnej Kopy, na pierwszy plan w panoramie zaczynają wysuwać się Kowarski Grzbiet oraz Lasocki Grzbiet. Jednocześnie zaczyna się strome, kilkunastominutowe zejście, które doprowadza do czeskiego schroniska Jelenka.


Schronisko Jelenka


Grzbiet Lasocki

Za schroniskiem szlaki czerwony i niebieski sprowadzają łagodnie na obniżenie Sowiej Przełęczy. Podczas zejścia widoki na Kowarski Grzbiet, z dobrze widocznym podejściem na Skalny Stół. Na Sowiej Przełęczy połączenie z czarnym szlakiem prowadzącym z Karpacza przez Sowią Dolinę.


Skalny Stół i Sowia Przełęcz


Na Sowiej Przełęcz

Kilkadziesiąt metrów powyżej Sowiej Przełęczy rozwidlenie szlaków. Szlak czerwony prowadzi wprost na Przełęcz Okraj, trawersując od czeskiej strony zbocza Kowarskiego Grzbietu. Znaki niebieskie zwracają się z kolei na północ i prowadząc wzdłuż granicy wspinają się na Skalny Stół.


Podejście na Skalny Stół


Widok na Sowią Przełęcz

Podejście zajmuje około 15 minut. W panoramie ze szlaku dominuje zalesiony wał Czarnej Kopy, ponad którym w końcowej fazie podejścia wyrasta szczyt Śnieżki.


Skalny Stół - widok na Śnieżkę

Swą nazwę Skalny Stół zawdzięcza niewielkim skałkom wieńczącym jego kulminację. Ze szczytu interesujący widok obejmujący między innymi Czarną Kopę, Śnieżkę, Smogornię, a także położony poniżej Karpacz, w którego panoramie dominuje olbrzymia bryła Hotelu Gołębiewski.


Widok na Karpacz i Góry Izerskie


Skalny Stół

Na Skalnym Stole znajduje się rozstaj szlaków. Znaki żółte sprowadzają do Kowar, natomiast szlak niebieski zwraca się na wschód i prowadzi dalej Kowarskim Grzbietem.Przez kilkadziesiąt minut szlak biegnie praktycznie bez zmian wysokości. Widoki z grzbietu ogranicza porastający go las świerkowy, miejscami obumarły.


Kowarski Grzbiet

Po osiągnięciu wschodniej kulminacji Kowarskiego Grzbietu - Czoła, szlak zwraca się na południe i sprowadza stromo w dół ku Przełęczy Okraj.


Czoło

Podczas zejścia, z leśnych prześwitów rozpościerają się bardzo rozległe widoki na Grzbiet Lasocki, a także Sudety Środkowe, w tym Góry Wałbrzyskie i Góry Sowie.


Widok na Sudety Środkowe

Tuż przed Przełęczą Okraj dołącza z lewej strony zielony szlak z Karpacza, tzw. Tabaczana Ścieżka.

Przełęcz Okraj oddziela Kowarski Grzbiet od Lasockiego Grzbietu. Do 2007 roku na przełęczy funkcjonowało drogowe przejście graniczne. Od polskiej strony na przełęcz prowadzi droga wojewódzka nr 368. Na Przełęczy Okraj położone jest niewielkie schronisko turystyczne.


Schronisko Na Przełęczy Okraj


Schronisko Na Przełęczy Okraj


Przełęcz Okraj - widok na Łysocinę

Na Przełęczy Okraj znajduje się ważny węzeł szlaków. Szlaki prowadzą między innymi na Łysocinę, Rozdroże Kowarskie, Przełęcz Kowarską, do Kowar oraz Karpacza.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2007

Widok ze Śnieżki
Droga Jubileuszowa - widok na Czarny Grzbiet
Droga Jubileuszowa - widok na Czarny Grzbiet
Czarny Grzbiet - widok na Kopę i Kocioł Łomniczki
Śnieżka widziana z Czarnego Grzbietu
Na Czarnym Grzbiecie
Schronisko Jelenka
Schronisko Jelenka
Grzbiet Lasocki
Skalny Stół i Sowia Przełęcz
Skalny Stół
Sowia Przełęcz
Podejście na Skalny Stół
Widok ze Skalnego Stołu
Skalny Stół - widok na Karpacz i Góry Izerskie
Skalny Stół
Skalny Stół
Na Kowarskim Grzbiecie
Kowarski Grzbiet
Czoło
Okolice Przełęczy Okraj - Zejście z Kowarskiego Grzbietu
Widok na Sudety Środkowe
Schronisko Na Przełęczy Okraj
Schronisko Na Przełęczy Okraj
Schronisko Na Przełęczy Okraj  Schematy szlaków  

schematy szlaków