Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak ze Špindlerovego Mlýna przez Kozie hřbety i Krakonoša do Lučnej; boudy. Szpindlerowy Młyn - Kozi hřbety - Krakonoš - Luční bouda. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówZE ŠPINDLEROVEGO MLÝNA PRZEZ KOZIE HŘBETY I KRAKONOŠA (1422m) DO LUČNEJ BOUDY (1410m)


Železný vrch i Kozí hřbety

Szlak ze Špindlerovego Mlýna przez Kozie hřbety należy do najciekawszych i najbardziej widokowych w całych Karkonoszach. Kozí hřbety wcinają się między Dolinę Białej Łaby (czes. Důl Bílého Labe), która ogranicza grzbiet od północy, oraz dolinę Dolskiego potoku, leżącą na południu. Jest to jedyny grzbiet w Karkonoszach, który przyjmuje fragmentarycznie postać skalnej grani. Kulminację Kozich hřbetów stanowi Krakonoš, wznoszący się na wysokość 1422 metrów.

schemat

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Špindlerovego Mlýna, skąd w kierunku Kozich hřbetów wytyczony jest czerwony szlak, który w dolnej części ma wspólny przebieg z zielonym szlakiem do schroniska Vyrovka oraz z żółtym szlakiem do schroniska Bílé Labe (U Bílého Labe).


Špindlerův Mlýn - Łaba i Železný vrch


Mostek nad Łabą


Początek szlaku

Początkowy fragment trasy prowadzi wąską asfaltową drogą, pnącą się stromo ku górze. Z lewej strony pozostawiamy kościół św. Piotra, a przy samej drodze mijamy niewielką kapliczkę. Po około 15-20 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków, gdzie w kierunku schroniska Bílé Labe odbija znakowana na żółto Dřevařská cesta. Z okolic rozstaju ładnie prezentuje się kopuła Medvědína, poprzecinana trasami zjazdowymi.


Podejście asfaltową drogą


Podejście asfaltową drogą


Kościół św. Piotra i Medvědín


Kapliczka


Rozwidlenie z Dřevařską cestą

Znaki czerwone skręcają w prawo i prowadząc asfaltową jezdnią doprowadzają do kolejnego węzła szlaków. Dalszą wędrówkę możemy kontynuować czerwonym szlakiem, czyli tzw. Starą Bucharovą cestą lub możemy skręcić na Judeichovą cestę, którą wytyczony jest żółty szlak. Judeichova cesta stanowi ciekawszy wariant, ponieważ trawersuje zbocza Kozich hřbetów na większej wysokości, oferując lepsze widoki, a także pozwala szybciej opuścić asfalt.


Czerwony szlak za rozstajem


Rozstaj Svatý Petr - Hotel Horal


Widok na Lučníą horę i Stoha


Judeichova cesta

Judeichova cesta wznosi się równomiernie wygodną, leśną drogą. Ze szlaku rozpościera się panorama na otoczenie osady Svatý Petr, położonej w dolinie Dolskiego potoku, z wznoszącymi się po przeciwnej stronie Předníą Planiną oraz Stohem.


Judeichova cesta


Judeichova cesta


Judeichova cesta

Po klikudziesięciu minutach zółty szlak opuszcza drogę i wkracza na wąską ścieżkę, która w kilku miejscach przecina rozległe rumowiska skalne. W panoramie wyróżnia się Stoh oraz Zadní Planina.


Judeichova cesta


Widok na Dlouhý důl


Rumowisko skalne


Stoh


Osada Svatý Petr


Judeichova cesta

Po około godzinie ponownie łączymy się z czerwonym szlakiem ze Špindlerovego Mlýna. Następuje teraz najbardziej widokowa część podejścia, które staje się też stromsze. Na wprost wznosi się Luční hora, natomiast za nami ukazuje się grzbiet Kozich hřbetów. W końcowej fazie wspinaczki pokonujemy w kilku miejscach metalowe schody. Grzbiet osiągamy w płytkim siodle, leżącym na wschód od Krakonoša, będącego kulminacją Kozich hřbetów.


Połączenie szlaków


Luční hora


Końcowe podejście


Stoh i Přední Planina


Metalowe schody


Metalowe schody


Kozí hřbety


Na grzbiecie

Na pobliskiego Krakonoša prowadzi wydeptana ścieżka. Z Krakonoša rozpościera się się rozległa panorama ku zachodniej części Karkonoszy z Wielkim Szyszakiem oraz Kotelem. Na bliższym planie wyróżnia się rozległa kopuła Smogorni oraz Mały Szyszak. W przeciwnym kierunku wyrasta charakterystyczna sylwetka Śnieżki.


Krakonoš


Śnieżka i Luční hora


Mały Szyszak i Smogornia


Dolina Białej Łaby, w tle Kotel i Wielki Szyszak


Kozí hřbety


Śnieżka

Znakowana na czerwono Stara Bucharova cesta kieruje się dalej na wschód do Lučnej boudy. Szlak przecina rozległe wypłaszczenie grzbietowe, mając przed sobą kopułę szczytową Śnieżki. Po drodze mijamy miejsce gdzie niegdyś wznosiła się Rennerova bouda. Znajduje się tam źródełko oraz tablica informacyjna.


Szlak do Lučnej boudy, w tle Śnieżka


Tablica informacyjna - Rennerova bouda


Żródełko przy Rennerovej boudzie


Kotel i Wielki Szyszak

Przed dotarciem do Lučnej boudy dołącza do nas niebieski szlak z Doliny Białej Łaby, tzw. Weberova cesta. Luční bouda usytuowana jest na Bílej louce, na wysokości 1410 metrów. Schronisko położone jest w otoczeniu 3 najwyższych szczytów Karkonoszy: Śnieżki, Lučnej hory oraz Studničnej hory.


Śnieżka i Luční bouda


Widok na Śnieżkę


Studniční hora


Luční bouda

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. Niebieski szlak prowadzi z Doliny Białej Łaby na Przełęcz pod Śnieżką, żółty szlak odbija do Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej, z kolei czerwony szlak kieruje się ku Vyrovce.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2019  Schematy szlaków  

schematy szlaków