Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

Schronisko Pod Łabskim Szczytem

Schronisko znajduje się na Hali pod Łabskim Szczytem na wysokości 1168 metrów n.p.m. Sprzed schroniska roztacza się panorama na Kotlinę Jeleniogórską, Szklarską Porębę, Góry Izerskie oraz pobliskie Borówczane Skały i Szrenicę.

Schronisko Pod Łabskim Szczytem jest najstarszym schroniskiem w zachodniej części Karkonoszy. Na miejscu dzisiejszego obiektu już w XVI w. funkcjonowała strażnica, a następnie leśniczówka. W późniejszych latach obiekt funkcjonował jako buda pasterska. Po wybudowaniu schroniska na Hali Szrenickiej, którą nazywano Nową Śląską Budą, obiekt na Hali pod Łabskim Szczytem zaczęto nazywać Starą Śląską Budą[1].

W wigilię Bożego Narodzenia 1914 roku ówczesne schonisko prawie doszczętnie spłonęło. Obiekt został jednak szybko odbudowany, a w latach 1937-1938 dobudowano drugi budynek[1].

Obecnie schonisko dysponuje 39 miejscami noclegowymi. Schronisko nie dysponuje stałym źródłem zasilania w energię elektryczną i wykorzystuje agregat prądotwórczy[2].

Obok schroniska przebiega żółty szlak ze Szklarskiej Poręby Górnej na Śnieżne Kotły. Przy schronisku mają swój początek szlaki do Szklarskiej Poręby Dolnej (niebieski), do Jagniątkowa (czarny) oraz do Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem (czerwony). Kilkadziesiąt metrów powyżej schroniska przebiega Ścieżka nad Reglami.

Nieopodal schroniska, przy żółtym szlaku ze Szklarskiej Poręby, znajdują się Kukułcze Skały.

Bibliografia

[1] Czerwiński Janusz, Mazurski Krzysztof R., Karkonosze, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1992.
[2] Schronisko Pod Łabskim Szczytem, http://www.labskiszczyt.pl/oferta.php, [dostęp: 13.07.2013].

Opisy szlaków

 Szklarska Poręba Górna - Schronisko Pod Łabskim Szczytem - Śnieżne Kotły

 Schronisko Pod Łabskim Szczytem - Przełęcz Karkonoska (Ścieżka nad Reglami)

  Hala Szrenicka - Końskie Łby - Mokra Przełęcz - Hala pod Łabskim Szczytem (Mokra Droga)

 E-gory.com -> Karkonosze -> Schroniska

  Schematy szlaków  

schematy szlaków