E-gory.com -> Beskid Śląski -> Opisy szlaków

Działy: Opisy szlaków / Mapy

Szczyrk - Przełęcz Karkoszczonka

Przełęcz Karkoszczonka jest najniższym miejscem położonym w grzbiecie Beskidu Śląskiego, na odcinku od Przełęczy Salmopolskiej do Klimczoka. Grzbiet ten rozdziela dolinę Żylicy od doliny Brennicy, a przez Przełęcz Karkoszczonkę prowadzi najdogodniejsze i najłatwiejsze przejście pomiędzy tymi dolinami. Przełęcz stanowi jednocześnie granicę między pasmem Kotarza, a grupą Klimczoka i Szyndzielni, wcinając się między szczyty Beskidu i Trzech Kopców. Na polanie poniżej przełęczy funkcjonuje prywatne schronisko - Chata Wuja Toma.

Ze Szczyrku na Przełęcz Karkoszczonkę wytyczony jest żółty szlak, prowadzący doliną Wilczego Potoku, który stanowi lewobrzeżny dopływ Żylicy. Szlak wiedzie osiedlowymi drogami, a końcowe, strome podejście rozpoczyna się dopiero kilkaset metrów przed przełęczą.

schemat

Z centrum Szczyrku żółty szlak skręca w ul. Górską. Towarzyszą mu znaki zielone i niebieskie na Klimczok, przy czym niebieski szlak szybko odbija w prawo. Na wprost wznoszą się zalesione kopuły Trzech Kopców, Klimczoka i Magury. Idąc wzdłuż Wilczego Potoku mijamy, po lewej stronie, duży kompleks obiektów, w których mieści się Hotel Górski. Po około 30 minutach dochodzimy do pętli autobusowej Szczyrk Biła, skąd rozciąga się widok na Trzy Kopce i Klimczok.

Kilkaset metrów powyżej pętli osiągamy rozstaj szlaków, gdzie żółte znaki odbija w lewo. Po przekroczeniu niewielkiego mostku rozpoczyna się fragment stromego podejścia, które wyprowadza na Przełęcz Karkoszczonkę. Tuż przed przełęczą odchodzi szutrowa droga do Chaty Wuja Toma.

Przełęcz Karkoszczonka leży pomiędzy Beskidem, wznoszącym się na południu, a Trzema Kopcami, górującymi na północy. Rozdziela ona pasmo Kotarza od grupy Klimczoka i Szyndzielni. Przez przełęcz przebiega czerwony szlak z Przełęczy Salmopolskiej na Siodło pod Klimczokiem, oraz żółty szlak ze Szczyrku do Brennej.

Na wschodnich zboczach opadających spod przełęczy rozciąga się widokowa polana, z której roztacza się panorama na Klimczok, Magurę, Skalite oraz Skrzyczne. Na polanie znajduje się prywatne schroinisko, zwane Chatą Wuja Toma. W ostatnich latach zostało ono rozbudowane i oprócz wyżywienia oferuje noclegi, a także organizację imprez okolicznościowych. Przy obiekcie funkcjonuje duży, letni ogródek.

2014Szczyrk
Ulica Górska
Widok na Trzy Kopce i Klimczok
Hotel Górski
Szczyrk Biła
Żółty szlak ze Szczyrku na Przełęcz Karkoszczonkę
Klimczok
Chata Wuja Toma
Przełęcz Karkoszczonka
Przełęcz Karkoszczonka


  Schematy szlaków  

schematy szlakówDo oglądania serwisu zaleca się używanie przeglądarek internetowych obsługujących specyfikację: CSS3 - @media queries.
Kodowanie znaków: ISO-8859-2
W przeglądarkach IE 9 i starszych zaleca się używanie widoku zgodności.