Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Masyw Śnieżnika

MASYW ŚNIEŻNIKA

 Masyw Śnieżnika   jest najwyższym pasmem górskim położonym w polskiej części Sudetów Wschodnich i zarazem drugim pod względem wysokości, po Karkonoszach (Śnieżka 1602m), pasmem w polskich Sudetach. Uwzględniając całe Sudety, wyższy od Masywu Śnieżnika jest jeszcze Wysoki Jesionik (Pradziad 1492m), położony w czeskiej części Sudetów Wschodnich.


Przełęcz Puchaczówka, w tle Czarna Góra

Masyw Śnieżnika jest pasmem transgranicznym i leży na terenie Polski oraz Czech. Obszar położony w granicach Polski liczy około 200km kwadratowych.[3] Północną oraz północno-wchodnią granicę Masywu Śnieżnika wyznacza dolina Białej Lądeckiej, za którą rozciągają się Góry Złote. Od wschodu dolina Morawki oraz Przełęcz Płoszczyna oddzielają Masyw Śnieżnika od Gór Bialskich. Rów Górnej Nysy na zachodzie oraz Przełęcz Międzyleska na południu, stanowią z kolei granicę między Masywem Śnieżnika oraz Górami Bystrzyckimi, a jednocześnie między Sudetami Środkowymi i Sudetami Wschodnimi. Po stronie czeskiej, na południu oraz południowym-wschodzie pasmo graniczy z Hanusovicką vrchoviną. Od 1981 roku Masyw Śnieżnika wchodzi w skład Śnieżnickiego Parku Kajobrazowego, obejmującego również Góry Bialskie i Góry Złote. Powierzchnia parku wynosi 28 800 ha.[3]


Panorama spod szczytu Czarnej Góry


Mariańskie Skały

Najwyższym szczytem masywu jest Śnieżnik, leżący na granicy polsko-czeskiej i wznoszący się na wysokość 1425 metrów. Szczyt Śnieżnika stanowi centralny punkt całego masywu. Od nazwy szczytu nie tylko wywodzi się nazwa masywu, ale również stanowi on główny zwornik dla całego pasma, z którego rozchodzi się kilka grzbietów.


Grzbiet Żmijowca i Śnieżnik


Śnieżnik

W kierunku południowo-zachodnim biegnie graniczny i najwyższy grzbiet z Małym Śnieżnikiem (1326m), Goworkiem (1320m), Puchaczem (1190m) oraz Trójmorskim Wierchem (1146m). Graniczny jest również wschodni grzbiet obniżający się do Przełęczy Płoszczyna. Na południe odchodzi położony na terenie Czech grzbiet z Susiną (1321m). Pozostałe grzbiety leżą w Polsce. Na północ odbija krótki grzbiet ze Stromą (1166m), a w kierunku zachodnim ramię ze Średniakiem (1210m). W kierunku północno-zachodnim ciągnie się natomiast grzbiet ze Żmijowcem (1154m) oraz Czarną Górą (1205m), który za Przełęczą Puchaczówką przechodzi w pasmo Krowiarek. Masyw Śnieżnika zbudowany jest głównie z gnejsów oraz łupków łyszczykowych.[2]


Widok na dolinę Morawy


Wieża widokowa na Trójmorskim Wierchu

W Masywie Śnieżnika wytyczonych jest sporo szlaków turystycznych, w tym bogata sieć szlaków rowerowych, a także do jazdy konnej. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych miejsowości położonych w tym rejonie należą: Międzygórze, Stronie Śląskie, Kletno, Sienna, Bolesławów. Dojazd do Międzygórza zapewniają drogi lokalne odbijające od drogi krajowej nr 33, natomiast do pozostałych miejscowości możliwy jest dojazd z wykorzystaniem drogi wojewódzkiej nr 392.


Schronisko Na Śnieżniku


Kolej linowa na Czarną Górę, w dole Sienna

Masyw Śnieżnika oferuje kilka unikalnych, w skali Polski, atrakcji turystycznych. W okolicach Kletna, w dolinie rzeki Kleśnica znajduje się Jaskinia Niedźwiedzia, będąca jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, z niezwykle efektownymi formami naciekowymi. Jaskinia została odkryta w październiku 1966 roku podczas robót górniczych.[1] Również w rejonie Kletna dla ruchu turystycznego udostępniona jest nieczynna kopalnia uranu.


Pawilon wejściowy do Jaskini Niedźwiedziej

W Międzygórzu, znanym z drewnianej zabudowy na wzór szwajcarski, znajduje się Wodospad Wilczki, drugi pod względem wysokości w polskich Sudetach. Z kolei pod szczytem Iglicznej położone jest Sanktuarium Marii Śnieżnej.


Wodospad Wilczki


Sanktuarium Maria Śnieżna

Na zboczach Czarnej Góry oraz Żmijowca funkcjonuje nowoczesny ośrodek narciarski, a kolej linowa na Czarną Górę funkcjonuje również w sezonie letnim.

E-gory.com -> Masyw Śnieżnika

Bibliografia

[1] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.
[2] Arczyński Stefan, Walczak Wojciech, W Sudetach Kłodzkich, Wydawnictwo Interpress, Warszawa 1969.
[3] Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie. Mapa turystyczna. 1:35 000, wydanie V, Compass 2009, ISBN 978-83-7605-086-7.










Galeria /25/: Masyw Śnieżnika 2010 /Galeria II/





Galeria /24/: Masyw Śnieżnika 2010 /Galeria I/






  Schematy szlaków  

schematy szlaków