Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Tatry | Schronisko Morskie Oko | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Schroniska

Schronisko Morskie Oko

Schronisko zlokalizowane jest nad Morskim Okiem w Dolinie Rybiego Potoku w Tatrach Wysokich. Schronisko dysponuje dwoma budynkami tzw. Nowym i Starym Schroniskiem. Nowe Schronisko stoi nad brzegiem Morskiego Oka na wysokości 1410 m n.p.m. Starszy obiekt usytowany jest przy asfaltowej drodze z Palenicy Białczańskiej.

Nowe Schronisko zostało wybudowane w latach 1907-1908. Wcześniej nad Morskim Okiem stał niewielki obiekt Towarzystwa Tatrzańskiego z 1874 roku, który był rozbudowywany w następnych latach. Funkcjonował on do 1898 roku kiedy strawił go pożar.[1] Stare Schronisko mieści się w budynku dawnej wozowni i jest to najstarsze schronisko w polskich Tatrach.[2]

Nowe Schronisko oferuje 35 miejsc noclegowych w pokojach 3,4,5 oraz 6-osobowcy. Najmniejsze pokoje wyposażone są w umywalki. Stare Schronisko ma 43 miejsca noclegowe w 3 wieloosobowych salach.[2]

Znad Morskiego Oka prowadzą szlaki na Rysy, Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, z wariantem na Wrota Chałubińskiego oraz do Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę Roztocką. Dojazd do Morskiego Oka zapewnia asfaltowa Droga Oswalda Balzera, przy czym od Palenicy Białczańskiego jest ona zamknięta dla ruchu drogowego.

Sprzed schroniska rozpościera się piękna panorama na Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha, a także na Niżne Rysy i Rysy.

Bibliografia

[1] www.schroniskomorskieoko.pl/historia.html, http://www.schroniskomorskieoko.pl/historia.html, [dostęp: 27.09.2016].
[2] Morskie Oko w Tatrach. Schronisko PTTK Morskie Oko, http://www.schroniskomorskieoko.pl/schronisko.html, [dostęp: 27.09.2016].

Opisy szlaków

 Na Rysy (2503 m)

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem (2307 m)

  Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz (2110 m) - Dolina Pięciu Stawów

  Na Wrota Chałubińskiego (2022 m)

 Z Doliny Pięciu Stawów przez Świstówkę nad Morskie Oko

 E-gory.com -> Tatry -> Schroniska


  Schematy szlaków  

schematy szlaków