Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Skalnik i Ostrą Małą z Przełęczy pod Średnicą. Przełęcz pod Średnicą - Wilczysko - Ostra Mała - Skalnik. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Rudawy Janowickie -> Opisy szlakówNA SKALNIK (945m) I OSTRĄ MAŁĄ (936m) Z PRZEŁĘCZY POD ŚREDNICĄ PRZEZ WILCZYSKO


Skalnik

Skalnik jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich. Posiada on dwa wierzchołki, z których wyższy jest wierzchołek północno-wschodni. Wierzchołek ten wznosi się na wysokość 945 metrów i jest całkowicie zalesiony. Główną atrakcją turystyczną jest jednak Ostra Mała (936m), czyli niższy, południowo-zachodni wierzchołek, który zwieńczony jest granitowymi skałkami. Na skałkach znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach.

schemat

Najkrótszy szlak na Skalnik prowadzi z Czarnowa, niewielkiej wsi położonej po wschodniej stronie masywu. Najdogodniejszym wariantem od zachodu jest z kolei czerwony szlak z Przełęczy pod Średnicą. Jego przebieg, poza dolnym fragmentem, pokrywa się z żółtym szlakiem z Gruszkowa. Przez Przełęcz pod Średnicą przebiega droga z Kowar do Karpnik, a na samej przełęczy znajduje się parking samochodowy.


Ostra Mała

Z Przełęczy pod Średnicą czerwony szlak kieruje się leśną drogą ku wschodowi. Mijamy pierwsze, pruskie kamienie przydrożne, które są licznie rozmieszczone przy szlaku, aż do osiągnięcia rozdroża na Wilczysku.


Czerwony szlak powyżej Przełęczy pod ŚrednicąPo około 15 minutach z lewej strony dołącza żółty szlak z Gruszkowa.


Rozstaj z żółtym szlakiem do Gruszkowa


Podejście na Wilczysko

Szlaki wznoszą się równomiernie zalesionymi zboczami Wilczyska, doprowadzając do skrzyżowania przy kamiennej ławce. W prawo odbija tutaj droga pozwalająca na dojście do Starego Traktu Kamiennogórskiego.


Las na zboczach Wilczyska


Wilczysko - kamienna ławka


Wilczysko

Powyżej Wilczyska trasa na Skalnik zwraca się na południe, wiodąc do połączenia z zielonym szlakiem z Kowar. Za rozwidleniem szlaki kierują się na północny-wschód i prowadząc stromo do góry doprowadzają do rozdroża pod Ostrą Małą.


Podejście na Skalnik

Dojście z Przełęczy pod Średnicą zajmuje około 75 minut.

Żółty i czerwony szlak skręcają tutaj w kierunku Rozdroża pod Bobrzakiem, gdzie żółty szlak odbija na Przełęcz Kowarską, zaś czerwony biegnie dalej do Szarocina. Znaki zielone i niebieskie sprowadzają do Czarnowa, zaś odnoga niebieskiego szlaku zwracająca się na północny-wschód prowadzi na główny wierzchołek Skalnika. Poniżej rozstaju, przy ścieżce wiodącej do Rozdroża pod Bobrzakiem, znajduje się grupa skalna, zwana Koniami Apokalipsy.


Rozdroże pod Ostrą Małą

Od rozdroża na Ostrą Małą prowadzi wąska ścieżka, a wejście na szczytową skałę odbywa się po kamiennych schodach.


Wejście na punkt widokowy

Na Ostrej Małej znajduje się punkt widokowy, który został udostępniony przez organizację RGV pod koniec XIX wieku.


Ostra Mała

Panoramę rozciągającą się ze szczytu Ostrej Małej śmiało można uznać za jedną z najciekawszych w Sudetach. Przepięknie prezentuje się Kotlina Jeleniogórska otoczona od południa Karkonoszami, od zachodu Górami Izerskimi, a od północny Górami Kaczawskimi. Bliższy plan obejmuje Sokoliki oraz zalesioną kopułę Skalnika, z dobrze widocznym gołoborzem położonym na północno-zachodnim zboczu.


Gołoborze na Skalniku


Góry Kaczawskie, Sokoliki, Starościńskie Skały


Widok na Karkonosze


Zachód słońca widziany z Ostrej Małej

O ile zdobycie Ostrej Małej zapewnia niezapomniane wrażenia widokowe, o tyle dla celów turystycznych równie ważne jest zdobycie głównego wierzchołka Skalnika. Jest to tym bardziej istotne, że chodzi tu o najwyższy szczyt Rudaw Janowickich, a tym samym szczyt należący do Korony Gór Polski.

Od rozdroża pod Ostrą Małą na główny wierzchołek wiedzie niebieski szlak. Trasa prowadzi leśną drogą i zajmuje około 10 minut.


Szlak na Skalnik

O fakcie, że dotarliśmy do Skalnika informuje jedynie niewielka drewniana tabliczka przymocowana do drzewa, które znajduje się tuż przy drodze.


Skalnik

W przeciwieństwie do Ostrej Małej, wyższy wierzchołek jest całkowicie zalesiony. Powrót do Ostrej Małej tą samą drogą. Ewentualnie można kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem w kierunku Starościńskich Skał.

E-gory.com -> Rudawy Janowickie -> Opisy szlaków2015

Czerwony szlak powyżej Przełęczy pod Średnicą
 
 
 
Rozstaj z żółtym szlakiem do Gruszkowa
Podejście na Wilczysko
 
 
 
 
Las na zboczach Wilczyska
Wilczysko - kamienna ławka
Wilczysko
Las na zboczach Skalnika
Podejście na Skalnik
Rozdroże pod Ostrą Małą
Ostra Mała
Ostra Mała
Ostra Mała, w tle Góry Kaczawskie
Wejście na punkt widokowy
Skalnik
Gołoborze na Skalniku
Starościńskie Skały, Sokoliki, Góry Kaczawskie
Kowarski Grzbiet i Czarny Grzbiet
Widok na Karkonosze
Sokoliki
Zachód Słońca widziany z Ostrej Małej
Niebieski szlak na Skalnik
Droga na Skalnik
Skalnik  Schematy szlaków  

schematy szlaków