Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak do Wodospadu Wilczki. Międzygórze - Wodospad Wilczki. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Masyw Śnieżnika -> Opisy szlaków

DO WODOSPADU WILCZKI Z MIĘDZYGÓRZA


Wodospad Wilczki

Położony w Międzygórzu Wodospad Wilczki jest jedną z bardziej znanych atrakcji Ziemi Kłodzkiej. Wody wodospadu opadają ze skalnego progu o wysokości 22 metrów, co czyni go drugim pod względem wysokości wodospadem w polskich Sudetach. Do 1997 roku Wodospad Wilczki był jeszcze wyższy i liczył 27 metrów wysokości. Wielka powódź zniszczyła wówczas sztucznie wykonany próg, który nie został później odtworzony. Od tej chwili miano najwyższego wodospadu w polskich Sudetach dzierży samodzielnie Wodospad Kamieńczyka. Dawniej wodospad nazywany był Wodogrzmotami Żeromskiego. Nazwa ta została jednak całkowicie wyparta na rzecz Wodospadu Wilczki.

schemat

Wodospad Wilczki znajduje się przy drodze wjazdowej do Międzygórza, na zachód od centrum. Do wodospadu można dojść spacerową aleją, prowadzącą równolegle do potoku Wilczka lub chodnikiem wzdłuż drogi, odbijając przy parkingu w prawo. Dojście z centrum zajmuje około 5 minut. Po obu stronach potoku znajdują się tarasy widokowe wznoszące się ponad skalnymi ścianami kotła eworsyjnego.

Punkt widokowy po lewej stronie potoku jest dostępny od parkingu przy szosie. Do drugiego punktu widokowego można dojść po stopniach skalnych prowadzących przez mostek znajdujący się bezpośrednio ponad progiem wodospadu. Z mostku roztacza się widok na przelewające się przez próg wody Wilczki, które z hukiem opadają w dół. Po przekroczeniu mostku ścieżka obchodzi łukiem skalny kocioł na drugi z tarasów widokowych.


Wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki jest jednym z najpiękniejszych wodospadów w polskich górach. Potok opada prawie pionowo do kotła eworsyjnego o średnicy kilkunastu metrów. Kocioł otaczają pionowe skały, które przechodzą poniżej w wąski wąwóz. Najbliższe otoczenie wodospadu podlega ochronie jako rezerwat przyrody. Porasta je las mieszany, z przewagą buku. W pobliżu wodospadu przebiegają szlaki czerwony i zielony prowadzące na Igliczną, gdzie znajduje się sanktuarium Maria Śnieżna oraz schronisko turystyczne Na Iglicznej.

E-gory.com -> Masyw Śnieżnika -> Opisy szlaków

2010

Wodospad Wilczki
Wodospad Wilczki  Schematy szlaków  

schematy szlaków