Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak do Wodospadu Szklarki. Szklarska Poręba Górna - Wodospad Szklarki. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówDO WODOSPADU SZKLARKI ZIELONYM SZLAKIEM ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY GÓRNEJ


Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki należy do największych atrakcji turystycznych w Karkonoszach. Wyjątkowy urok, a także dogodne położenie sprawiają, że wodospad jest niezwykle tłumnie odwiedzany przez turystów.

schemat

Z centrum Szklarskiej Poręby Górnej najkrótsze, a zarazem najciekawsze dojście do wodospadu stanowi zielony szlak biegnący wzdłuż potoku Kamienna. Szlak zaczyna się w samym centrum Szklarskiej Poręby u zbiegu ulic Sikorskiego i Jedności Narodowej. Szlak sprowadza w dół do ul. 1 Maja, którą prowadzi kilkadziesiąt metrów, by po przekroczeniu mostku nad Kamieńczykiem odbić w lewo. Wkrótce po lewej mijamy oczyszczalnię ścieków, zaś po prawej wznoszą się dwie formacje skalne - Głazisko i Dziobata. Przez następnych kilkanaście minut szlak prowadzi wygodną ścieżką schowaną w lesie. Trasa wytyczona jest wzdłuż potoku Kamienna, trzymając się kilkanaście metrów ponad jego korytem.

Równolegle do szlaku i potoku biegnie trasa samochodowa ze Szklarskiej Poręby do Jeleniej Góry. Wreszcie szlak doprowadza do miejsca, gdzie las się przerzedza, a ścieżka sprowadza stromo w dół do poziomu Kamiennej.

Tuż przed zejściem szlak przebiega ponad skalną grotą zwaną Czerwoną Jamą, która leży kilka metrów poniżej ścieżki. Jaskinię tworzy obszerna komora, która swą nazwę zawdzięcza kolorowi skał, z których jest zbudowana.


Czerwona Jama

Obniżając się ścieżka doprowadza do ulicy Kołłątaja. Udając się w prawo można dojść do czarnego szlaku wytyczonego dookoła Szklarskiej Poręby, który również prowadzi w kierunku Wodospadu Szklarki. Idąc w lewo, po przekroczeniu mostu na Kamiennej można zwiedzić Muzeum Ziemi oraz Muzeum Energetyki.

Zielony szlak prowadzi dalej prosto i po krótkim podejściu sprowadza z powrotem nad Kamienną, trzymając się nieco powyżej koryta potoku. Wkrótce droga dochodzi do niezwykle charakterystycznej skałki zwanej Okapem, wznoszącej się na wysokość blisko 30 metrów. Kilkadziesiąt metrów dalej mijamy Ptaka - kolejną grupę skalną, a po dalszych kilku minutach ścieżka dociera do rozstaju szlaków. Jest on usytuowany w miejscu, gdzie potok Szklarka uchodzi do Kamiennej. Na drugim brzegu Kamiennej znajduje się niewielki parking samochodowy. Na skrzyżowaniu stoi również kasa KPN.


Kamienna

Zielony szlak wiedzie dalej wzdłuż Kamiennej, zaś do wodospadu Szklarki odbijają w prawo szlaki niebieski oraz czarny. Podobnie jak cały przebyty odcinek zielonego szlaku ze Szklarskiej Poręby również i ten fragment trasy ma charakter wybitnie spacerowy. Droga wiedzie skalistym wąwozem z lewej strony potoku, by tuż przed samym wodospadem przewinąć się na jego druga stronę. Po przejściu mostku zza drzew wyłania się malowniczy wodospad Szklarki.


Wodospad Szklarki


Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki opada z 13 metrowego progu zwężającego się ku dołowi. Pełen urok wodospad pokazuje po opadach deszczu, gdy woda opada z progu jego całą szerokością. W okresach suszy woda spływa kilkoma niewielkimi strużkami. Na wprost wodospadu znajdują się duże głazy wyrzucone przez potok, na których turyści pozują do pamiątkowych zdjęć. Nad wodospadem stoi niewielkie schronisko turystyczne Kochanówka.


Schronisko Kochanówka

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2004

Czerwona Jama
Kamienna
Wodospad Szklarki
Wodospad Szklarki
Schronisko Kochanówka  Schematy szlaków  

schematy szlaków