Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Główny Szlak Sudecki /Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej/. Szlak Szrenica - Łabski Szczyt - Śnieżne Kotły - Śląskie Kamienie - Przełęcz Karkonoska. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówDROGA PRZYJAŹNI POLSKO-CZESKIEJ: SZRENICA (1362m) - ŚNIEŻNE KOTŁY - CZESKIE KAMIENIE (1416m) - PRZEŁĘCZ KARKONOSKA (1198m)


Twarożnik i Szrenica

Głównym Grzbietem Karkonoszy wytyczona jest Droga Przyjaźni Polsko - Czeskiej. Znakowany na czerwono szlak wiedzie wzdłuż granicy polsko-czeskiej. Prowadzi on w otwartym terenie ponad górną granicą lasu, dzięki czemu jest niezwykle interesujący widokowo. Występujące na nim niewielkie różnice wzniesień, w połączeniu z dużymi walorami widokowymi sprawiają, że jest to jeden z najpopularniejszych i najpiękniejszych szlaków w Karkonoszach.

schemat

Zachodni fragment Drogi Przyjaźni zaczyna się na Szrenicy i prowadzi do Przełęczy Karkonoskiej. Jej przebieg pokrywa się tutaj z trasą Głównego Szlaku Sudeckiego.


Przełęcz Karkonoska

Ze szczytu Szrenicy do granicznej drogi, którą biegnie Droga Przyjaźni Polsko - Czeskiej, sprowadza krótki, łącznikowy szlak, znakowany na czarno. Droga Przyjaźni kieruje się na wschód i dociera wkrótce do Trzech Świnek - malowniczej formacji skalnej, położonej po obu stronach szlaku.


Trzy Świnki

Tuż za skałami, z lewej strony dochodzi zielony szlak wiodący z Hali Szenickiej przez Końskie Łby. Przez kilkadziesiąt metrów szlaki biegną razem, sprowadzając ku łagodnemu obniżeniu Mokrej Przełęczy. Na przełęczy znaki zielone odbijają w kierunku Schroniska Pod Łabskim Szczytem.


Mokra Przełęcz - widok na Szrenicę

Czerwony szlak wznosi się dalej kilkoma zakosami, osiągając szybko kolejną formację skalną zwaną Twarożnikiem. Skałkę tworzą płasko ułożone bloki skalne, których kulminacja zwieńczona jest słupkiem granicznym.


Twarożnik

Powyżej Twarożnika droga osiąga rozległe zrównanie grzbietowe. W prawo odbija czeski szlak zółty prowadzący do oddalonych o kilkaset metrów źródeł Łaby.


Szrenica


Podejście na Łabski Szczyt


Źródła Łaby

Za skrzyżowaniem ścieżka pdochodzi pod kulminację Łabskiego Szczytu, pozostawiając ją po lewej stronie. Wierzchołek Łabskiego Szczytu zwieńczony jest rumowiskiem skalnym i stanowi dobry punkt widokowy, w szczególności na czeskie Karkonosze z Łabską Łąką i Kotelem.


Łabski Szczyt

Za Łabskim Szczytem następuje krótkie zejście, po czym szlak wspina się nieznacznie w kierunku stacji przekaźnikowej TV nad Śnieżnymi Kotłami. Tuż przed budynkiem stacji, z lewej strony dołącza żółty szlak ze Schroniska Pod Łabskim Szczytem. Przy budynku stacji znajduje się niewielka skałka zwana Czarcią Amboną.


Labská bouda i Kotel


Stacja przekaźnikowa TV

Szlak doprowadza nad samą krawędź Wielkiego Kotła, przy której znajduje się kilka punktów widokowych z barierkami. W dole widać skaliste urwiska kotła oraz niewielkie Śnieżne Stawki. Dnem kotła przebiega Ścieżka nad Reglami.


Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły


Śnieżne Kotły

Czerwony szlak obchodzi Wielki Kocioł i zaczyna następnie trawersować zbocza Wielkiego Szyszaka. Ze szlaku piękne widoki na podnóże Karkonoszy. Wśród rozległych rumowisk wygodna, kamienna ścieżka obniża się równomiernie i po obejściu kopuły szczytowej Wielkiego Szyszaka dociera do rozstaju z niebieskim szlakiem.


Trawers Wielkiego Szyszaka

Niebieski szlak odbija w dół do Ścieżki nad Reglami i dalej do Michałowic. Nieco poniżej rozstaju szlak osiąga Przełęcz pod Śmielcem, a następnie podczas krótkiego podejścia zostawia po lewej szczyt Śmielca.


Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły

Następuje teraz nieco stromsze zejście na Czarną Przełęcz, na której skrzyżowanie z niebieskim szlakiem do Jagniątkowa (Koralowa Ścieżka). Za Czarną Przełęczą ścieżka wspina się zakosami i po 10-15 minutach dochodzi do formacji skalnej Czeskich Kamieni. Tworzą one mur skalny o wysokości około 10 metrów i długości kilkudziesięciu metrów.


Wielki Szyszak, Śmielec i Czarna Przełęcz


Dziób i Wielki Szyszak


Czeskie Kamienie

W kierunku południowym widok na położony w dole Spindlerovy Mlyn. Czerwony szlak prowadzi dalej grzbietem bez większych zmian wysokości. Po kolejnych 10 minutach dociera do Śląskich Kamieni, które składają się dwóch grup skałek. Ze Śląskich Kamieni roztacza się piękna panorama na Przełęcz Karkonoską z widocznym schroniskiem Odrodzenie i Spindlerovą Boudą. Ponad spłaszczonym Grzbietem Głównym wyłania się również piramida Śnieżki.


Śląskie Kamienie


Medvĕdín

Ze Śląskich Kamieni szlak obniża się w kierunku Przełęczy Karkonoskiej. Ścieżka wije się pośród kosodrzewiny i doprowadza do ruin schroniska Petrovka.


Petrova bouda - ruiny

Za schroniskiem asfaltowa droga sprowadza do rozwidlenia z czarnym szlakiem z Jagniątkowa.

W 2008 roku w okolicach Petrovki zmieniono przebieg czerwonego szlaku. Poprzednio omijał on Petrovkę i przed schroniskiem odbijał w lewo, przecinając górską łąkę bezpośrednio do rozstaju z czarnym szlakiem.

Następuje teraz strome zejście asfaltową drogą na Przełęcz Dołek (1178m), za którą krótkie podejście doprowadza do skrzyżowania dróg. Jezdnia asfaltowa odbija w prawo, natomiast w lewo odchodzi Droga Sudecka, którą można dojść do asfaltowej drogi do Przesieki.


Droga Sudecka i Bażynowe Skały


Widok na Śląskie Kamienie

Za skrzyżowaniem szlak wznosi się przez niewielkie spiętrzenie zwane Ptasim Kamieniem, po czym obniża się na Przełęcz Karkonoską (1198m).

Przełęcz Karkonoska dzieli Grzbiet Główny na dwie części: zachodnią z Wielkim Szyszakiem (1509m) i wschodnią ze Śnieżką (1602m). Na przełęczy znajduje się rozległy parking oraz stoi czeskie schronisko Spindlerova Bouda. Po polskiej stronie usytuowana jest była strażnica graniczna, zaadoptowana obecnie na hotel.


Przełęcz Karkonoska i dawna strażnica, w tle Wielki Szyszak


Špindlerova bouda

Kilkadziesiąt metrów powyżej, na zboczu Małego Szyszaka, wznosi się polskie schronisko Odrodzenie.


Schronisko Odrodzenie

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2004

Śnieżne Kotły i Łabski Szczyt - widok ze Szrenicy
Schronisko na Szrenicy
Trzy Świnki
Trzy Świnki
Szrenica i Trzy Świnki
Twarożnik
Twarożnik
Twarożnik i Szrenica
Podejście na Łabski Szczyt
Źródła Łaby
Łabski Szczyt
Łabski Szczyt i Szrenica
Labská bouda i Kotel
Stacja przekaźnikowa TV nad Śnieżnymi Kotłami
Śnieżne Kotły i Wielki Szyszak
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Śnieżne Kotły
Trawers Wielkiego Szyszaka
Gołoborze na zboczu Wielkiego Szyszaka
Śmielec
Wielki Szyszak i Śnieżne Kotły
Wielki Szyszak, Śnieżne Kotły, Czarna Przełęcz i Śmielec
Podejście na Czeskie Kamienie
Krkonoš i Kotel
Czeskie Kamienie
Dziób i Wielki Szyszak
Śląskie Kamienie
Śnieżka widziana ze Śląskich Kamieni
Przełęcz Karkonoska
Petrova bouda
Przełęcz Dołek
Droga Sudecka, w tle Bażynowe Skały
Hutniczy Grzbiet i Bażynowe Skały
Widok na Śląskie Kamienie
Špindlerova bouda
Droga Sudecka
Przełęcz Karkonoska
Schronisko Odrodzenie
Przełęcz Karkonoska, Wielki Szyszak i Śląskie Kamienie  Schematy szlaków  

schematy szlaków