Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak z Medvědína przez Vrbatovą boudę na Harrachove kamenie. Medvědín - Vrbatova bouda - Harrachove kameny. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówMEDVĚDÍN (1235m) - VRBATOVA BOUDA - HARRACHOVY KAMENY (1421m)


Kotel i Harrachovy kameny

Szlak z Medvědína do Vrbatovej boudy i dalej do Harrachovych kamieni należy do najpopularniejszych tras w zachodniej części czeskich Karkonoszy. Do dużej liczby turystów przyczynia się przede wszystkim możliwość wjazdu wyciągiem krzesełkowym ze Špindlerovego Mlýna na Medvědín. Z ośrodka Horní Mísečky kursuje ponadto autobus, który swój końcowy przystanek ma na pętli przy Vrbatovej boudzie. Harrachove kamienie stanowią tylko jeden z wielu celów wycieczkowych w rejonie Vrbatowej boudy. Ze schroniska rozchodzą się również szlaki do źródeł Łaby, do Labskiej boudy i Łabskiego Wodospadu (czes. Labský vodopád), a także do Dvoraček.

schemat

Na Medvědínie znajduje się górna stacja wyciągu krzesełkowego ze Špindlerovego Mlýna, restauracja z tarasem widokowym, a także spory plac zabaw. Ze szczytu zbiegają trasy narciarskie w kierunku Špindlerovego Mlýna oraz Horních Míseček. Usytuowanie wierzchołka sprawia, że szczególnie interesująca i bogata panorama rozciąga się ku wschodowi. Obejmuje ona między innymi Śnieżkę, Lučníą horę, Zadníą Planinę oraz Předníą Planinę.


Mały Szyszak, Smogornia, Śnieżka, Luční hora, Zadní Planina, Stoh


Přední Planina


Medvědín - górna stacja wyciągu krzesełkowego


Medvědín

Przez Medvědína przebiega czerwony szlak ze Špindlerovego Mlýna oraz Horních Míseček, który kieruje się ze szczytu na zachód do Vrbatovej boudy. Początkowo trzyma się ona grzbietowego wypłaszczenia, skąd mamy widoki na Grzbiet Główny Karkonoszy.


Grzbiet Krkonoš i Wielki Szyszak


Na grzbiecie


Na grzbiecie


Widok na Przełęcz Karkonoską

Po krótkim podejściu przez las dochodzimy do Šmídovej vyhlídki, gdzie ścieżka prowadzi do punktu widokowego położonego ponad Doliną Łaby (czes. Labský důl). Panorama obejmuje między innymi Wielkiego Szyszaka, Śnieżkę oraz Lučníą horę.


Šmídova vyhlídka


Šmídova vyhlídka


Šmídova vyhlídka - widok na Śnieżkę


Šmídova vyhlídka - widok na Przełęcz Karkonoską

Za Šmídovą vyhlídką czerwony szlak obniża się i po kilku minutach łączy się z asfaltową drogą z Horních Míseček Dalsze podejście do Vrbatovej boudy prowadzi właśnie tą asfaltową drogą, która przecina południowe zbocza grzbietu zwanego Krkonošem. Dominujące dotąd świerki zostają zastąpione przez kosodrzewinę, a z drogi otwierają się coraz dalsze widoki obejmujące ku zachodowi Kotela, a ku wschodowi Lučníą horę, Zadníą Planinę oraz Předníą Planinę.


Połączenie z asfaltową drogą


Podejście do Vrbatovej boudy


Luční hora, Zadní Planina oraz Černá hora


Podejście do Vrbatovej boudy


Autobus zjeżdający do Horních Míseček


Vrbatova bouda

Vrbatova bouda usytuowana jest w płytkim obniżeniu Czeskiego Grzbietu (czes. Český hřbet) znajdującym się pomiędzy szczytami Zlaté návrší na wschodzie oraz Vrbatovo návrší na zachodzie. Przy schronisku znajduje się pętla będąca końcowym przystankiem dla autobusów kursujących z Horních Míseček.


Vrbatova bouda i Vrbatovo návrší


Vrbatova bouda


Vrbatovo návrší


Zlaté návrší i pętla przy Vrbatovej boudzie

Przy Vrbatovej boudzie odbija czerwony szlak do Labskiej boudy, niezwykle atrakcyjny widokowo, poprowadzony ponad Labskim dolem i przechodzący obok Wodospadu Panczawy (czes. Pančavský vodopád), będącego najwyższym wodospadem w Karkonoszach. My idziemy za znakami zielonymi, które wyprowadzają na kulminację Vrbatovo návrší. Na szczycie znajduje się Obelisk Václava Vrbaty i Bohumila Hanča, upamiętający dwóch narciarzy, którzy zmarli w tej okolicy z wyczerpania podczas biegu narciarskiego odbywającego się 24 marca 1913 roku.


Vrbatovo návrší - panorama w kierunku Śnieżki

Po minięciu obeliska szlak obniża się do rozdroża Nad Kotelní jámou. Przecinamy tutaj żółty szlak, który w lewo sprowadza do Horních Míseček, zaś w prawo przez rozstaj U čtyř pánů wiedzie do źródeł Łaby. W skrzyżowania szlaków znajduje się jeden z řopíków, czyli niewielkich, betonowych bunkrów, które zostały wybudowane w drugiej połowie lat 30. XX wieku, w celu obrony przed hitlerowską inwazją.


Nad Kotelní jámou - widok na Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły i Wielki Szyszak


Nad Kotelní jámou - widok na Kotel i Harrachovy kameny


Řopík


Panorama ze szlaku

Od rozdroża zielony szlak znosi się łagodnie ku kulminacji Harrachovych kamieni, którą osiągamy po kilku minutach.


Harrachovy kameny - panorama ze ścieżki ku wschodowi

Harrachovy kameny wznosi się na wysokość 1421 metrów i zwieńczony jest grupą granitowych skałek, z których rozciąga się ciekawa panorama na Karkonosze, a także sąsiednie Góry Izerskie. Szczególnie wyróżna się sylwetka Kotela, który podcięty jest od południa ścianami Velkiej Kotelnej jámy, stanowiącymi duży kontrast dla zrównań Mumlavskiej louki oraz Labskiej louki, rozciągających się na północy.


Kotel i Harrachovy kameny


Kotel


Widok ku Górom Izerskim


Panorama od Śnieżnych Kotłów po Lučníą horę

Z Harrachovych kameni zielony szlak sprowadza do rozwidlenia z czerwonym szlakiem, za którym można udać się albo do Dvoraček, albo do rozstaju U čtyř pánů.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2019  Schematy szlaków  

schematy szlaków