Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



ZE ŠPINDLEROVEGO MLÝNA PRZEZ LABSKÝ DŮL DO LABSKIEJ BOUDY (1340m)


Labský důl i Labská bouda

Labský důl jest dużą, polodowcową doliną wcinającą się pomiędzy Śląski Grzbiet oraz grzbiet zwany Krkonosem, który stanowi część Czeskiego Grzbietu (czes. Český hřbet). Przez Labský důl przebiega tzw. Harrachova cesta, która wyprowadza następnie na grzbiet w okolicach Labskiej boudy i Łabskiego Wodospadu (czes. Labský vodopad). Początkowy fragment trasy prowadzi asfaltem wzdłuż Łaby, natomiast jej dalsza część należy do najciekawszych krajobrazowo szlaków w Karkonoszach. Ścieżka przebiega w pobliżu najpiękniejszych wodospadów Karkonoskich: Łabskiego Wodospadu, Wodospadu Panczawy (czes. Pančavský vodopád) oraz Pudlavskiego vodopádu. Uwagę przykuwają również strome, skaliste ściany otaczające Labský důl.

schemat

Przez Labský důl wytyczony jest niebieski szlak. Wyruszając ze Špindlerovego Mlýna kierujemy się ku północy, trzymając się zachodniego brzegu Łaby. Idziemy asfaltową dróżką mijając park linowy oraz dolną stację wyciągu na Medvědín.


Špindlerův Mlýn - widok na Železný vrch


Park linowy


Dolna stacja wyciągu na Medvědín

Za stacją wyciągu dochodzimy do przewężenia Łaby, gdzie potok płynie skalistym wąwozem. Po około 25 minutach dohodzimy to puntku informacyjnego KRNAP-u. W pobliżu znajduje się niewielki betonowy bunkier, tzw. řopík. Jest to jeden z wielu, podobnych obiektów wybudowanych w drugiej połowie lat 30. XX wieku, w celu obrony przed hitlerowską inwazją.


Zwężenie Łaby


Łaba


Bunkier - řopík


Dívčí strání - rozstaj szlaków przy punkcie KRNAP-u

Harrachova cesta wprowadza w głąb Labskiego dolu, natomiast w prawo odbija szlak do rozstaju - U Dívcí lávky. Wzdłuż szlaku znajduje się kilka tablic informacyjnych, zawierających wiadomości dotyczące przyrody i historii geologicznej Labskiego dolu. Niebieski szlak prowadzi kilka kilometrów asfaltową drogą wijącą się dnem doliny.


Tablica informacyjna - Labský důl


Asfaltowa droga i Łaba


Łaba


Tablica informacyjna


Mostek nad Łabą


Tablica informacyjna


Harrachova cesta


Przy szlaku

Kilkaset metrów przed końcem asfaltu przechodzimy obok niewielkich mokradeł, a następnie obok Małego Łabskiego Wodospadu (czes. Malý Labský vodopád). Wodospad opada z pięciometrowego progu i jest dobrze widoczny z drogi.


Mokradła


Asfaltowa droga


Mały Łabski Wodospad

Wraz z końcem asfaltu kończy się również trasa rowerowa, a dalej dozwolony jest tylko ruch pieszy. Kamienny chodnik przekracza niedługo Pudlave , która tworzy powyżej jeden z łądniejszych wodospadów w Karkonoszach - Pudlavský vodopád. Obecnie rejon wodospadu jest mocno zarośnięty i aby móc go podziwiać, konieczne jest zejście ze szlaku.


Koniec asfaltu


Kolejna tablica informacyjna

Wkrótce zaczyna się najefektowniejsza krajobrazowo część szlaku. Zwracając się ku północy ścieżka wprowadza do kotła otoczonego skalistymi ścianami, który ma prawdziwie wysokogórski charakter.


Niebieski szlak


Skaliste otoczenie kotła


Tablica informacyjna


Ścieżka w głąb kotła

Niedługo ukazuje się charakterystyczny budynek Labskiej boudy, zawieszony nad krawędzią Labskiego dolu, a z lewej strony otwiera się widok na Wodospad Panczawy. Opada on wprost urwiskiem skalnym, a łączna wysokość jego kaskad wynosi około 145 metrów.


Skalne uriwska


Labská bouda


Wodospad Panczawy


Skalista Grzęda

Idąc cały czas posród wyjątkowej scenerii skalnej szlak prowadzi teraz ku północnemu ograniczeniu kotła, gdzie Łaba spływa skalnym wąwozem, zwanym Labská rokle.


Labská bouda


Wodospad Panczawy


Wodospad Panczawy


Labský důl

Końcowy i najstromszy fragment podejścia do Labskiej boudy układa się w liczne zakosy, z których jeden zbliża się do wąwozu, którym spływa Łaba i ponad którym tworzy Łabski Wodospad. Sam wodospad jest jednak niewidoczny ze szlaku.


Labský důl


Ostatnia tablica informacyjna


Labský důl


Drewniany mostek


Podejście zakosami


Podejście zakosami


Labská rokle


Labská rokle


Łabski Wodospad

Niebieski szlak wyprowadza na grzbietowe zrównanie przy coraz rozleglejszych widokach. Przed osiągnięciem grzbietu w prawo odbija szlak prowadzący do platformy widokowej umieszczonej ponad Łabskim Wodospadem.


Wyjście na grzbiet


Labská bouda


Dojście do platformy nad wodospadem


Dojście do platformy nad wodospadem

Głowna kaskada Łabskiego Wodospadu opada z produ o wysokości około 30 metrów, zarówno ponad główną kaskadą, jak i poniżej, potok tworzy liczne, mniejsze kaskady. Sama platforma widokowa umiejscowiona jest ponad wodospadem. W pobliżu znajduje się przepust umożliwiający spiętrzenie wody, a jego otwarcie znacząco zwiększa przepływ wody przez kaskadę.


Łabski Wodospad


Przepust przy wodospadzie

Z platformy widokowej wracamy do niebieskiego szlaku i po kilkudziesięciu metrach dochodzimy do asfaltowej drogi przy Labskiej boudzie. Schronisko niewątpliwie wyróżnia się swoją architekturą, choć jak to zwykle w takich przypadkach, dla wielu kształt obiektu jest mocno kontrowersyjny. Obecny budynek schroniska powstał w latach 1969-1975, w miejsce starego schroniska, które uległo zniszczeniu w wyniku pożaru.


Panorama sprzed schroniska


Labská bouda


Węzeł szlaków przy schronisku


Labská bouda

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków, z których największą popularnościa cieszą się szlaki do źródeł Łaby oraz do Vrbatovej boudy, który poprowadzony jest ponad krawędzią Labskiego dolu.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków



2019











  Schematy szlaków  

schematy szlaków