Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Do Wodospadu Mumlawy z Harrachova. Harrachov - Wodospad Mumlawy /Mumlawski Wodospad/. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówDO WODOSPADU MUMLAWY (MUMLAWSKIEGO WODOSPADU) Z HARRACHOVA


Wodospad Mumlawy

Wodospad Mumlawy (czes. Mumlavský vodopád) należy do najbardziej okazałych wodospadów w Karkonoszach. Wodospad położony jest w bliskim sąsiedztwie Harrachova, do którego można łatwo dojechać z Polski zarówno samochodem, jak i pociągiem. W przypadku dojazdu pociągiem trzeba liczyć z dłuższym dojściem do wodospadu, ponieważ stacja kolejowa znajduje się na uboczu Harrachova.

schemat

Ruch kolejowy ze Szklarskiej Poręby do Harrachova, po wielu latach wyłączenia kolei izerskiej z eksploatacji, wznowiono w 2010 roku, po wcześniejszym remoncie linii kolejowej. Obszar, na którym znajduje się stacja kolejowa w Harrachovie do 1959 roku należał do Polski. W ramach wyrównywania granic zawarto wówczas porozumienie w wyniku którego polska osada Tkacze przeszła w czeskie ręce.[1] Osada, w której znajduje się stacja nazywa się obecnie Mýtiny i stanowi część Harrachova.


Stacja kolejowa w Harrachovie

Obok stacji kolejowej przebiega czerwony szlak, który asfaltową droga sprowadza w kierunku centrum Harrachova. Wybierając najkrótszą drogę do wodospadu, na pierwszym rozwidleniu szlaków, należy opuścić drogę i kierować się w prawo za znakami niebieskimi. Obchodząc boisko piłkarskie przecinamy wkrótce drogę E65 i idziemy dalej osiedlową asfaltówką. Po kilkunastu minutach dochodzimu do kompleksu skoczni narciarskich Čerťák, z których największa jest skocznia mamucia, o punkcie konstrukcyjnym k185.


Stacja kolejowa w Harrachovie

Skocznie zbudowane są na zboczu Čertovej hory, na którą można wjechać wyciągiem krzesełkowym. Za skocznią, cały czas za znakami niebieskimi, idziemy w kierunku dworca autobusowego, mijając między innymi kościół św. Wacława.


Kościół św. Wacława


Harrachov

Po minięciu dworca autobusowego niebieski szlak wkracza do lasu, przy czym łagodne podejście cały czas wytyczone jest asfaltową drogą. Dla osób dojeżdających samochodem, w pobliżu dworca autobusowego znajduje się spory parking samochodowy. Dojście z dworca do wodospadu zajmuje około 15 minut. Przy drodze, w pobliżu wodospadu, znajduje się bufet U lišáka oraz Mumlavská bouda.


Bufet U lišáka

Wodospad Mumlawy opada szerokim progiem wysokim na prawie 10 metrów. Wodospad Mumlawy charakteryzuje się znacznym przepływem wody do 750l/s.[1] Kładka nad Mumlawą pozwala przejśc na drugą stronę potoku.


Wodospad Mumlawy


Wodospad Mumlawy

Poniżej głównego progu znajduje się kilka efektownych kaskad.


Kaskada na Mumlawie

Do Harrachova można wrócić leśną ścieżką prowadzącą po przeciwnej stronie potoku. Po drodze można zwiedzić Muzeum Górnicze, gdzie udostępniania jest do zwiedzania sztolnia.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2013

Bibliografia

[1] Tablice informacyjne przy szlaku.

Stacja kolejowa w Harrachovie
Stacja kolejowa w Harrachovie
Pole golfowe przy dworcu
Čertova hora
Skocznie narciarskie
Kościół św. Wacława
Harrachov
Harrachov
Bufet U lišáka
Wodospad Mumlawy
Kładka na Mumlawie
Wodospad Mumlawy
Wodospad Mumlawy
Kaskada na Mumlawie
Kaskada na Mumlawie  Schematy szlaków  

schematy szlaków