Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak z Przełęczy Okraj na Łysocinę. Przełęcz Okraj - Łysocina - Lysečinska bouda. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówZ PRZEŁĘCZY OKRAJ (1046m) NA ŁYSOCINĘ (1188m) ORAZ DO LYSEČINSKIEJ BOUDY


Przełęcz Okraj - widok na Łysocinę

Łysocina jest najwyższym szczytem Grzbietu Lasockiego, który wraz z Rychorami stanowi najdalej na wschód wysuniętą część Karkonoszy. Jest to jednocześnie jeden z najrzadziej odwiedzanych rejonów w polskich Karkonoszach.

schemat

Grzbiet Lasocki biegnie prostopadle do Kowarskiego Grzbietu, rozciągając się od Przełęczy Okraj i Przełęczy Kowarskiej na północy, do Bramy Lubawskiej na południowym-wschodzie. Grzbiet w okolicach Łysociny porasta odradzający sie las świerkowy, a liczne zniszczenia w drzewostanie sprawiają, że obszar ten stanowi niezły punkt widokowy na Śnieżkę, Czarny Grzbiet oraz Kowarski Grzbiet.


Grzbiet Lasocki

Przez szczyt Łysociny przebiega zielony szlak z Przełęczy Okraj. Na początkowym fragmencie towarzyszy mu czerwony szlak do Rozdroża pod Łysociną. Ze Schroniska Na Przełęczy Okraj szlaki wznoszą sie łagodnie graniczną przecinką, prowadząc w kierunku południowo-wschodnim.


Schronisko Na Przełęczy Okraj


Podejście na Grzbiet Lasocki

Po 15 minutach docierają do rozstaju, gdzie znaki czerwone odbijają ku Rozdrożu pod Łysociną, przecinając wschodnie zbocza Grzbietu Lasockiego.


Rozwidlenie szlaków

Zielony szlak trzyma się granicznego grzbietu. Ścieżka prowadzi grzbietowym wypłaszczeniem, które rozciąga się na wysokości 1150 - 1180 metrów n.p.m. Ze szlaku otwierają się widoki na Śnieżkę, Czarną Kopę, Kowarski Grzbiet oraz Sudety Środkowe.


Widok na Rudawy Janowickie


Widok na Czoło


Śnieżka

Ścieżka pozostawia po prawej stronie czeski wyciąg narciarski i po około 50 minutach, licząc od Przełęczy Okraj, osiąga słabo zaznaczony szczyt Łysociny.

Kulminacja Łysociny wznosi się pomiędzy słupkami granicznymi o numerach 18/1 oraz IV/18. Tuż przed szczytem znajduje się polski znak pomiarowy. Pośród zniszczonego drzewostanu rozciąga się widok na Śnieżkę, Studničną horę oraz Czarną Kopę.


Łysocina, w tle Śnieżka


Łysocina


Znak pomiarowy

Za Łysociną zielony szlak obniża się graniczną ścieżką do rozstaju z żółtym szlakiem. Szlak ten prowadzi do Rozdroża pod Łysociną. W kierunku południowym odbija tutaj nieoznakowany skrót do Lysečinskiej boudy, który bywa okresowo zamknięty.


Widok na Kotlinę Kamiennogórską i Góry Wałbrzyskie


Zejście z Łysociny


Rozstaj z żółtym szlakiem

Poniżej rozwidlenia zielony szlak biegnie cały czas wzdłuż granicy. W prześwitach otwierają się widoki na Sudety Środkowe. Na wysokości około 930 metrów n.p.m. ścieżka zbliża się do czeskiej, asfaltowej drogi z Hornych Albeřic.


Zielony szlak


Droga do schroniska

Drogą tą wytyczony jest czerwony szlak prowadzący w kierunku Lysečinskiej boudy. Dojście do schroniska zajmuje około 15 minut.

Lysečinska bouda została zbudowana w 1926 roku. Obiekt położony jest na niewielkiej polanie na wysokości 958 metrów n.p.m.


Lysečinská bouda

Czerwony szlak wiedzie dalej asfaltową drogą na Przełęcz Okraj przez przyczółki Malej Úpy.

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2015

Przełęcz Okraj - widok na Łysocinę
Schronisko Na Przełęczy Okraj
Schronisko Na Przełęczy Okraj
Przełęcz Okraj
Podejście na Grzbiet Lasocki
Rozstaj szlaków
Grzbiet Lasocki
Widok na Rudawy Janowickie
Widok na Czoło
Śnieżka
Wyciąg narciarski
Śnieżka
Kowarski Grzbiet
Na Grzbiecie Lasockim
Znak pomiarowy na Łysocinie
Znak pomiarowy
Łysocina
Łysocina, w tle Śnieżka
Łysocina
Łysocina
Znaki geodezyjne poniżej Łysociny
Widok na Kotlinę Kamiennogórską i Góry Wałbrzyskie
Zejście z Łysociny
Zejście z Łysociny
Rozstaj z żółtym szlakiem
Zielony szlak
Zielony szlak
Droga do Lysečinskiej boudy
Lysečinská bouda - drogowskaz
Lysečinská bouda  Schematy szlaków  

schematy szlaków