Działy: Opisy szlaków / Atrakcje / Ośrodki turystyczne / Schroniska / Szczyty / Mapy / Panoramy

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlakówNA ŚNIEŻKĘ (1602m) NIEBIESKIM SZLAKIEM Z KARPACZA PRZEZ POLANĘ, SAMOTNIĘ I STRZECHĘ AKADEMICKĄ


Obserwatorium i restauracja na Śnieżce

Z Karpacza na szczyt Śnieżki wytyczonych jest kilka szlaków turystycznych. Tradycyjne podejście na Śnieżkę prowadzi tzw. Śląską Drogą przez Kopę, gdzie zlokalizowana jest górna stacja kolei linowej z Karpacza. Bardzo interesujące i efektowne jest podejście czerwonym szlakiem przez Kocioł Łomniczki, wyprowadzające bezpośrednio na Przełęcz pod Śnieżką. Rzadziej uczęszczanym wariantem jest droga przez Sowią Dolinę i Czarny Grzbiet.

schemat

Najciekawsze podejście na najwyższy szczyt Karkonoszy wiedzie jednak niebieskim szlakiem z Karpacza Górnego przez Polanę. Droga ta jest najbardziej urozmaicona pod względem krajobrazowym, a na jej trasie znajduje się zabytkowy kościół Wang oraz schroniska Samotnia i Strzecha Akademicka. Szlak prowadzi między innymi przez Kocioł Małego Stawu, widokowy grzbiet Złotówki, a także grzbietowe wypłaszczenie Równi pod Śnieżką. Dużym atutem są rozległe widoki, które roztaczają się już z dolnych fragmentów podejścia.


Śnieżka

Niebieski szlak na Śnieżkę rozpoczyna się w Karpaczu przy rondzie Biały Jar. Początkowo szlak kieruje się ulicami Karpacza, w kierunku Karpacza Górnego.


Biały Jar

Po prawej stronie widoczny jest potężny kompleks Hotelu Gołębiewski.


Hotel Gołębiewski

Po osiągnięciu Karpacza Górnego niebieski szlak skręca stromo pod górę, w brukowaną ul. Na Śnieżkę, którą doprowadza do świątyni Wang. Kościółek Wang został wybudowany w Norwegii, na przełomie XII i XIII wieku. W XIX wieku został on rozebrany i przeniesiony do Karpacza. Obok drewnianego kościoła dobudowano w późniejszych latach kamienną, granitową wieżę. Obecnie kościół należy do Parafii Ewangelicko - Augsburskiej i regularnie odbywają się w nim nabożeństwa. Zwiedzanie świątyni Wang jest odpłatne i odbywa się tylko w wyznaczonych godzinach.


Kościół Wang


Kościół Wang


Cmentarz przy świątyni Wang

Tuż powyżej kościółka Wang znajduje się brama i kasa Karkonoskiego Parku Narodowego. Dołącza tutaj żółty szlak z Jeleniej Góry, który prowadzi na Słonecznik. Szlaki wkraczają do lasu i wznoszą się kamienną drogą, by po kilkunastu minutach doprowadzić do niewielkiego wypłaszczenia (tzw. Rówienka), gdzie dołącza czarny szlak z Borowic, niegdyś znakowany na żółto. Żółty szlak wkrótce odbija w prawo, a znaki niebieskie wznoszą się dalej drogą w kierunku Polany. W trakcie podejścia widoki na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet, a także wzniesienia Rudaw Janowickich ze Skalnikiem.


Czarna Kopa i Śnieżka


Kowarski Grzbiet i Czarna Kopa


Śnieżka


Rudawy Janowickie

Przed osiągnięciem Polany, z prawej strony ponownie dochodzi żółty szlak, a następnie zielony szlak z Karpacza. Szlak ten umożliwia dojście na Polanę bezpośrednio z centrum Karpacza, z pominięciem świątyni Wang. Z widokami na ściany Kotła Wielkiego Stawu szlaki doprowadzają na Polanę.


Polana

Znajduje się tutaj rozstaj szlaków. Znaki zielone prowadzą do Słonecznika, żółty szlak odbija ku Pielgrzymom, natomiast znaki niebieskie kierują się do schroniska Samotnia. Na Polanie stało schronisko imieniem Bronisława Czecha, które spłonęło w 1966 roku i nie zostało później odbudowane. Na skraju Polany, przy żółtym szlaku do Pielgrzymów, znajduje się niewielka grupa skalna zwana Kotkami.

Powyżej Polany niebieski szlak wiedzie brukowaną drogą, z widokami na Śnieżkę, Czarny Grzbiet, Kowarski Grzbiet, grzbiet Złotówki oraz Srebrny Upłaz.


Kowarski Grzbiet i Czarna Kopa


Kowarski Grzbiet, Czarny Grzbiet i Śnieżka


Polana Złotówka i Kocioł Małego Stawu

Po minięciu tzw. Koziego Mostku szlak opuszcza drogę i odbijając w prawo wznosi się leśną ścieżką do Kotła Małego Stawu. Po kilkunastu minutach mijamy z lewej strony Domek Myśliwski. Aktualnie znajduje się w nim Ośrodek Edukacyjny Karkonoskiego Parku Narodowego. Kamienny chodnik biegnie dalej u podnóża Srebrnego Upłazu, mając powyżej skaliste ściany kotła.


Strzecha Akademicka


Kocioł Małego Stawu

Wkrótce szlak doprowadza nad Mały Staw, prowadząc kilkadziesiąt metrów wzdłuż jego północnego brzegu. Mały Staw jest drugim co do wielkości jeziorem Karkonoszy. Wypełnia dno kotła polodowcowego, którego ściany osiągają 200 metrów wysokości.


Mały Staw


Mały staw i Samotnia

Nad Małym Stawem położone jest schronisko Samotnia, zaliczane do najpiękniejszych w polskich górach. Okolice schroniska, z Małym Stawem i skalistym krajobrazem kotła stanowią jeden z najbardziej uroczych zakątków w Karkonoszach.


Samotnia

Z Samotni niebieski szlak wspina się na grzbiet Złotówki. Z zakrętu ścieżki ładny widok na schronisko i Mały Staw. W niespełna 15 minut osiągamy bezleśny grzbiet, na którym położone jest schronisko Strzecha Akademicka.


Podejście do Strzechy Akademickiej


Strzecha Akademicka

Sprzed schroniska widok na Srebrny Upłaz, Słonecznik, Pielgrzymy, Polanę oraz zabudowania Karpacza. Przy schronisku skrzyżowanie z żółtym szlakiem, który w dół sprowadza do Karpacza, zaś w kierunku wschodnim umożliwia dojście przez Biały Jar do Śląskiej Drogi.


Złotówka - widok na Polanę i Pielgrzymy


Złotówka - widok na Karpacz

Na Złotówce niebieski szlak ponownie łączy się z brukowaną drogą z Karpacza Górnego. Zataczając łuk wspina się ona w kierunku południowym do rozstaju przy Spalonej Strażnicy, gdzie łączy się ze znakowaną na czerwono Drogą Przyjaźni Polsko - Czeskiej.


Droga z Białego Jaru na Kopę


Śnieżka


Spalona Strażnica

Razem z Droga Przyjaźni niebeski szlak przecina olbrzymie zrównanie grzbietowe Równi pod Śnieżką. Z każdym przebytym metrem coraz piękniej prezentuje się masyw Śnieżki.


Śnieżka


Droga przez Równię pod Śnieżką


Równia pod Śnieżką

Po około 30 minutach od skrzyżowania, droga dociera do Przełęczy pod Śnieżką. Dołącza tutaj czarny szlak z Kopy. Przełęcz leży w zwężeniu Grzbietu Głównego Karkonoszy, który jest tutaj z obu stron podcięty głębokimi kotłami polodowcowymi. Tuż powyżej przełęczy stoi schronisko turystyczne Dom Śląski.


Równia pod Śnieżką - skrzyżowanie szlaku niebieskiego z czarnym


Droga przez Równię pod Śnieżką


Dom Śląski


Dom Śląski


Studniční hora

Przy schronisku znajduje się węzeł szlaków. W kierunku górnej stacji wyciągu krzesełkowego na Kopę prowadzi szlak czarny, natomiast do Kotła Łomniczki schodzi szlak czerwony.

Z przełęczy na szczyt Śnieżki prowadzą dwie drogi. Znaki niebieskie prowadzą brukowaną tzw. Drogą Jubileuszową, okrążającą łagodnie północne zbocza (około 40 minut), przy czym ostatni fragment, po czeskiej stronie, znakowany jest na czerwono. Podczas podejścia ładne widoki na Kocioł Łomniczki i Czarny Grzbiet. Szlak czerwony wiedzie natomiast na szczyt stromymi zakosami, którymi wejście zajmuje około 25-20 minut. Po drodze punkty widokowe na Czeskie Karkonosze, Upską Jamę i Obri Dul.


Dom Śląski i Równia pod Śnieżką


Studniční hora, Luční hora, Równia pod Śnieżką


Czarny Grzbiet


Droga Jubileuszowa


Podejście Drogą Jubileuszową

Śnieżka, wznosząca się na wysokość 1602 metrów, jest najwyższym szczytem Karkonoszy, a jednocześnie całych Sudetów. Na szczycie znajduje się Kaplica św. Wawrzyńca oraz słynny budynek restauracji i obserwatorium meteorologicznego w kształcie ''latających talerzy''. Po stronie czeskiej zlokalizowana jest górna stacja kolei gondolowej oraz budynek poczty. Ze szczytu niezwykle rozległa panorama Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, a przy dobrej pogodzie również Ślęży i Masywu Śnieżnika.


Kaplica św. Wawrzyńca


Obserwatorium meteorologiczne na Śnieżce


Wielki Szyszak, Smogornia i Pielgrzymy


Kowarski Grzbiet i Czarny Grzbiet


Studniční hora i Luční hora


Śnieżka - widok na Równię pod Śnieżką


Widok na Karpacz

E-gory.com -> Karkonosze -> Opisy szlaków2012

  Schematy szlaków  

schematy szlaków