Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Góry Stołowe -> Opisy szlaków

NA SZCZELINIEC WIELKI (919m) Z KARŁOWA
TRASA TURYSTYCZNA - SZCZELINIEC WIELKI



Szczeliniec Wielki - platforma widokowa

Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gór Stołowych. To jednak nie wysokość jest głównym czynnikiem, który wpływa na ogromną popularność Szczelińca. Swą sławę zawdzięcza silnie spękanej warstwie skalnej, która pokrywa rozległą i płaską wierzchowinę. Obok Adrszpasko-Teplickich Skał jest to najefektowniejszy zespół skalny w Sudetach.

schemat

Budowa geologiczna Szczelińca jest charakterystyczna dla Gór Stołowych. Pokrywę skalną tworzą warstwy piaskowców i margli. Procesy wietrzeniowe i zróżnicowana odporność skał doprowadziły do wytworzenia się unikalnej rzeźby skalnej, z licznymi szczelinami, korytarzami oraz różnorodnymi kształtami.[1]

Szczeliniec Wielki razem ze Szczelińcem Małym tworzy silnie wyodrębniony masyw, o przewyższeniu wynoszącym około 150 metrów. Obszar ten leży w obrębie Parku Narodowego Gór Stołowych.


Labirynt skalny w drodze do Piekła

Najpopularniejszy szlak na Szczeliniec Wielki wytyczony jest z Karłowa, niewielkiej wsi położonej u jego stóp. Przez Karłów przebiega Droga Stu Zakrętów, łącząca Kudowę-Zdrój z Radkowem. W centrum Karłowa znajduje się kilka dużych parkingów samochodowych.

Z Karłowa w kierunku Szczelińca prowadzi brukowana droga, która w dolnej części przypomina bardziej pasaż handlowy niż szlak turystyczny. Drogą wytyczony jest Główny Szlak Sudecki oraz żółty szlak do Pasterki. Po około 10 minutach docieramy do granicy Parku Narodowego Gór Stołowych. Znajduje się tutaj brama wejściowa i powrotna okrężnej trasy turystycznej na Szczeliniec. Podejście na Szczeliniec prowadzi lewą odnogą za znakami zółtymi.


Początek/koniec trasy turystycznej

Znaki żółte towarzyszą nam do przełęczy pomiędzy Szczelińcem Wielkim i Szczelińcem Małym, gdzie trasa turystyczna odbija w prawo. Wspinając się dalej kamiennymi schodami docieramy do pierwszych formacji skalnych. Są to po kolei Niedźwiedź, Ucho Igielnie, Dzwoniący Kamień i Baranek.


Podejście do schroniska


Ucho Igielne

Niebawem ścieżka osiąga północny skraj wierzchowiny Szczelińca, gdzie znajdują się widokowe tarasy, z których rozciąga się rozległa panorama na czeską część Gór Stołowych oraz zabudowania Pasterki. Tuż obok mieści się Schronisko Na Szczelińcu. Schronisko, zwane Szwajcarką, zostało wybudowane w 1845 roku. Co ciekawe do budynku nie wiedzie żadna droga dojazdowa, a transport odbywa się za pomocą wyciągu towarowego.


Widok sprzed Schroniska Na Szczelińcu na Pasterkę

Za schroniskiem rozpoczyna się najciekawsza, płatna część trasy turystycznej na Szczelińcu. Już na początku ścieżka kieruje się do Tronu Liczyrzepy, który stanowi kulminację Szczelińca Wielkiego. Na Tronie Liczyrzepy, zwanym też Fotelem Pradziada, znajduje się niewielka platforma widokowa. Po przeciwnej stronie ścieżki wznosi się formacja Kacząt, a tuż obok ścieżki - Wielbłąd, jedna z najefektowniejszych skałek na trasie.


Tron Liczyrzepy


Wielbłąd


Kaczęta


Widok z Tronu Liczyrzepy

Na dalszym odcinku trasa zwraca się na północ i osiąga widokowy skraj wierzchowiny przy skałce zwanej Małpoludem.


Małpolud

Następnie ścieżka sprowadza przez Diabelską Kuchnię do najgłębszej rozpadliny na trasie, na której dnie znajduje się Piekło. Zejście prowadzi po wykutych stopniach, przeciskając się przez wąską, skalną szczelinę. W ukrytym przed słońcem, skalnym labiryncie Piekła, temperatura jest odczuwalnie niższa niż na pozostałej części trasy.


Zejście do Piekła


Piekło

Z Piekła wydostajemy się skalnymi przesmykami do miejsca zwanego Niebem, gdzie znajduje się platforma widokowa.


Widok z platformy północno-wschodniej

W dalszej części mijamy jeszcze Kołyskę, Kwokę, Koński Łeb i Słonia. Trasa dociera do południowo-wschodniego krańca wierzchowiny, gdzie na zakończenie czekają rozległe panoramy z dwóch widokowych tarasów. Przejście pomiędzy punktami widokowymi prowadzi skalnym tunelem.


Świnka


Kwoka


Widok na Skalniak


Urwisko pod platformą widokową

Trasa powrotna do Karłowa przecina południowe zbocza Szczelińca Wielkiego. Zejście miejscami jest dość strome i ułatwiają je metalowe barierki. Z trasy powrotnej rozciągają sie widoki na masyw Skalniaka. Spokojne zwiedzenie całej trasy zajmuje około 90 minut.

E-gory.com -> Góry Stołowe -> Opisy szlaków

2010

Bibliografia

[1] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.









Początek/koniec trasy turystycznej
Podejście do schroniska
Ucho Igielne
Widok sprzed Schroniska Na Szczelińcu na Pasterkę
Kaczęta
Widok na Radków
Tron Liczyrzepy
Czeskie Góry Stołowe
Widok z Tronu Liczyrzepy
Wielbłąd
Małpolud
Zejście do Piekła
Labirynt skalny w drodze do Piekła
Piekło
Widok z platformy północno-wschodniej
Widok na Karłów
Tron Liczyrzepy
Czeskie Góry Stołowe
Widok z Tronu Liczyrzepy
Wielbłąd
Świnka:-)
Kwoka
Widok na Skalniak
Szczeliniec Wielki - platforma południowa
Urwisko pod platformą widokową



  Schematy szlaków  

schematy szlaków