Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

NA SMREK (1124m) ZE SCHRONISKA NA STOGU IZERSKIM PRZEZ PRZEŁĘCZ ŁĄCZNIK


Smrek widziany z zejścia na Przełęcz Łącznik

Smrek (czes. Smrk) jest najwyższym szczytem czeskiej części Gór Izerskich. Szczyt położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Stogu Izerskiego (1107m), od którego oddzielony jest Przełęczą Łącznik (1066m). Kopułę szczytową Smreka tworzy rozległe zrównanie, w którym wyróżnia się dwa wierzchołki o wysokości 1124 metrów oraz 1123 metrów. Na wyższym z wierzchołków, który leży po czeskiej stronie, znajduje się wieża widokowa.

schemat

Najłatwiejszym wariantem wejścia na Smrek od polskiej strony jest podejście ze Schroniska na Stogu Izerskim za znakami zielonymi. Na Stóg Izerski można wjechać koleją gondolową ze Świeradowa-Zdroju, której górna stacja znajduje się tuż przy schronisku.


Górna stacja kolei na Stóg Izerski


Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Schronisko na Stogu Izerskim położone jest na wysokości 1060 metrów. Z okolic schroniska roztacza się rozległa na panorama na Świeradów-Zdrój i Pogórze Izerskie.


Schronisko na Stogu Izerskim

Zielony szlak kieruje się ze schroniska kamienistą drogą na szczyt Stogu Izerskiego. Niegdyś na wierzchołku znajdowała się drewniana wieża widokowa. Obecnie na szczycie stoi maszt telekomunikacyjny.


Podejście na Stóg Izerski


Na Stogu Izerskim

Za szczytem wąska ścieżka sprowadza łagodnie na Przełęcz Łącznik. Ze szlaku widoki na zalesioną kopułę Smreka. Do przełęczy towarzyszą nam znaki żółte, który odbijają tutaj w kierunku Hali Izerskiej oraz znakowany na czerwono Główny Szlak Sudecki, którego przebieg zmieniono jesienią 2016 roku. Wcześniej szlak ten biegł ze Schroniska na Stogu Izerskim na Polanę Izerską trawersując północne zbocza Łużca. Obecnie poprzez wierzchołek Stogu Izerskiego doprowadza do Przełęczy Łącznik i dalej Drogą Telefoniczną kieruje się na Polanę Izerską. Tuż przy skrzyżowaniu dróg znajduje się tzw. Kamień Zośki z wyrytym napisem Sophienweg.


Zejście na Przełęcz Łącznik


Przełęcz Łącznik


Przełęcz Łącznik


Kamień Zośki - Sophienweg

Z Czerniawy-Zdroju wytyczona jest na Łącznik asfaltowa droga, będąca jednym z najcięższych, asfaltowych podjazdów w polskich górach.

Za skrzyżowaniem zielony szlak osiąga wkrótce kolejne rozdroże, gdzie odbija polna droga do pobliskiego domku myśliwskiego.


Zielony szlak powyżej Przełęczy Łącznik

Powyżej rozwidlenia obchodzimy kopułę szczytową niższego wierzchołka Smreka, docierając do granicy polsko-czeskiej. Zielony szlak skręca w prawo, sprowadzając do Czerniawy-Zdrój. Przy rozstaju znajdował się swego czasu niewielki, drewniany schron.


Przejście graniczne


Dawny schron

Przekraczając granicę dochodzimy wkrótce do niebieskiego szlaku z Nowego Miasta pod Smrekiem (czes. Nové Město Pod Smrkem), który skręcając w lewo doprowadza do kulminacji Smreka. Przy szlaku znajduje się kamienny obelisk poświęcony niemieckiemu poecie Theodorowi Körnerowi.


Obelisk poświęcony Theodorowi Körnerowi

Na Smreku znajduje się wieża widokowa, która została oddana do użytku we wrześniu 2003 roku. Jest to stalowa konstrukcja licząca 20 metrów wysokości.[1] W dolnej części wieży znajduje się ogólnodostępne pomieszczenie pozwalające przeczekać niekorzystną pogodę.


Wieża na Smreku


Wieża na Smreku

Z wieży rozciąga się rozległa panorama na Góry Izerskie, Pogórze Izerskie, a także Karkonosze.


Na wieży


Smrek - panorama na Hejnice i Nové Město pod Smrkem


Smrek - widok na Stóg Izerski i Karkonosze


Widok na Izerę

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

2013

Bibliografia

[1] Smrk najwyższa góra Jizerskych hor, http://www.stogizerski.pl/smrk.html, [dostęp: 10.09.2017].
  Schematy szlaków  

schematy szlaków