Działy: Opisy szlaków / Schroniska

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

NA WYSOKI KAMIEŃ (1058m) ZE SZKLARSKIEJ PORĘBY GÓRNEJ


Wysoki Kamień widziany ze Zwaliska

Górskie otoczenie Szklarskiej Poręby stanowią wznoszące się na południu Karkonosze, a także Góry Izerskie, które zamykają dolinę rzeki Kamiennej od północy. O ile od południa nad miastem dominuje Szrenica, tak na południowym zachodzie góruje Wysoki Kamień (1058m). Jest to najdalej na wschód wysunięty szczyt Gór Izerskich, którego wysokość przekracza 1000 metrów n.p.m.

schemat

Panorama z Wysokiego Kamienia jest jedną z najciekawszych i najbogatszych w całych w Górach Izerskich i oprócz samych Gór Izerskich, obejmuje również Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Na szczycie znajduje się prywatne schronisko. Zostało ono zbudowane od podstaw, w pobliżu miejsca gdzie niegdyś znajdowało się niemieckie schronisko, które po II Wojnie Światowej popadło w ruinę i zostało ostatecznie rozebrane w 1963 roku[1]. Dodatkową atrakcją związanaą z Wysokim Kamieniem jest wieża widokowa stylizowana na średniowieczną, która znajduje się tuż obok schroniska (latem 2021 roku wieża była jeszcze w budowie).


Schronisko Wysoki Kamień


Średniowieczna wieża widokowa na Wysokim Kamieniu

Ze Szklarskiej Poręby Górnej na Wysoki Kamień prowadzi czerwony szlak, stanowiący fragment Głównego Szlaku Sudeckiego. Z centrum Szklarskiej Poręby czerwone znaki pną się chodnikiem do góry, ścinając serpentyny ul. Dworcowej. Czerwony szlak doprowadza do tunelu pod torami kolejowymi i kilkadziesiąt metrów za nim skręca w lewo. Rozpoczyna się strome podejście na Hutniczą Górkę. W kierunku południowym otwiera się panorama na zachodnią część Karkonoszy ze Szrenicą. Stromo wznosząca się ścieżka wprowadza wkrótce do lasu.


Panorama sprzed dworca PKP na Szrenicę


Dworzec PKP - widok na Wysoki Kamień

Szlak na Wysoki Kamień przewija się przez zalesioną kulminację Hutniczej Górki i wyłaniając się z lasu mija zabudowania osiedla Podgórze. Po prawej stronie otwiera się widok ku Kotlinie Jeleniogórskiej, a na wprost wznosi się Wysoki Kamień z widocznym schroniskiem.


Podejście na Hutniczą Górkę


Hutnicza Górka

Droga na chwilę wypłaszcza się i doprowadza do skrzyżowania z asfaltową drogą, którą biegnie czarny szlak dookoła Szklarskiej Poręby. Szlak ten prowadzi w lewo do osiedla Huta, a w prawo do Zakrętu Śmierci. Znaki czerwone przekraczają asfaltówkę i kontynuują podejście leśną drogą do Rozdroża pod Wysokim Kamieniem, do którego dojście zajmuje niespełna 15 minut.


Rozdroże pod Wysokim Kamieniem

Powyżej Rozdroża czerwony szlak wspina się cały czas jednostajnie do góry. Przed osiągnięciem szczytu z prawej strony dochodzi żółty szlak z Zakrętu Śmierci. Wkrótce otwiera się widok na kulminację Wysokiego Kamienia i schronisko.


Rozstaj z żółtym szlakiem


Wysoki Kamień

Ostania część podejścia prowadzi schodami, które wyprowadzają na widokowy wierzchołek Wysokiego Kamienia.


Podejście na szczyt i wieża widokowa

Wysoki Kamień stanowi świetny punkt widokowy na Góry Izerskie z Izerskimi Garbami, Wysoką Kopą, Przednią Kopą, Stogiem Izerskim, Izerą i Cichą Równią. Dzięki położeniu na wschodnich krańcach Gór Izerskich bardzo rozległa panorama rozciąga się również w kierunku Karkonoszy, Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Kaczawskich oraz Rudaw Janowickich. Zwieńczenie Wysokiego Kamienia stanowią niewielkie skałki, zbudowane z twardych łupków hornfelsowych[2].


Widok na Przełęcz Szklarską, Wysoką Kopę i Izerskie Garby


Wysoki Kamień - widok na Karkonosze


Wysoki Kamień - widok na Czarną Górę

Na szczycie znajduje się prywatne schronisko, w którym funkcjonuje bufet.


Schronisko Wysoki Kamień

Czerwony szlak przebiegający przez Wysoki Kamień prowadzi dalej do Świeradowa Zdroju przez Zwalisko, Przednią Kopę, Polanę Izerską i Stóg Izerski.

E-gory.com -> Góry Izerskie -> Opisy szlaków

2013

Bibliografia

[1] Schronisko Wysoki Kamień - Historia, http://www.wysokikamien.com.pl/pl/historia.html, [dostęp: 18.08.2013].
[2] Chanas Ryszard, Czerwiński Janusz, Sudety Przewodnik, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1974.









  Schematy szlaków  

schematy szlaków