Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Zielony szlak na Turbacz z Nowego Targu Kowańca przez Bukowinę Waksmundzką. Kowaniec - Bukowina Waksmundzka - Schronisko Na Turbaczu - Turbacz. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Gorce -> Opisy szlaków

NA TURBACZ (1310m) Z NOWEGO TARGU KOWAŃCA PRZEZ BUKOWINĘ WAKSMUNDZKĄ


Turbacz widziany z Zakopianki

Turbacz (1310 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Gorców. Szczyt leży w centralnym punkcie Gorców i podobnie jak Śnieżnik tworzy rozróg, z którego rozchodzą się pozostałe grzbiety pasma. Jako najwyższy szczyt Gorców zaliczany jest do Korony Gór Polski. Turbacz zajmuje czwarte miejsce wśród najwybitniejszych szczytów Polski, ustępując Śnieżce, Babiej Górze i Śnieżnikowi. Poniżej szczytu położone jest Schronisko Na Turbaczu.

schemat

Na Turbacz wytyczonych jest wiele szlaków turystycznych, które prowadzą między innymi z Rabki-Zdroju, Poręby Wielkiej, Łopusznej, Lubomierza, Ostrowska oraz Nowego Targu. Od północy najkrótsze dojście na Turbacz stanowi niebieski szlak z Polany Huciska, na której znajduje się parking samochodowy. Szlak ten prowadzi przez obszar Gorczańskiego Parku Narodowego.


Szczyt Turbacza

Wśród szlaków prowadzących na Turbacz od południa najkrótszy jest zielony szlak z Nowego Targu przez Bukowinę Waksmundzką. Dużym walorem szlaków wytyczonych na Turbacz od południa są rozległe panoramy na Tatry i Podhale.

Zielony szlak z Nowego Targu na Turbacz zaczyna się przy Kościele Matki Bożej Anielskiej w Kowańcu. Dla zmotoryzowanych wygodniejszym punktem startowym jest duży parking przy Długiej Polanie, położony około 500 metrów powyżej kościoła.


Parking na Długiej Polanie

Szlak na Turbacz prowadzi początkowo asfaltową drogą, pozostawiając po prawej ośrodek narciarski Długa Polana.


Długa Polana

U zbiegu dolin Wielkiego i Małego Kowańca zielony szlak opuszcza asfaltową drogę i zaczyna wspinać się stromo leśną drogą. Po kilkunastu minutach przecinamy pierwszą z widokowych polan, skąd otwiera sie widok na Podhale i Tatry.


Widok na Długą Polanę, w tle Podhale

Pnąc się dalej polną drogą dochodzimy do Polany Brożek, na której znajduje się sanktuarium - ołtarz polowy pw. św. Maksymiliana Kolbego. Przy ołtarzu umieszczone są tablice poświęcone franciszkaninowi ojcu Dionizemu Śmiałkowskiemu oraz Stefanowi Mrugale - twórcy sanktuarium. Głównym elementem sanktuarium są trzy suche drzewa odwrócone korzeniami do góry.


Polana Brożek


Sanktuarium na Polanie Brożek

Oprócz sanktuarium, wzdłuż całego szlaku na Turbacz znajdują się liczne obiekty kultu religijnego, włączając niewielkie kapliczki, figurki, krzyże i obrazy.Powyżej sanktuarium podejście nieco łagodnieje i wkrótce dochodzimy do Sralówki, kolejnej widokowej polany.


Sralówki

Następna w kolejności jest polana Bukowina Waksmundzka, która położona jest na zboczach szczytu o tej samej nazwie. Z polany rozciąga się panorama na Magurę Spiską, Pieniny z Jeziorem Czorsztyńskim oraz Tatry.


Bukowina Waksmundzka

Na Bukowinie Waksmundzkiej dołącza do nas niebieski szlak z Łopusznej oraz czarny z Ostrowska. Z okolic rozstaju roztacza się widok na dolinę Kowańca Wielkiego i Bukowinę Miejską.


Widok na Bukowinę Miejską

Kolejne podejście wyprowadza na skraj Polany Świderowej.


Polana Świderowa

W górę polany prowadzi nieznakowana ścieżka do Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców. Kaplica, zwana papieską, została wzniesiona w 1979 roku, z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Zielony szlak wiedzie dolnym skrajem polany w kierunku Wisielakówki, gdzie łączy się z żółty szlakiem z Nowego Targu przez Bukowinę Miejską.


Rozstaj na Wisielakówce

Za Wisielakówką szlaki prowadzą razem do Schroniska Na Turbaczu, mijając po drodze brzozowy krzyż poświęcony pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli w Gorcach w latach 1942 - 1949.


Pomnik Żołnierzy Wyklętych

Do schroniska docieramy po około 2.15 godziny, licząc od Kowańca. Pierwsze schronisko pod Turbaczem znajdowało się na Polanie Wisielakówka. Jego budowa została rozpoczęta w 1924 roku. Zostało ono zniszczone w 1933 roku w wyniku pożaru. Budowa kolejnego obiektu, już na Hali Długiej, zainicjowano w 1934 roku. Obiekt ten został zniszczony w trakcie II wojny światowej. Budowę obecnego schroniska, na wysokości 1283 metrów n.p.m., zaczęto w 1953 roku, a otwarcie obiektu nastąpiło w roku 1958.


Schronisko Na Turbaczu

Sprzed schroniska rozciąga się panorama Tatr, Pienin, Podhala oraz wschodniej części Gorców. Przy schronisku znajduje się największy węzeł szlaków w Gorcach, które rozchodzą się po całym paśmie.


Mogielica, Kudłoń, Hala Długa

Na Turbacz prowadzi ze schroniska Główny Szlak Beskidzki. Dojście na szczyt zajmuje około 10 minut.


Szlak na Turbacz

Na szczycie znajduje się ponad 4-metrowy punkt geodezyjny z podaną wysokością oraz współrzędnymi geograficznymi, a także metalowy krzyż.


Szczyt Turbacza

Świerki porastające wierzchołek dość mocno ograniczają widoki ze szczytu.


Panorama z Turbacza

Przebiegający przez Turbacz Główny Szlak Beskidzki biegnie w kierunku zachodnim ku Starym Wierchom.

E-gory.com -> Gorce -> Opisy szlaków

2017

Parking na Długiej Polanie
Długa Polana
Widok na Długą Polanę, w tle Podhale
Polana Brożek
Sanktuarium na Polanie Brożek
Tablice przy sanktuarium
 
Sralówki
 
 
Podejście na Bukowinę Waksmundzką
Bukowina Waksmundzka
Rozstaj na Bukowinie Waksmundzkiej
Widok na Bukowinę Miejską
 
Podejście na Świderową
Polana Świderowa
Polana Świderowa
Szlak na Wisielakówkę
Wisielakówka
Rozstaj na Wisielakówce
Pomnik Żołnierzy Wyklętych
Zbocza Turbacza
Podejście do schroniska
Schronisko Na Turbaczu
Widok sprzed schroniska
Hala Długa
Szlak na Turbacz
Szczyt Turbacza
Widok z Turbacza  Schematy szlaków  

schematy szlaków