Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Stare Wierchy z Nowego Targu przez Bukowinę Obidowską. Kowaniec - Obidowa - Stare Wierchy. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Gorce -> Opisy szlaków

NA STARE WIERCHY ZIELONYM SZLAKIEM Z NOWEGO TARGU PRZEZ BUKOWINĘ OBIDOWSKĄ


Stare Wierchy

Zielony szlak przez Bukowinę Obidowską na Stare Wierchy jest jednym z czterech szlaków prowadzących z Nowego Targu w pasmo Gorców. Szlak w przeważającej części prowadzi lasem i ma ograniczone walory widokowe. Dojście na Stare Wierchy jest również dość męczące, ponieważ wymaga najpierw wejścia na Bukowinę Obidowską. Za Bukowiną wytracamy wysokość schodząc do Obidowej, skąd musimy rozpocząć ponowne podejście na Stare Wierchy.

schemat

Zielony szlak rozpoczyna się w Nowym Targu Kowańcu. Ewentualne dojście z centrum Nowego Targu zajmuje około 25 minut. Zmotoryzowani mogą skorzystać z położonych nieco wyżej parkingów przy Kościele Matki Bożej Anielskiej lub na Długiej Polanie.


Parking na Długiej Polanie

Po przekroczeniu mostku nad potokiem Kowaniec zielony szlak kieruje się ku północy. Szlak wznosi się jednostajnie wąską, asfaltową drogą.


Mostek nad Kowańcem


Początek podejścia

Wraz z mijaniem ostatnich zabudowań droga zmienia się na polną, a po pewnym czasie szlak, zostawiając drogę, zaczyna wznosić się stromo leśną ścieżką.


Wejście na leśną ścieżkę


Podejście zielonym szlakiem

Dalsze podejście prowadzi na zmianę leśnymi drogami lub ścieżkami, cały czas monotonnie pnąc się ku górze.

Zielony szlak przecina najpierw zachodni skraj Polany Bednarowej, a po chwili wyprowadza na Polanę Kotlarkę, z której otwiera się rozległy widok na Podhale oraz oddalone o kilkadziesiąt kilometrów Tatry.


Polana Kotlarka

Niedaleko za Kotlarką osiągamy skrzyżowanie z czarnym szlakiem wiodącym z Polany Wsołowej do Klikuszowej.


Skrzyżowanie z czarnym szlakiem

Za skrzyżowaniem zaczyna się zejście do Obidowej, przy czym kulminację Bukowiny Obidowskiej pozostawiamy po lewej stronie. W górnej części zejścia widok na Turbacz oraz grzbiety Średniego Wierchu i Bukowiny Miejskiej.


Turbacz


Zejście do Obidowej

Szlak sprowadza do asfaltowej drogi w Obidowej w około 30 minut. Obidowa leży w dolinie Lepietnicy rozdzielającej Bukowinę Obidowską od Starych Wierchów. Po dotarciu do drogi skręcamy w prawo, przechodzimy przez mostek i po kilkudziesięciu metrach odbijamy przy jednym z domów w lewo, rozpoczynając podejście na Stare Wierchy.


Obidowa


Obidowa

Podejście do Schroniska Stare Wierchy jest strome i bardzo intensywne. Dotarcie do schroniska zajmuje około 30-35 minut.


Podejście na Stare Wierchy


Podejście na Stare Wierchy

Schronisko Stare Wierchy położone jest na rozległej polanie, na której latem prowadzony jest wypas owiec. Stare Wierchy stanowią zwornik dla grzbietu Maciejowej.


Schronisko Stare Wierchy

Z okolic schroniska rozciąga się ciekawy widok na Babią Górę.

E-gory.com -> Gorce -> Opisy szlaków

2017

Mostek nad Kowańcem
Początek podejścia
Polna droga
Wejście na leśną ścieżkę
Podejście zielonym szlakiem
Zielony szlak
Zielony szlak
Podejście na Bukowinę Obidowską
Poniżej Kotlarki
Polana Kotlarka
Skrzyżowanie z czarnym szlakiem
Turbacz
Zejście do Obidowej
Zejście do Obidowej
Obidowa
Obidowa
Podejście na Stare Wierchy
Skrzyżowanie przed Starymi Wierchami
Stare Wierchy
Schronisko Stare Wierchy  Schematy szlaków  

schematy szlaków