Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Turbacz ze Starych Wierchów przez Obidowiec. Główny Szlak Beskidzki. Stare Wierchy - Obidowiec - Turbacz. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Gorce -> Opisy szlaków

ZE STARYCH WIERCHÓW NA TURBACZ (1310m) PRZEZ OBIDOWIEC


Panorama sprzed Schroniska Na Turbaczu

Szlak Stare Wierchy - Turbacz stanowi fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego, który wiedzie przez Gorce na odcinku Rabka - Turbacz - Lubań - Krościenko nad Dunajcem. Najpopularniejsze dojście na Stare Wierchy stanowi właśnie, znakowany na czerwono, Główny Szlak Beskidzki prowadzący z Rabki. Na trasie z Rabki leży między innymi popularna Bacówka Na Maciejowej. Z Nowego Targu na Stare Wierchy można natomiast dojść zielonym szlakiem wiodącym przez Bukowinę Obidowską.

schemat

Szlak ze Starych Wierchów na Turbacz wytyczony jest grzbietem, który rozchodzi się z Turbacza i biegnie przez Rozdziele oraz Obidowiec. Do kopuły szczytowej Turbacza szlak prowadzi wzdłuż granicy Gorczańskiego Parku Narodowego.Czerwony szlak za Obidowcem

Schronisko Stare Wierchy położone jest na wysokości 968 metrów n.p.m. i stanowi ważny węzęł szlaków. Oprócz Głównego Szlaku Beskidzkiego, sprzed schroniska rozchodza się szlaki do Obidowej, Nowego Targu, Koninek oraz Rabki Zaryte.


Stare Wierchy

Wyruszając ze schroniska w kierunku Turbacza idziemy grzbietową wycinką, którą wiedzie leśna droga udostępnioną także dla rowerzystów górskich. To wznosząc się nieznacznie, to obniżając osiągamy najpierw Groniki (1027m), a po niespełna 40 minutach Obidowiec (1106m). Na Obidowcu znajduje się rozstaj z zielonym szlakiem schodzącym w kierunku Toboła.


Groniki


Rozstaj z zielonym szlakiem

Ze szlaku otwiera się w kilku miejscach ciekawy widok na leżący po południowej stronie grzbiet Średniego Wierchu i dalej w kierunku Podhala, natomiast ku północy można dostrzec ukazujące się w prześwitach między drzewami wzniesienia Beskidu Wyspowego.


Widok w kierunku Beskidu Wyspowego


Czerwony szlak za Obidowcem

Przed rozpoczęciem podejścią na Rozdziele mijamy symboliczny pomnik upamiętniający katastrofę niewielkiego samolotu sanitarnego, który rozbił się na grzbiecie Obidowca 25 maja 1973 roku.


Widok na Turbacz


Pomnik upamiętniający katastrofę lotniczą z 1973 roku

Wkróce rozpoczynamy strome podejście, które wyprowadza nas na Rozdziele, gdzie grzbiet Obidowca, łączy się z grzbietem Soliska i Średniego Wierchu.


Podejście na Rozdziele


Na Rozdzielu

Powyżej Rozdziela szlak prowadzi bez większych zmian wysokości do rozstaju dróg, gdzie idąc na wprost można dojśc do Schroniska Na Turbaczu lub na Czoło Turbacza, natomiast szlak czewony odbija tutaj w prawo.


Droga powyżej Rozdziela

Niedługo za rozstajem rozpoczyna się finałowe podejście na Turbacz. Wąska ścieżka przecina kopułę szczytową, wznosząc się dawnym wyrębem, gdzie obecnie dominują młode świerki.


Podejście na Turbacz


Panorama spod Turbacza

Na szczycie Turbacza, który jest najwyższym szczytem Gorców, znajduje się ponad 4-metrowy punkt geodezyjny z podaną wysokością oraz współrzędnymi geograficznymi, kilka ławek, a także metalowy krzyż. Świerki porastające wierzchołek dość mocno ograniczają widoki ze szczytu.


Szczyt Turbacza


Szczyt Turbacza

Ze szczytu Turbacza czerwony szlak sprowadza leśną ścieżką do pobliskiego Schroniska Na Turbaczu. Dojście do schroniska zajmuje około 10 minut.


Zejście do schroniska

Pierwsze schronisko pod Turbaczem znajdowało się na Polanie Wisielakówka. Jego budowa została rozpoczęta w 1924 roku. Zostało ono zniszczone w 1933 roku w wyniku pożaru. Budowa kolejnego obiektu, już na Hali Długiej, zainicjowano w 1934 roku. Obiekt ten został zniszczony w trakcie II wojny światowej. Budowę obecnego schroniska, na wysokości 1283 metrów n.p.m., zaczęto w 1953 roku, a otwarcie obiektu nastąpiło w roku 1958.


Schronisko Na Turbaczu


Mogielica, Kudłoń i Hala Długa

Sprzed schroniska rozciąga się panorama Tatr, Pienin, Podhala oraz wschodniej części Gorców. Przy schronisku znajduje się największy węzeł szlaków w Gorcach, które rozchodzą się po całym paśmie.

E-gory.com -> Gorce -> Opisy szlaków

2017

Stare Wierchy
Stare Wierchy
Groniki
Szlak Groniki - Obidowiec
Zielony szlak w kierunku Tobołowa
Rozstaj z zielonym szlakiem
Widok w kierunku Beskidu Wyspowego
Czerwony szlak za Obidowcem
Powyżej Obidowca
Widok na Turbacz
Pomnik upamiętniający katastrofę lotniczą z 1973 roku
Podejśćie na Rozdziele
Poniżej Rozdziela
Na Rozdzielu
Czerwony szlak powyżej Rozdziela
Rozdziele
Grzbiet Rozdziela
Czerwony szlak
Podejście na Turbacz
Podejście na Turbacz
Widok spod Turbacza
Szczyt Turbacza
Panorama Turbacza
Szczyt Turbacza
Zejście do schroniska
Schronisko Na Turbaczu
Hala Długa
Panorama sprzed schroniska
Plac przed schroniskiem
Turbacz widziany z Zakopianki  Schematy szlaków  

schematy szlaków