Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Wodospad w Sopotni Wielkiej (Wodospad na potoku Sopotnia). | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków

E-gory.com -> Beskid Żywiecki -> Opisy szlakówWODOSPAD W SOPOTNI WIELKIEJ (WODOSPAD NA POTOKU SOPOTNIA)


Wodospad w Sopotni Wielkiej

Potok Sopotnia ma swój obszar źródliskowy na zboczach Rysianki. Spływając w kierunku północno-wschodnim przecina głęboką dolinę, która rozdziela masywy Romanki oraz Pilska. Potok przepływa przez wieś Sopotnia Wielka, gdzie tworzy największy wodospad w polskich Beskidach. Wodospad znajduje się w centrum wsi, przy drodze z Jeleśniej. Jest on oddalony o 8 kilometrów od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 945. Wodospad usytuowany jest w pobliżu przystanku PKS oraz niewielkiego parkingu, przy sklepie spożywczym. Prowadzi do niego wąska ścieżka zaczynająca się przy mostku nad potokiem.

schemat

Wodospad w Sopotni Wielkiej położony jest na wysokości 620 metrów n.p.m. Próg wodospadu ma 10 metrów wysokości oraz 15 metrów długości. Niewielki stopień nachylenia progu kompensowany jest przez duży przepływ wody, która spływa szeroką rynną po ukośnie ustawionych płytach piaskowca. Poniżej progu wytworzył się kocioł eworsyjny o głębokości do 5 metrów. Jego dno pokryte jest niebezpiecznymi, sterczącymi skałami.[1]


Wodospad w Sopotni Wielkiej

Przy moście nad potokiem znajduje się tablica poświęcona pamięci mieszkańców Sopotni Wielkiej, ofiar II Wojny Światowej.


Pomnik ofiar faszyzmu

Powyżej wodospadu, przy skrzyżowaniu dróg, swój początek ma żółty szlak do Korbielowa przez Przełęcz Przysłopy, a także czarny szlak na Kotarnicę.

E-gory.com -> Beskid Żywiecki -> Opisy szlaków2014

Bibliografia

[1] Tablica informacyjna przy wodospadzie.

Wodospad w Sopotni Wielkiej
Wodospad w Sopotni Wielkiej
Wodospad w Sopotni Wielkiej
Mostek nad potokiem
Sopotnia Wielka - pomnik ofiar faszyzmu  Schematy szlaków  

schematy szlaków