Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Rysy. Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami - Rysy. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA RYSY (2503m)

Wycieczka na Rysy - najwyższy szczyt Polski.

Konieczność dojścia do Morskiego Oka z Palenicy Białczańskiej (prawie 10 km) oraz pokonania ponad 1500 metrów różnicy wzniesień powodują, że wyprawa na Rysy jest wyprawą całodniową. Można przyjąć, że pokonanie całej trasy zajmie przeciętnemu turyście około 10 - 12 godzin. Należy do tego doliczyć oczywiście dojazd do Palenicy.

Nie oznacza to jednak, że jest to wycieczka tylko dla wybranych turystów. Wręcz przeciwnie. Trudności techniczne wsytępujące na szlaku na Rysy można określić mianem średnich, a głównym problemem może być fakt, że podejście zaczynające się od Czarnego Stawu jest wyjątkowo strome i męczące. Włożony wysiłek jest jednak nagradzany przepięknymi widokami, które rozciągają się nie tylko ze szczytu, ale także podczas całego podejścia. Ostatnia faza podejścia wiedzie co prawda skalną grzędą, na której w wielu miejscach wejście ułatwiają łańcuchy i klamry, jednak skalą trudności i ich nagromadzeniem odbiegają one od tego co czeka na turystów np. na Orlej Perci. Najbardziej eksponowany i tym samym najbardziej emocjonujący fragment podejścia następuje tuż przed szczytem, gdzie szlak prowadzi wąską i przepastną granią.

schemat

Wyprawę na najwyższy szczyt Polski zaczynamy przy parkingu na Palenicy Białczańskiej (980 - 990 m). Tutaj dla wielu rozpoczyna się najbardziej znienawidzony fragment trasy, bowiem by dojść do Morskiego Oka trzeba pokonać około 9 kilometrowy odcinek wiodący asfaltową drogą. Jego przejście zajmuje około 1.30 - 2.00 godz. Po drodze przechodzimy m.in obok Wodogrzmotów Mickiewicza. Zamiast pieszej wędrówki można zafundować sobie przejażdkę wozem konnym, jednak czasowo zbyt wiele na tym nie zyskamy. Jeżeli w trasę wyruszamy odpowiednio wcześnie to nim uzbierają się chętni można tylko stracić kilkadziesiąt minut.

Idąc pieszo, powyżej Wodogrzmotów Mickiewicza, można skorzystać z czterech skrótów, które omijają najdłuższe serpentyny szosy. W kilkanaście minut od ostatniego skrótu dochodzi się do Włosienicy, na której znajduje się dawniej wykorzystywany parking oraz pawilon z bufetem. Przed nami pięknie prezentują się Mięguszowieckie Szczyty i Mnich. Od Włosienicy do Schroniska Morskie Oko idzie się jeszcze około 30 minut.

Wyruszając w dalszą drogę schodzimy z placu przed schroniskiem w dół nad Morskie Oko (1395 m) po czym obchodzimy je, aby na przeciwległym brzegu rozpocząć podejście nad Czarny Staw pod Rysami. Jednocześnie mamy okazję, aby podziwiać niesamowitą czystość i przezroczytość wód Morskiego Oka. Po dojściu na przeciwległy brzeg Morskiego Oka szlak odbija w lewo i prowadzi dalej zakosami stromo pod górę, by po około 40 minutach od schroniska wyprowadzić nas nad brzeg Czarnego Stawu (1583 m).

Pięknie prezentują się stąd urwiska Kazalnicy, jak również dobrze widać szlak na Rysy wznoszący się zakosami ponad taflę Czarnego Stawu. W prawo odchodzi tutaj zielony szlak na Przełęcz pod Chłopkiem. Szlak na Rysy obchodzi staw z lewej strony i po około 20 minutach zaczyna piąć się stromo pod górę. Początkowo idziemy kamiennymi stopniami układającymi się w liczne zakosy, które przecinają zbocze odchodząc nieco w prawo. Z czasem zakosy staja się coraz krótsze i po nieco ponad 30 minutach podejścia dochodzą do wielkiego głazu, z którego ładnie prezentuje się Czarny Staw oraz część Morskiego Oka.

Na dalszym odcinku szlak zwraca sie powoli w lewą stronę i wprowadza nas do stromo opadającego, zasłanego głazami, Kotła pod Rysami. Kocioł otoczony jest od południa urwiskami Żabiego Konia oraz zachodniej grani Rysów, zaś na północy ogranicza go wyniosłość Buli pod Rysami. Szlak wiedzie stromo pod górę i po kolejnych kilkudziesięciu minutach osiąga skalną grzędę, którą prowadzi dalej w kierunku szczytu. Zaczyna się tutaj około godzinna, niezbyt trudna wspinaczka, którą w wielu miejscach ułatwiają łańcuchy.

Równolegle do nas biegnie po prawej stronie wypełniony śniegiem żleb, opadający spod wierzchołka, któremu to Rysy zawdzięczają swą nazwę. Jednocześnie towarzyszy nam piękny widok na Morskie Oko, Czarny Staw, Mięguszowieckie Szczyty, Kazalnicę z widocznymi turystami udającymi się na Przełęcz pod Chłopkiem. W oddali wyłania się Świnica, Kozi Wierch, Granaty oraz Wołoszyn.

Po osiągnięciu grani szlak skręca w prawo i przy pomocy klamer oraz łańcuchów, obchodząc nieco kopułę szczytową wyprowadza nas na wierzchołek. Krótki odcinek szlaku prowadzący granią opadającą z Rysów ku Żabim Szczytom jest najbardziej eksponowanym i przepastnym fragmentem na całej trasie. Wejście na Rysy od Czarnego Stawu zajmuje około 2.30 - 3.00 godz. Widok z Rysów obejmuje wszystkie najważniejsze szczyty tatrzańskie z Gerlachem, Lodowym, Łomnicą, Wysoką. Kilkadziesiąt metrów od polskiego wierzchołka (2499 m) wznosi się nieco wyższy wierzchołek słowacki (2503 m). Na słowacką stronę zbiega czerwony szlak do Chaty pod Rysami i dalej do Rozdroża nad Żabim Potokiem.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2000

  Schematy szlaków  

schematy szlaków