Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



NA STAROROBOCIAŃSKI WIERCH (2176m) Z DOLINY CHOCHOŁOWSKIEJ PRZEZ DOLINĘ STAROROBOCIAŃSKĄ I SIWĄ PRZEŁĘCZ (1812m)


Starorobociański Wierch

Starorobociański Wierch jest najwyższym szczytem polskich Tatr Zachodnich. Tworzy on wyniosłą piramidę górującą nad Doliną Starorobociańską na północy i Doliną Raczkową na południu. Południowe ramię Starorobociańskiego Szczytu rozdziela Dolinę Raczkową na Dolinę Zadnią Raczkową i Dolinę Gaborową.

schemat

Na Starorobociański Wierch można wejść zarówno z Doliny Kościeliskiej, jak i Doliny Chochołowskiej. Ruszając z Doliny Kościeliskiej kierujemy się na Iwaniacką Przełęcz, a następnie wędrujemy grzbietem Ornaku. Biorąc za punkt wyjściowy Dolinę Chochołowską mamy do wyboru kilka wariantów:
  • szlak przez Dolinę Starorobociańską i Siwą Przełęcz,
  • szlak z Polany Trzydniówka przez Trzydniowiański Wierch i Kończysty Wierch,
  • szlak z Polany Chochołowskiej przez Dolinę Jarząbczą i dalej Trzydniowiański Wierch oraz Kończysty Wierch,
  • wreszczie wariant najdłuższy, z pokonaniem całej grani od Wołowca.
Pierwszy ze szlaków, przez Dolinę Starorobociańską, znakowany jest do Siwej Przełęczy na czarno. Na przełęczy łączy się on z zielonym szlakiem przez Ornak, który wyprowadza następnie na Gaborową Przełęcz Wyżnią, leżącą w Głównej Grani Tatr. Podejście z przełęczy na szczyt Starorobociańskiego Wierchu prowadzi za znakami czerwonymi.


Starorobociański Wierch od zachodu

Czarny szlak na Siwą Przełęcz ma swój początek powyżej Wyżniej Bramy Chochołowskiej, u stóp Wielkiego Kopieńca. W miejscu tym swój wylot ma Dolina Starorobociańska, która jest największym z bocznych odgałęzień Doliny Chochołowskiej.[1] Razem z czarnym szlakiem odgałęzia się również żółty szlak do Doliny Kościeliskiej przez Iwaniacką Przełęcz.


Początek szlaku, w tle Wielki Kopieniec

Szlaki kierują się do Doliny Starorobociańskiej ścieżką biegnącą równolegle do drogi wykorzystywanej do zwózki drewna. Po około 10 minutach żółty szlak odbija w lewo.


Początek szlaku


Dolina Starorobociańska, w tle Starorobociański Wierch


Rozwidlenie szlaków

Czarny szlak prowadzi dalej dnem Doliny Starorobociańskiej, wśród mocno przetrzebionego drzewostanu. Monotonny krajobraz ogołoconej z drzew doliny ciągnie się przez kilkadziesiąt minut. Wędrując w głąb doliny widzimy na wprost piramidę Starorobociańskiego Wierchu. Z prawej strony mamy z kolei grzbiet Kulawca, który opada spod Trzydniowiańskiego Wierchu.


Dolina Starorobociańska


Dolina Starorobociańśka - widok na Starorobociański Wierch

Na wysokości Trzydniowiańskiego Wierchu szlak wprowadza na kilkanaście minut do lasu, a następnie przecina Starorobociańską Rówień. Po prawej stronie uwagę zwraca wielka wyrwa po obrywie skalnym z 1959 roku.[1] Znajduje się ona w pasie Dudowych Turni.


Leśny fragment


Dudowe Turnie - wyrwa po obrywie skalnym

Powyżej Starorobociańskiej Równi szlak wyraźnie podrywa się i zaczyna się podejście na Siwą Przełęcz. Ścieżka wspina się stromo, nabierając szybko wysokości. Ze szlaku otwiera się panorama na szczyty górujące ponad Doliną Starorobociańską: Starorobociański Wierch, Kończysty Wierch, Czubik oraz Trzydniowiański Wierch.


Początek podejścia


Starorobociański Wierch


Podejście


Czubik, Trzydniowiański Wierch i Bobrowiec


Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch

Wydostając się ponad kosodrzewinę szlak zwraca się bardziej na południe i przecinając zbocze Kotłowej Czuby wyprowadza na widokowe siodło Siwej Przełęczy.


Podejście na Siwą Przełęcz


Siwa Przełęcz i Starorobociański Wierch

Przez Siwą Przełęcz przebiega zielony szlak z Iwaniackiej Przełęczy przez Ornak na Gaborową Przełęcz Wyżnią. W panoramie z przełęczy wybija się na pierwszy plan Starorobociański Wierch i Bystra. Równie ciekawie prezentuje się otoczenie Doliny Starorobociańskiej oraz Doliny Pyszniańskiej z niewielkimi Siwymi Stawkami.


Siwa Przełęcz - widok na Siwy Zwornik i Starorobociański Wierch


Bystra i Liliowe Turnie


Dolina Starorobociańska, w tle Pilsko i Babia Góra


Czerwone Wierchy, Tomanowy Wierch Polski, Świnica, Smreczyński Wierch i Kamienista

Z Siwej Przełęczy podchodzimy ku grani za znakami zielonymi, trzymając się lewej strony Siwych Turni. Ze szlaku ciekawy widok na grzbiet Ornaku oraz wyłaniający się ponad nim Kominiarski Wierch. Po około 20 minutach osiągamy Gaborową Przełęcz Wyżnią.


Siwe Stawki


Ornak i otoczenie Doliny Pyszniańskiej


Kominiarski Wierch i Ornak


Podejście na Gaborową Przełęcz Wyżnią, w tle Bystra

Ku południu otwiera się widok na Gaborową Dolinę, z kórej dołącza słowacki szlak zielony. Ku wschodowi odbija szlak na Bystrą i Błyszcz.


Panorama z Gaborowej Przełęczy Wyżniej


Bystra, Mała Bystra i Zadnia Kopa


Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch

Z przełęczy idziemy za znakami czerwonymi, które najpierw wyprowadzają na Siwy Zwornik, a następnie obniżają się na Gaborową Przełęcz Niżną. Po prawej ciekawy widok na Dolinę Starorobociańską, ku której grań opada urwistymi Wielkimi Jamami.


Dolina Starorobociańska


Wielki Jamy i Kończysty Wierch

Następuje teraz strome i męczące podejście na Starorobociański Wierch. Czerwony szlak początkowo trzyma się krawędzi grani, by później oddalić się nieco od grani i krótkimi zakosami doprowadzić na szczyt.


Podejście na Starorobociański Wierch


Szlak na Starorobociański Wierch, w dole Siwa Przełęcz

Starorobociański Wierch jest doskonałym punktem widokowym. Panorama obejmuje rozległy obszar Tatr Zachodnich, a także Tatry Wysokie. Szczególnie ciekawie prezentuje się grań Otargańców z Raczkową Czubą oraz Raczkowymi Stawami spoczywającymi w Zadniej Dolinie Raczkowej.


Panorama ku Tatrom Wysokim


Kominiarski Wierch, Ornak i Czerwone Wierchy


Raczkowa Dolina, w tle Niżne Tatry


Grań Otargańców i Raczkowe Stawy


Kończysty Wierch i Osobita, w tle Pilsko i Babia Góra


Od Jarząbczego Wierchu po Brestową


Wiatrochron na szczycie

Czerwony szlak zbiega ze szczytu na Starorobociańską Przełęcz i dalej na Kończysty Wierch.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2018

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.










  Schematy szlaków  

schematy szlaków