Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak przez Świstówkę. Dolina Pięciu Stawów - Świstówka - Morskie Oko. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówZ DOLINY PIĘCIU STAWÓW PRZEZ ŚWISTÓWKĘ NAD MORSKIE OKO

Popularny szlak z Doliny Pięciu Stawów nad Morskie Oko. Przejście całej trasy zajmuje nieco ponad półtorej godziny i jest znacznie krótsze od drogi przez Szpiglasową Przełęcz. Ze szlaku wspaniałe widoki na otoczenie Morskiego Oka oraz Czarnego Stawu. Szlak stosunkowo łatwy, choć przy niekorzystnej pogodzie wymaga zachowania ostrożności przy zejściu nad Morskie Oko. Po drodze musimy pokonać w jednym miejscu kilkumetrowy ciąg łańcuchów.

Ze Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów wyruszamy niebieskim szlakiem biegnącym najpierw brzegiem Przedniego Stawu, a następnie pośród złomowisk skalnych. Po kilkunastu minutach ścieżka podrywa się do góry i doprowadza do Świstowej Czuby, z której opada do Doliny Roztoki niewidoczna ze szlaku, blisko 300 metrowa przepaść.

schemat

Przy Czubie ścieżka skręca w prawo i prowadzi dalej zakosami ku górze. Po pokonaniu czwartego zakosu szlak opuszcza się mocno w dół do kotła Świstówki. Świstówka Roztocka jest płytkim kotłem polodowcym, wcinającym się między granie opadające spod Opalonego Wierchu. Kocioł wypełniony jest blokami skalnymi, a uwagę zwraca panująca w nim cisza (szczególnie gdy towarzyszy nam częsta w tych rejonach mgła).

Wychodząc z pustawego kotła Świstówki, idąc wśród kosodrzewiny, ukazuje się nam niespodziewanie przepiękna panorama wznoszących się ponad Morskim Okiem i Czarnym Stawem - Rysów, Wołowego Grzbietu i Mięguszowieckich Szczytów.

Na dalszym odcinku szlak obniża się coraz bardziej przekraczając kolejne żleby opadające spod Opalonego Wierchu. Podczas zejścia pokonujemy kilkumetrowy, niesprawiający większych problemów łańcuch. W końcowej fazie zejścia zaczynają docierać do Nas odgłosy turystów podążających drogą do Morskiego Oka. Wreszcie dochodzimy do szosy, skąd do Schroniska Morskie Oko pozostaje nam niespełna 10 minut.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków1998

  Schematy szlaków  

schematy szlaków