Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Kozią Przełęcz z Hali Gąsienicowej. Murowaniec - Czarny Staw Gąsienicowy - Kozia Dolinka - Kozia Przełęcz. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA KOZIĄ PRZEŁĘCZ (2137m) Z HALI GĄSIENICOWEJ


Kozie Czuby, Kozia Przełęcz i Zamarła Turnia

Kozia Przełęcz jest jedną z trzech przełęczy przez które wytyczony jest szlak umożliwiający przejście z Doliny Gąsienicowej do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Pozostałe dwie trasy prowadzą przez Zawrat oraz Krzyżne. Spośród tych trzech przełęczy, żółty szlak przechodzący przez Kozią Przełęcz jest najrzadziej uczęszczany, a jednocześnie jest najbardziej wymagający technicznie.

schemat

Podejście na Kozią Przełęcz z obydwu stron ułatwiają łańcuchy, a od Doliny Pięciu Stawów także klamry. Wyraźnie trudniejszy technicznie jest szlak z Doliny Pięciu Stawów, na którym fragment ze sztucznymi ubezpieczeniami jest dłuższy. Również poziom trudności i ich nagromadzenie jest większe. W wąskiej szczerbie Koziej Przełęczy następuje połączenie z Orlą Percią. Szlaki wspólnie obniżają się przez kilkadziesiąt metrów na stronę Doliny Pięciu Stawów, po czym Orla Perć odbija na Kozie Czuby, a żółty szlak sprowadza do Dolinki Pustej.


Kozia Przełęcz od strony Koziej Dolinki

Wyruszając z Murowańca kierujemy się za znakami niebieskimi prowadzącymi na Zawrat. Szlak podchodzi najpierw pod Małego Kościelca, a następnie trawersuje jego zbocza.


Murowaniec


Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy

Na początku trawersu mijamy głaz poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi, który zginął tutaj w lawinie. Głaz znajduje się kilkadziesiąt metrów poniżej ścieżki. Po pokonaniu progu polodowcowego dochodzimy nad Czarny Staw Gąsienicowy. Otoczenie stawu jest prawdziwie wysokogórskie. Nad stawem króluje Kościelec, na południu wznosi się Kozi Wierch, a na wschodzie Granaty i Żółta Turnia.


Głaz poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi


Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy


Otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego


Kościelec, Karb i Mały Kościelec


Odbicie Kościelca


Czarny Staw Gąsienicowy, Żółta Turnia, Granaty i Kozi Wierch

Niebieski szlak obchodzi staw od wschodu, z pięknymi widokami na Kościelec. Po drodze odłącza się żółty szlak na Skrajny Granat. Ścieżka osiąga południowo-wschodni kraniec stawu, doprowadzając pod próg oddzielający kocioł Czarnego Stawu od kotła Zmarzłego Stawu.


Obejście Czarnego Stawu Gąsienicowego


Próg kotła Zmarzłego Stawu


Czarny Staw Gąsienicowy

Po przekroczeniu potoku spływającego do Czarnego Stawu, szlak wspina się zakosami stromo do góry, aż do skalnej buli, gdzie znajduje się rozwidlenie szlaków na Kozią Przełęcz oraz Zawrat.


Podejście na próg


Rozstaj szlaków

Szlak na Kozią Przełęcz prowadzi kilkadziesiąt metrów skalnym jarem doprowadzając wkrótce nad brzeg niewielkiego Zmarzłego Stawu (1788m), ponad któym wznosi się charakterystyczne V-kształtne wcięcie Zawratu.


Kozica poniżej Zmarzłego Stawu


Zmarzły Staw, po prawej Zawrat

Opuszczając kocioł Zmarzłego Stawu wspinamy się przez kilka skalnych spiętrzeń do dolnej części Koziej Dolinki. Po około 15 minutach dochodzimy do rozwidlenia szlaków. Znaki żółte odbijają na Kozią Przełęcz, natomiast zielony szlak prowadzący na Zadni Granat wspina się do gónej części Koziej Dolinki.


Podejście do Koziej Dolinki


Poniżej rozwidlenia


Rozstaj szlaków

Za rozstajem żółty szlak prowadzi kamiennym chodnikiem poprowadzonym w piarżysto-trawiastym terenie. Zwracając się w prawo ścieżka doprowadza pod skalne spiętrzenie u stóp Zamarłej Turni.


Kamienny chodnik


Skalne spiętrzenie

Wijąc się w skalno-trawiastym terenie pokonujemy pierwsze trudności techniczne, wspinając się serią skalnych płyt i progów. Ze szlaku otwiera się widok na górne piętro Koziej Dolinki. Należy uważać tutaj na oznakowanie, ponieważ charakter terenu ułatwia zmylenie drogi.


Widok na Kozią Dolinkę


Wspinaczka w skalno-trawiastym terenie

Po pokonaniu trudności skalnych żółty szlak kieruje się w lewo trawersując poniżej dolnego tarasu pod Zamarłą Turnią. Na końcu trawersu dochodzimy do pierwszych łańcuchów. Z ich pomocą wspinamy się na taras pod Zamarłą Turnią.


Trawers


Pierwsze łańcuchy


Łańcuchy

Powyżej łańcuchów ukazuje się wcięcie Koziej Przełęczy, od którego oddziela nas skalne złomowisko. Po kilku miuntach dochodzimy do żlebu opadającego spod Koziej Przełęczy. Przed wejściem w żleb dobrze jest odpocząć, ponieważ w wąskiej szczerbie przełęczy nie ma warunków do odpoczynku. Również za przełęczą, niezależnie czy idziemy dalej Orlą Percią, czy schodzimy do Doliny Pięciu Stawów, skomplikowany i eksponowany teren skalny nie nadaje się na dłuższy postój.


Kozia Przełęcz


Żleb opadający spod przełęczy

Finałowa wspinaczka na Kozią Przełęcz odbywa się żlebem ubezpieczonym łańcuchami. Sama przełęcz jest niezwykle wąska, a dodatkowo na przełęczy następuje połącznie z Orlą Percią, co sprawia, że bywa tam tłoczno.


Żleb i łańcuchy


Żleb i łańcuchy


Kozia Przełęcz

Należy pamiętać, że Orlą Percią można wspinać się tylko w kierunku Koziego Wierchu, ponieważ szlak ten na odcinku Zawrat - Kozi Wierch jest jednokierunkowy. Za Kozią Przełęczą żółty szlak schodzi do Dolinki Pustej, przy czym odcinek ten jest trudniejszy od podejścia z Koziej Dolinki.


Widok na stronę Koziej Dolinki


Orla Perć powyżej Koziej Przełęczy


Widok ku Dolinie Pięciu StawówPanorama z Hali Gąsienicowej


Panorama znad Czarnego Stawu GąsienicowegoE-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2018Murowaniec
Rozwidlenie szlaku nad Czarny Staw
Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy
Głaz poświęcony Mieczysławowi Karłowiczowi
Trawers zboczami Małego Kościelca
Szlak nad Czarny Staw Gąsienicowy
Otoczenie Czarnego Stawu Gąsienicowego
Czarny Staw Gąsienicowy
Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch i Czarny Staw
Kościelec, Karb i Mały Kościelec
Odbicie Kościelca
Kozie Wierchy i Kościelec
Obejście Czarnego Stawu
Próg kotła Zmarzłego Stawu
Czarny Staw Gąsienicowy
Podejście progiem Zmarzłego Stawu
Rozwidlenie ze szlakiem na Zawrat
Kozica poniżej Zmarzłego Stawu
Zmarzły Staw, po prawej Zawrat
Podejśćie do Koziej Dolinki
Poniżej rozstaju
Rozstaj szlaków
Kamienny chodnik
Skalne spiętrzenie
Kozia Dolinka
Wspinaczka w skalno-trawiastym terenie
Trawers
Pierwsze łańcuchy
Kośielec, Zmarzły Staw i Czarny Staw
Pierwsze łańcuchy
Łańcuchy wyprowadzające na taras pod Zamarłą Turnią
Kozia Przełęcz
Kozia Przełęcz
Żleb opadający spod Koziej Przełęczy
Żleb i łańcuchy
Żleb i łańcuchy
Kozia Przełęcz
Widok na stronę Koziej Dolinki
Widok ku Dolinie Pięciu Stawów
Orla Perć powyżej Koziej Przełęczy  Schematy szlaków  

schematy szlaków