Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Nosal z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Jaszczurówka - Dolina Olczyska - Polana Olczyska - Nosalowa Przełęcz - Nosal. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA NOSAL (1205m) Z JASZCZURÓWKI PRZEZ DOLINĘ OLCZYSKĄ


Nosal - widok z Doliny Olczyskiej

Nosal, wraz z Sarnią Skałą i Wielkim Kopieńcem stanowią grupę szczytów położonych w reglowej części Tatr, które znane są z rozległych widoków o wysokogórskim charakterze. Spośród wymienionych szczytów Nosal jest najniższy, ale też i najłatwiej dostępny z okolic Zakopanego.

schemat

Nosal wznosi się pomiędzy Doliną Bystrej a Doliną Olczyską. Jego północno-zachodnia grań zwieńczona jest skalistymi turniami, które są bardzo dobrze widoczne z drogi do Kuźnic. Najpopularniejszym szlakiem na Nosal jest zielony szlak z Zakopanego, który po minięciu wierzchołka sprowadza przez Nosalową Przełęcz do Kuźnic.


Nosal - podejście od strony Zakopanego

Alternatywna droga na Nosal prowadzi z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Do Polany Olczyskiej jej przebieg pokrywa się z zielonym szlakiem na Wielki Kopieniec. Szlak rozpoczyna się u wylotu Doliny Olczyskiej. Wejście do doliny znajduje się przy Drodze Oswlada Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, obok niewielkiego parkingu. Tuż za kasą TPN mieści się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.


Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

Powstał on w miejscu dawnych basenów termalnych, które funkcjonowały jeszcze przed uzyskaniem przez Zakopane statusu uzdrowiska w 1886 roku. Termy podupadły w drugiej połowie XX wieku i w 1999 roku teren ten został wykupiony przez TPN. Przyczyną upadku basenów było wykonanie dodatkowego odwiertu, w wyniku którego doszło do wymieszania źródeł termalnych z zimną wodą. Utworzenie ośrodka w Jaszczurówce nie jest przypadkowe, ponieważ nazwa osiedla pochodzi od licznie występujących w tym rejonie salamander plamistych.[1]

Powyżej ośrodka zielony szlak prowadzi szeroką drogą wzdłuż Olczyskiego Potoku. Dolina Olczyska wciska się tutaj między masywy Nosala i Małego Kopieńca.


Dolina Olczyska

Po kilkuset metrach dolina rozszerza się, ukazując rozległe zniszczenia po wiatrołomach. Ze szlaku otwiera się widok na Skupniów Upłaz, Kopieńce i Nosal.


Nosal


Wielka Królowa Kopa i Skupniów Upłaz


Wielki Kopnieniec

Po około 35 minutach szlak osiąga północno-wschodni skraj Polany Olczyskiej. Zielony szlak przekracza tutaj mostek nad Olczyskim Potokiem i zwraca się ku wschodowi.


Rozstaj szlaków na Polanie Olczyskiej


Olczyski Potok

Ku Nosalowej Przełęczy odbija żółty szlak, który prowadzi w górę Polany Olczyskiej. Ścieżka prowadzi obok Wywierzyska Olczyskiego, które znajduje się na wschodnim krańcu polany. Jest to najpotężniejsze krasowe źródło w polskich Tatrach, a jego wydajność szacuje się na około 400-700 l/s.[2]. W pobliżu wywierzyska znajduje się drewniany szałas, która ocalał z grupy 20 szałasów i szop, stojących na Polanie Olczyskiej jeszcze około 1960 roku.[2]


Wywierzysko Olczyskie


Szałas na Polanie Olczyskiej

Powyżej Polany Olczyskiej wąska ścieżka wznosi się ku Nosalowej Przełęczy. Na wprost widoczna jest kopuła Nosala, natomiast na wschodzie wznoszą się Kopieńce.


Widok na Nosal


Podejście na Nosalową Przełęcz

Nosalową Przełęcz osiągamy po niespełna 30 minutach od rozwidlenia ze szlakiem na Wielki Kopieniec. Przez przełęcz przebiega zielony szlak z Nosala do Kuźnic. Dalsze podejście prowadzi właśnie za znakami zielonymi.


Nosalowa Przełęcz

Szlak pnie się grzbietem opadającym spod szczytu Nosala ku Nosalowej Przełęczy. Przecinając wiatrołomy otwiera się panorama na otoczenie Doliny Olczyskiej oraz Doliny Bystrej. Ze szlaku widać rejon Doliny Olczyskiej, w której 11 sierpnia 1994 roku rozbił się helikopter z ratownikami TOPR. W katastrofie zginęły 4 osoby.


Kopa Magury, Kasprowy Wierch i Goryczkowa Czuba


Kopieńce


Nosal

Tuż przed szczytem Nosala dochodzimy do jedynego trudniejszego miejsca na trasie, gdzie trzeba wspiąć się kilkanaście metrów po podszczytowych skałkach.


Końcowy fragemnt podejścia


Podszczytowe skałki

Po chwili osiągamy skalisty, widokowy wierzchołek Nosala. Panorama z Nosala jest niezwykle rozległa i obok Doliny Bystrej obejmuje szczyty górujące nad Doliną Gąsienicową, ze Świnicą, Kościelcem, Kozim Wierchem i Granatami, a także otoczenie Doliny Pańszczycy z grzbietem Koszystej.


Otoczenie Doliny Bystrej


Widok ku Dolinie Pańszczycy i Dolinie Gąsienicowej


Dolina Olczyska

Ku zachodowi widok rozciąga się po Bramę Orawską i Skoruszynę, zaś na północy doskonale widać Gubałówkę, ponad którą wznosi się w oddali Babia Góra.


Widok ku Bramie Orawskiej


Gubałówka

Znaki zielone pozwalają zejść z Nosala do Zakopanego.Panorama z Nosala (1)


Panorama z Nosala (2)E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2016

Bibliografia

[1] Tablica informacyjna przy ośrodku.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów
Dolina Olczyska
Olczyski Potok
Wielka Królowa Kopa i Skupniów Upłaz
Nosal
Dolina Olczyska
Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec
Mały Kopieniec
Nosal
Rozstaj szlaków na Polanie Olczyskiej
Olczyski Potok
Wywierzysko Olczyskie
Szałas na Polanie Olczyskiej
Nosal
Podejście na Nosalową Przełęcz
Nosalowa Przełęcz
Butorowski Wierch
Kopa Magury, Kasprowy wierch, Goryczkowa Czuba
Kopieńce
Podejście na Nosal
Podejście na Nosal
Końcowy fragment podejścia
Podszczytowe skałki
Podszczytowe skłaki
Dolina Olczyska
Wierchołek Nosala
Goryczkowa Czuba, Czerwone Wierchy, Giewont
Kościelec, Świnica, Kasprowy Wierch, Goryczkowa Czuba i Kopa Kondracka
Giewont, Krokiew, Sarnia Skała, Kominiarski Wierch i Łysanki
Buczynowe Turnie, Żółta Turnia, Granaty i Kozie Wierchy
Widok ku Dolinie Pańszczycy i Dolinie Gąsienicowej
Widok ku Bramie Orawskiej
Gubałówka
Zachód słońca nad Bramą Orawską  Schematy szlaków  

schematy szlaków