Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



NA PRZEŁĘCZ POD KOPĄ (1750m) Z JAWORZYNY SPISKIEJ PRZEZ DOLINĘ ZADNICH KOPERSZADÓW


W Dolinie Zadnich Koperszadów

Tatry Bielskie (słow. Belianske Tatry) są wyraźnie wyodrębnionym pasmem, położonym na północno-wschodnim obszarze Tatr. Przełęcz pod Kopą (słow. Kopské sedlo) oddziela je od Tatr Wysokich (słow. Vysoké Tatry). Całe pasmo zajmuje powierzchnię około 67,5 km kwadratowych i zbudowane jest głównie z wapieni, margli i dolomitów. W krajobrazie szczególnie wyróżniają się jasne wapienie murańskie.[1] Najwyższym szczytem jest Hawrań (słow. Havran), wznoszący się na wysokość 2152 metrów n.p.m.

schemat

Od 1978 roku Tatry Bielskie zostały praktycznie zamknięte dla turystów. Zlikwidowano wówczas szlak ze Żdziaru (słow. Ždiar) na Szeroką Przełęcz Bielską (słow. Široké sedlo), szlak na Płaczliwą Skałę (słow. Ždiarska vidla, Plačlivá skála) oraz szlak prowadzący wschodnią granią Tatr Bielskich.[1] Jedyną udostępnioną trasą pozostał szlak z Jaworzyny Spiskiej (słow. Tatranská Javorina) na Przełęcz pod Kopą. Szlak na Szeroką Przełęcz Bielską udostępniono ponownie w 1993 roku jako jednokierunkową ścieżkę dydaktyczną, a później jako normalny, dwukierunkowy szlak.


Murań

Niebieski szlak na Przełęcz pod Kopą zaczyna się w Jaworzynie Spiskiej, słowackiej wsi położonej w pobliżu granicy z Polską. Jaworzyna Spiska oddalona jest od Łysej Polany o około 3 kilometry. Za charakterystycznym zakrętem w kształcie litery 'U' znajduje się mały, płatny parking. Jak przystało na słowacką część Tatr szlak jest długi, ale niezwykle ciekawy i urozmaicony krajobrazowo. Ma on rekreacyjny charakter i dopiero w końcówce wznosi się bardziej stromo wąską, widokową ścieżką trawersującą zbocza Hawrania i Płaczliwej Skały. Część szlaku położona powyżej leśniczówki pod Muraniem jest zamknięta w okresie od 1 listopada do 15 czerwca.


Jaworzyna Spiska


Jaworzyna Spiska

Do Rozdroża pod Muraniem (słow. Rázcestie pod Muráňom) szlak na Przełęcz pod Kopą ma wspólny przebieg z zielonym szlakiem prowadzącym przez Dolinę Jaworową (słow. Javorová dolina) na Lodową Przełęcz (słow. Sedielko). Z centrum Jaworzyny Spiskiej szlaki kierują się ku Dolinie Jaworowej i prowadzą asfaltową drogą, wzdłuż Jaworowego Potoku (słow. Javorinka). Po około 30 minutach osiągamy rozstaj, gdzie niebieski szlak odbija w lewo i przekraczając mostek nad potokiem doprowadza na Polany Gałajdowej (słow. Poľana pod Muráňom).


Podejście szosą


Rozstaj szlaków

Z Polany Gałajdowej rozpościera się piękna panorama, w której wybija się Lodowy Szczyt (słow. Ľadový štít). Panorama obejmuje również Kołowy Szczyt (słow. Kolový štít), Baranie Rogi (słow. Baranie rohy), a między drzewami przebijają się Jaworowe Szczyty (słow. Javorový štít).


Lodowy Szczyt


Jaworowe Szczyty

Na bliższym planie uwagę skupia wapienny mur Murania, który dominuje nad polaną. W ścianie Murania można dostrzec wylot Jaskini Murańskiej (słow. Muránská jaskyňa). Ku zachodowi, po przeciwnej stronie Jaworowego Potoku, wznosi się Baboś (słow. Malý Baboš) i Goły Wierch (słow. Holý vrch).


Murań


Baboś

Za polaną niebieski szlak kieruje się leśną ścieżką ku Dolinie Zadnich Koperszadów (słow. Zadné Meďodoly). U wylotu doliny znajduje się niewielka wiata.


Ścieżka powyżej Polany Gałajdowej


Wiata u wylotu Doliny Zadnich Koperszadów

Przy wiacie szlak zwraca się ku wschodowi i prowadząc wzdłuż Potoku Koperszadzkiego (słow. Meďodolský potok) osiąga wkrótce skaliste przewężenie zwane Bramką (słow. Bránka).


Bramka


Bramka

Po minięciu wąwozu wygodna dróżka cały czas wznosi się łagodnie wzdłuż Koperszadzkiego Potoku. Przy drodze mijajmy niezwykle efektowną ławkę z wyrzeźbionymi zwierzętami. Podobna ławka zlokalizowana jest za Polaną Gałajdową.


Droga prowadząca Doliną Zadnich Koperszadów


Rzeźbiona ławka

Wkrótce ku południu odgałęzia się Dolina Kołowa (słow. Kolová dolina), a szlak przewija się na południową stronę Potoku Koperszadzkiego. Za naszymi plecami zaczyna wyłaniać się wschodnia grań Świnicy.


Masyw Szerokiej Jaworzyńskiej, w tle wschodnia grań Świnicy


Otoczenie Doliny Kołowej

Na wysokości około 1360 metrów ponownie przekraczamy mostek nad potokiem, przed którym znajduje się tabliczka informująca tajemniczo, że zaraz zobaczymy niedźwiedzie. Na wszelki wypadek dodano, że chodzi o niedźwiedzie z drewna:) Dwa drewniane niedźwiedki stoją zaraz za mostkiem.


Tabliczka informująca o niedźwiedziach z drewna:)


Niedźwiadki

Od tego miejsca szlak zmienia swój charakter i zaczyna się właściwe podejście na Przełęcz pod Kopą. Wkraczamy na wąską ścieżkę, która przechodzi w długi tawers południowym zboczem Tatr Bielskich. W dolnej części trawersu przecinamy liczne polany, z których otwiera się widok na wapienne wierzcholki Hawrania i Płaczliwej Skały. Z tyłu coraz śmielej wyrasta wschodnia grań Świnicy z łagodnymi zboczami Koziego Wierchu.


Hawrań


Szeroka Jaworzyńska w chmurach oraz wschodnia grań Świnicy z Kozim Wierchem


Hawrań i Płaczliwa Skała

Przecinając niezwykle rozkwiecone polany możemy dostrzec także obniżenie Przełęczy pod Kopą, oraz surową piramidę Jagnięcego Szczytu.


Przełęcz pod Kopą i Jagnięcy Szczyt

Na jednym z przydrożnych kamieni znajdują się metalowe tablice poświęcone tzw. ,,wojnom pasterskim''. Dotyczyły one lokalnych konfliktów o prawo do wypasania na obszarze Doliny Zadnich Koperszadów. Kulminacja konfliktu miała miejsce w 1596 roku, kiedy doszło do napaści na pasterzy, w pobliżu miejsca, gdzie zlokalizowane są tablice.


Tablice poświęcone wojnom pasterskim

Po wydostaniu się ponad granicę lasu rozpoczyna się widokowy trawers zboczami Płaczliwej Skały, a następnie Szalonego Wierchu (słow. Šialený vrch). Ze szlaku roztacza się rozległa panorama na otoczenie Doliny Zadnich Koperszadów oraz wapienne i dolomitowe formacje skalne, charakterystyczne dla Tatr Bielskich.


Na trawersie


Hawrań


Dolina Zadnich Koperszadów

Na rozległe siodło Przełęczy pod Kopą docieramy po około 2.30 - 3.00 godziny, licząc od początku szlaku w Jaworzynie Spiskiej. W panoramie z przełęczy wybija się Jagnięcy Szczyt oraz Kieżmarski Szczyt (słow. Kežmarský štít). Ku wschodowi widać grań Tatr Bielskich, w tym zadnie Jatki (słow. Zadné Jatky), Pośrednie Jatki (słow. Prostredné Jatky) oraz Skrajne Jatki (słow. Predné Jatky).


Przełęcz pod Kopą


Zadnie, Pośrednie i Skrajne Jatki


Kieżmarskie Szczyty w chmurach i Jagnięcy Szczyt

Z Przełęczy pod Kopą można zejść do Doliny Białych Stawów (słow. dolina Bielych plies) przez Wyżnią Przełęcz pod Kopą (słow. Predné Kopské sedlo) lub można wejść na Szeroką Przełęcz Bielską przez Szalony Przechód (słow. Vyšné Kopské sedlo).

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków



2017

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.










Parking w Jaworzynie Spiskiej
Jaworzyna Spiska
Jaworzyna Spiska
Jaworzyna Spiska
Droga do Rozdroża pod Muraniem
Rozdroże pod Muraniem
Potok Jaworowy, Kołowy Szczyt i Lodowy Szczyt
Murań
Murań
Ekspozycja geologiczna na Polanie Gałajdowej
Polana Gałajdowa
Baboś
Lodowy Szczyt
Polana Gałajdowa
Jaworowe Szczyty
Rzeźbiona ławka
Droga do Doliny Zadnich Koperszadów
Wiata u wylotu Doliny Zadnich Koperszadów
Bramka
Bramka
Bramka
Bramka
Potok Koperszadzki
W Dolinie Zadnich Koperszadów
Rzeźbiona ławka
Masyw Szerokiej Jaworzyńskiej
Otoczenie Doliny Kołowej
Tabliczka informująca o niedźwiadkach
Niedźwiadki
Niedźwiadki
Hawrań
Widok ku wschodniej grani Świnicy
Polany w Dolinie Zadnich Koperszadów
Tabliczki dotyczące wojen pasterzy
Hawrań i Płaczliwa Skała
Płaczliwa Skała, Szeroka Przełęcz Bielska i Szalony Wierch
Przełęcz pod Kopą i Jagnięcy Szczyt
Podejście niebieskim szlakiem
Pośrednia Przełęcz pod Kopą
Na trawersie
Jagnięcy Szczyt
Hawrań
Dolina Zadnich Koperszadów
Poniżej przełęczy
Dolina Zadnich Koperszadów
Drogowskaz na Przełęczy pod Kopą
Kieżmarskie Szczyty we mgle i Jagnięcy Szczyt
Zadnie Jatki, Pośrednie Jatki i Skrajne Jatki
Jagnięcy Szczyt
Przełęcz pod Kopą



  Schematy szlaków  

schematy szlaków