Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak do Rohackich Wodospadów i nad Rohackie Stawy. Dolina Rohacka - Adamcula - Wyżni Rohacki Wodospad - Rohackie Stawy - Bufet Rohacki. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówDOLINA ROHACKA - ROHACKIE WODOSPADY - ROHACKIE STAWY - BUFET ROHACKI


Parking pod Spaloną, w tle Trzy Kopy, Hruba Kopa i Spalona Kopa

Dolina Rohacka (słow. Roháčska dolina) stanowi górne odgałęzienie roległej Doliny Zuberskiej (słow. Studená dolina). Jest to jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach Zachodnich z niezwykle efektowną Główną Granią Tatr, którą wiedzie najtrudniejszy technicznie szlak w Tatrach Zachodnich. Oprócz wysokogórskiej rzeźby, główną atrakcją doliny są Rohackie Wodospady, z których szczególnie efektowny jest Wyżni Rohacki Wodospad (słow. Vyšný Roháčsky vodopád), a także Rohackie Stawy (słow. Roháčske plesá).

schemat

Do Rohackich Wodospadów i nad Rohackie Stawy prowadzi popularna pętla, która zaczyna się na rozstaju szlaków zwanych Adamculą i następnie poprzez Rohackie Wodospady i Rohackie Stawy sprowadza do Doliny Smutnej (słow. Smutná dolina). Najdogodniejszym punktem startowym w rejon Doliny Rohackiej jest Parking pod Spaloną (słow. Parkovisko Pod Spálenou). Parking znajduje się na wysokości 1030 metrów n.p.m., kilkaset metrów powyżej miejsca, gdzie Dolina Zuberska rozdziela się na Dolinę Rohacką i Dolinę Łataną (słow. Látaná dolina). W okresie od 1 listopada do 15 czerwca szlak jest zamknięty na odcinku od rozstaju powyżej Wyżniego Rohackiego Wodospadu do Bufetu Rohackiego (słow. Ťatliakova chata).


Parking pod Spaloną

Na placu parkingowym znajduje się dolna stacja wyciągu, który wwozi turystów do górnej części Skrajnej Salatyńskiej Doliny (słow. Salatínska dolina), skąd można kontynuować wycieczkę ku Brestowej (słow. Brestová). Wyruszając do Doliny Rohackiej należy kierować się z placu parkingowego za znakami zielonymi, które przecinając las doprowadzają do asfaltowej drogi z Zuberca (słow. Zuberec) do Bufetu Rohackiego, którą wytyczony jest czerwony szlak.


Drogowskaz na parkingu


Szlak przez las


Rozstaj przy drodze z Zuberca

Dalsza trasa prowadzi asfaltową drogą, która biegnie dnem Doliny Rohackiej. Podejście przypomina drogę do Morskiego Oka, choć nie spotkamy tutaj takich tłumów jak w Dolinie Rybiego Potoku. Z drogi roztacza się panorama na grań z Trzema Kopami (słow. Tri kopy) oraz Hrubą Kopą (słow. Hrubá kopa).


Trzy Kopy i Hruba Kopa


Droga do Bufetu Rohackiego

Wkrótce mijamy głaz z napisem ,,Co miłość w górach stworzyła, niech dobra wola zachowa'', który upamiętnia powstanie w 1983 roku schronu nad Czarną Młaką. Wydarzenie to uchodzi za symboliczną datę początku turystyki na Orawie.[1] Niedaleko za głazem dochodzimy to rozstaju szlaków zwanego Adamculą. W prawo odłączają się tutaj szlaki niebieski oraz żółty, kierujące się do Rohackich Stawów oraz na Banikowską Przełęcz (słow. Baníkovské sedlo).


Głaz przy drodze


Adamcula

Szlaki wiodą przez kilka minut szosą, z widokami na Spaloną Kopę, Hrubą Kopę i Trzy Kopy. Wraz z końcem szosy szlaki chowają się w lesie i rozpoczyna się podejście do Rohackich Wodospadów.


Spalona Kopa


Trzy Kopy i Hruba Kopa


Podejście do Rohackich Wodospadów

Jako pierwszy ukazuje się nam Niżni Rohacki Wodospad (słow. Nižný Roháčsky vodopád), który opada serią kaskad, zawalonych kłodami drzew.


Niżni Rohacki Wodospad


Podejście do Wyżniego Rohackiego Wodospadu

Następnie wspinamy się do Wyżniego Rohackiego Wodospadu. Wodospad nie leży przy samym szlaku, lecz prowadzi do niego nieznakowana dróżka. Wyżni Wodospad Rohacki ma 23 metry wysokości, a średni przepływ wody wynosi 500-1200 l/s.[2]


Mostek prowadzący do Wyżniego Rohackiego Wodospadu


Wyżni Rohacki Wodospad

Powyżej Rohackich Wodospadów wąska ścieżka wyprowadza ponad próg Doliny Smutnej (słow. Spálená dolina), osiagając jej dolny taras, gdzie znajduje się rozstaj szlaków. Odłącza się tutaj żółty szlak, który prowadzi na Banikowską Przełęcz.


Podejście do Doliny Smutnej


Trzy Kopy i Hruba Kopa


Widok na Osobitą

Z wypłaszczenia, na którym znajduje się rozstaj szlaków, rozciaga się widok na otoczenie Doliny Smutnej z Banówką (słow. Baníkov), która jest najwyższym szczytem Tatr Zachodnich wznoszącym się w Grani Głównej Tatr. Dobrze widoczne są zakosy drogi wspinającej się do Rohackich Stawów.


Rozstaj szlaków


Otoczenie Doliny Spalonej

Za rozstajem zielony szlak trzyma się wschodniego skraju dolnego tarasu Doliny Spalonej, mijając wkrótce niewielki stawek. Po przecięciu rumowiska skalnego seria zakosów doprowadza do skrzyżowania z zielonym szlakiem z Banikowskiej Przełęczy. Ku zachodowi otwiera się panorama na Pachoł (słow. Pachoľa) i Spaloną Kopę. Za plecami rozciąga się z kolei Dolina Rohacka.


Niebieski szlak


Osobita


Pachol i Spalona Kopa


Zakosy

Po połączeniu z zielonym szlakiem podchodzimy do niewielkiej kotlinki. Wydostając się z niej dochodzimy do Wyżniego Rohackiego Stawu (słow. Horné Roháčske pleso).


Podejście do Wyżniego Rohackiego Stawu

Wyżni Rohacki Staw spoczywa u stóp Zielonego Wierchu Rohackiego (słow. Zelené). Staw zajmuje powierzchnię 1,4 ha i ma 8,1 m głebokości.[1] Wyżni Rohacki Staw położony jest na najwyższym tarasie Przedniego Zielonego (słow. Predné zelené), będącego rozległym wzniesniem rozdzielającym Dolinę Spaloną od Doliny Smutnej. Znad stawu otwiera się ku wschodowi widok na kopułę Wołowca.


Wyżni Rohacki Staw i Wołowiec


Wyżni Rohacki Staw

Ku pozostałym Rohackim Stawom sprowadzają znaki zielone. Za Wyżnim Rohackim stawem schodzimy na środkowy taras Przedniego Zielonego, gdzie leży Pośredni Rohacki Staw (słow. Tretie Roháčske pleso) oraz Mały Rohacki Staw (słow. Druhé Roháčske pleso).


Rakoń, Wołowiec i Pośredni Rohacki Staw


Pośredni Rohacki Staw


Mały Rohacki Staw i Rohacz Płaczliwy

Wraz z przewinięciem się na stronę Doliny Smutnej otwiera się widok na urwiste ściany Rohaczy. Najniżej położonym z Rohackich Stawów jest Niżni Rohacki Staw (słow. Dolné Roháčske pleso), zwany też Wielkim Rohackim Stawem (słow. Veľké Roháčske pleso). Staw ma powierzchnię 2,2 ha i osiaga głębokośc 6,5 m.[1]


Rohacz Ostry, Rohacz Płaczliwy i Wielki Rohacki Staw


Wielki Rohacki Staw

Znad Wielkiego Rohackiego Stawu schodzimy na dno Doliny Smutnej, gdzie następuje połączenie z niebieskim szlakiem ze Smutnej Przełęczy (słow. Smutné sedlo).


Zejście do Doliny Smutnej
Od rozstaju ściezka obniża się równomiernie w kierunku Bufetu Rohackiego, w sąsiedztwie którego znajduje się niewielki staw - Czarna Młaka (słow. Ťatliakove pleso).


Zejście do Bufetu Rohackiego

Przy Bufecie Rohackim łączymy się z szosą z Zuberca. Obecny budynek schroniska pochodzi z lat 1946-1947. Niegdyś znajdowało się tu duże schronisko, które spłonęło jednak w 1963 roku. Z pożaru ocalał jedynie budynek dzisiejszego bufetu.[1]


Czarna Młaka
Szosa, którą wytyczony jest czerwony szlak, pozwala na powrót do Parkingu pod Spaloną. Zielony szlak znad Rohackich Stawów odbija przy schronisku w kierunku Zabratu (słow. sedlo Zábrať).

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2017

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.
[2] Tablica informacyjna przy szlaku.


Parking pod Spaloną, w tle Trzy Kopy, Hruba Kopa i Spalona Kopa
Parking pod Spaloną
Szlak przez las
Rozstaj przy szosie z Zuberca
Widok na Trzy Kopy i Hrubą Kopę
Szosa do Bufetu Rohackiego
Głaz przy drodze
Adamcula
Spalona Kopa
Zielony Wierch Rohacki, Trzy Kopy i Hruba Kopa
Szlak do Rohackich Wodospadów
Niżni Rohacki Wodospad
Podejście do Wyżniego Rohackiego Wodospadu
Niżni Rohacki Wodospad
Szlak do Rohackich Wodospadów
Mostek do Wyżniego Rohackiego Wodospadu
Wyżni Rohacki Wodospad
Wyżni Rohacki Wodospad
Podejście do Doliny Spalonej
Trzy Kopy i Hruba Kopa
Osobita
Rozstaj szlaków
Otoczenie Doliny Spalonej
Niebieski szlak
Osobita
Pachoł i Spalona Kopa
Rumowisko Skalne
Zakosy
Dolina Spalona, Pachoł i Spalona Kopa
Podejście do Wyżniego Rohackiego Stawu
Wyżni Rohacki Staw i Wołowiec
Wyżni Rohacki Staw
Wyżni Rohacki Staw
Rakoń, Wołowiec i Pośredni Rohacki Staw
Pośredni Rohacki Staw i Wołowiec
Pośredni Rohacki Staw
Mały Rohacki Staw i Rohacz Płaczliwy
Rohacze i Wielki Rohacki Staw
Wielki Rohacki Staw i Rohacz Ostry
Wielki Rohacki Staw
Zejście do Doliny Smutnej
Rozstaj w Dolinie Smutnej, w tle Rohacz Płaczliwy
Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy
Zejście do Bufetu Rohackiego
Panorama ku Salatynom
Czarna Młaka
Rozstaj przy bufecie
Bufet Rohacki
Czarna Młaka
Bufet Rohacki i Rohacze  Schematy szlaków  

schematy szlaków