Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Wrota Chałubińskiego. Morskie Oko - Dolinka za Mnichem - Wrota Chałubińskiego. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA WROTA CHAŁUBIŃSKIEGO (2022m)


Dolinka za Mnichem, Stawek Staszica oraz Wrota Chałubińskiego

Szlak na Wrota Chałubińskiego zaczyna się na progu Dolinki za Mnichem. Do tego miejsca możemy dojść z Morskiego Oka żółtym szlakiem prowadzącym na Szpiglasową Przełęcz.

schemat

Podejście znad Morskiego Oka zajmuje około 75 minut. Ze szlaku rozciąga się w wielu miejscach efektowna panorama na wysokogórskie otoczenie Doliny Rybiego Potoku.


Morskie Oko oraz Rysy widziane ze szlaku do Dolinki za Mnichem


Mnich oraz próg Dolinki za Mnichem


Rozstaj szlaków na progu Dolinki za Mnichem

Od rozwidlenia szlaków kierujemy się nieznacznie w lewo chodnikiem znakowanym na czerwono, wiodącym pośród bloków skalnych. Ze szlaku otwiera się z ładny widok na Rysy i Mięguszowieckie Szczyty, a także Mnicha, na którym można wypatrzeć wspinających się taterników.


Morskie Oko, Czarny Staw pod Rysami i RysyMnich, Zadni Mnich i Wrota Chałubińskiego

Dalej szlak nieco obniża się i wiedzie obok Stawków Staszica, które latem prawie zupełnie wysychają, dzieląc się na mniejsze zbiorniki. Z kolei w okresie roztopów poziom wody może uniemożliwiać przejście szlakiem. Mając szczęście można usłyszeć, a czasami również zobaczyć w pobliżu szlaku świstaki.


Dolinka za Mnichem


Stawki Staszica

Przez kilkanaście minut podążamy wzdłuż dolinki, aż wreszcie podchodzimy pod opadający spod przełęczy piarg. Otoczenie szlaku urzeka surowym klimatem, zupełnie przeciwstawnym do panującego nad Morskim Okiem. Przedzierając się przez skalne rumowisko ścieżka prowadzi dalej krótkimi i dosyć stromymi zakosami. Przed przełęczą szlak prowadzi po niewielkich płytkach skalnych z dość dobrze ukształtowanymi stopniami i uchwytami, a problemów nastręcza dośc mocno zniszczona ścieżka.


Dolinka za Mnichem i Stawki Staszica


Wrota Chałubińskiego


Podejście na przełęcz


Wrota Chałubińskiego

Po nieco ponad godzinie stajemy na przełęczy, na której wita nas chłód ze słowackiej strony. W dole spoczywa Wyżni Ciemnosmreczyński Staw, zaś podchodząc kilka metrów do góry ku zachodowi możemy zobaczyć niewidocznego z samej przełęczy Mnicha. Po polskiej stronie bardzo ładnie prezentuje się Dolinka za Mnichem ujęta w skalne ramy.


Widok ze szlaku na Dolinkę za Mnichem


Wrota Chałubińskiego - widok na Dolinkę za Mnichem


Widok na słowacką stronę, w dole Wyżni Ciemnosmreczyński Staw

Powrót do rozstaju z żółtym szlakiem tą samą drogą.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków1999

  Schematy szlaków  

schematy szlaków