Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak do Smoczej Jamy przez Wąwóz Kraków. Wąwóz Kraków - Smocza Jama. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówDO SMOCZEJ JAMY PRZEZ WĄWÓZ KRAKÓW


Smocza Jama - górny otwór

Smocza Jama jest najmniejszą jaskinią spośród jaskiń udostępnionych dla ruchu turystycznego w rejonie Doliny Kościeliskiej. Jaskinia położona jest w dolnej części Wąwozu Kraków, która ma postać efektownego, skalnego labiryntu. Górne fragmentu wąwozu podchodzą aż pod szczyt Ciemniaka, rozdzielając się na dwie odnogi, przedzielone Wysokim Grzbietem. Szlak turystyczny prowadzi do Smoczej Jamy przez dolną część wąwozu. Wyższe partie Wąwozu Kraków nie są udostępnione turystycznie.

schemat

Do Smoczej Jamy prowadzi żółty szlak, który odłącza się od drogi biegnącej dnem Doliny Kościeliskiej powyżej Polany Pisanej. Szlak stanowi pętlę, która za Smoczą Jamą sprowadza z powrotem na Polanę Pisaną. Szlak na odcinku od Smoczej Jamy do Polany Pisanej jest jednokierunkowy.


Wąwóz Kraków


Wąwóz Kraków

Żółty szlak początkowo prowadzi leśną drogą, jednak szybko dociera do skalnego kanionu, stanowiącego piękny przykład erozyjnych form krasowych. Trasa wiedzie kamienistym dnem wąwozu, który przybiera postać wąskiego korytarza skalnego, otoczonego wapiennymi ścianami. Po minięciu lesistego fragmentu, ścieżka ponownie wkracza do skalnej rozpadliny stanowiącej pozostałość po dawnym korytarzu jaskiniowym.[1]


Wąwóz Kraków


Lesiste rozszerzenie


Skalny korytarz

Wydostając się z labirytnu szlak doprowadza do rozszerzenia wąwozu, ponad którym wznosi się dolny otwór Smoczej Jamy. Dojście do otworu ułatwia metalowa drabinka oraz łańcuchy. Przed wejściem do jaskini odbija w lewo tzw. wariant obejściowy do górnego otworu, który przy pomocy łańcuchów pozwala obejść Smoczą Jamę.


Rozszerzenie wąwozu poniżej Smoczej Jamy


Metalowa drabinka

Smocza Jama jest jaskinią przelotową. Dolny otwór znajduje się na wysokości 1100 metrów n.p.m., zaś górny na wysokości 1120 metrów n.p.m. Całkowita długość jaskini wynosi 44 metry, przy deniwelacji 18,60 metra.[2] Korytarz jaskini ma esowaty kształt, a jego przejście ułatwiają łańcuchy.


Smocza Jama


Smocza Jama - górny otwór

Znad górnego otworu Smoczej Jamy zółty szlak sprowadza leśną ścieżką w kierunku Polany Pisanej. Z górnego skraju Wyżniej Polany Pisanej otwiera się widok na Stoły oraz Raptawicką Grań.


Widok na Stoły


Zejście na Polanę Pisaną

Pokonanie całej pętli zajmuje około 45-50 minut. Żółty szlak osiąga dno Doliny Kościeliskiej około 150 metrów poniżej wylotu Wąwozu Kraków. Z Polany Pisanej rozciąga się efektowna panorama na turnie Saturn i Ratusz.


Upłazkowa Turnia, Saturn i Ratusz


Polana Pisana

Część polany leżąca po zachodniej stronie Doliny Kościeliskiej nazywana jest Niżnią Polaną Pisaną, zaś fragment położony we wschodniej części zwany jest Wyżnią Polaną Pisaną.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2016

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.
[2] Jaskinie, http://jaskiniepolski.pgi.gov.pl/Details/Information/760, [dostęp: 24.03.2018].


Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków
Bogactwo roślinne wąwozu
Skalny kanion
Skalny kanion
Lesiste rozszerzenie
Żółty szlak
Wąwóz Kraków
Wąwóz Kraków
Rozszerzenie wąwozu poniżej Smoczej Jamy
Metalowa drabinka
Smocza Jama - górny otwór
Smocza Jama - łańcuchy
Smocza Jama - górny otwór
Zejście żółtym szlakiem
Widok na Stoły
Zejście na Polanę Pisaną
Polana Pisana
Upłazkowa Turnia, Saturn i Ratusz
Polana Pisana  Schematy szlaków  

schematy szlaków