Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Zielony szlak na Kasprowy Wierch z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Kuźnice - Myślenickie Turnie - Kasprowy Wierch. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA KASPROWY WIERCH (1987m) Z KUŹNIC PRZEZ MYŚLENICKIE TURNIE


Kasprowy Wierch widziany z Suchej Przełęczy

Podejście na Kasprowy Wierch z Kuźnic jest wymagające kondycyjnie, a w dolnej części dość monotonne. Po wydostaniu się ponad górną granicę lasu szlak oferuje ciekawe widoki, w szczególności na otoczenie Doliny Bystrej z Giewontem, Czerwonymi Wierchami i Goryczkową Czubą. Po osiągnięciu szczytu otwiera się panorama na Tatry Wysokie ze Świnicą i Krywaniem.

schemat

Spośród szlaków zaczynających się w Kuźnicach, zielony szlak na Kasprowy Wierch jest mniej zatłoczony od niezwykle popularnych szlaków na Giewont oraz na Halę Gąsienicową przez Boczań lub Dolinę Jaworzynki. Alternatywnym szlakiem z Kuźnic na Kasprowy Wierch jest trasa przez Halę Gąsienicową, z której można wejść na szczyt za znakami żółtymi.

Zielonym szlakiem prowadzi trasa rozgrywanego co roku biegu na Kasprowy Wierch, przy czym miejscem startu jest Rondo Kuźnickie. Najlepsi zawodnicy uzyskają czasy nieznacznie przekraczające 50 minut.
Szlak na Kasprowy Wierch zaczyna się w pobliżu dolnej stacji kolei liniowej. Pierwsze kilkadziesiąt metrów prowadzi brukowaną Drogą Brata Alberta, którą wytyczony jest niebieski szlak na Giewont.


Początek szlaku w Kuźnicach

Przy kasie TPN szlak na Kasprowy Wierch odłącza się w lewo.


Rozwidlenie ze szlakiem na Giewont

Zielony szlak prowadzi początkowo wzdłuż Bystrej, a następnie kieruje się w Dolinę Kasprową. Dolina Kasprowa stanowi odgałęzienie Doliny Bystrej i w górnej części przechodzi w Suchą Dolinę Kasprową, ponad której urwiskami kursują wagoniki kolei linowej na Kasprowy Wierch.


Dolina Bystrej


Bystra

Z drogi otwiera się wkrótce widok na Kasprowy Wierch oraz Myślenickie Turnie, z budynkiem pośredniej stacji kolei linowej.


Widok na Kasprowy Wierch


Myślenickie Turnie


Krokiew

Brukowana droga zatacza łuk i wyprowadza na Myślenickie Turnie. Z niewielkiego placu przy pośredniej stacji kolei linowej rozciąga się panorama na Dolinę Kondratową, ponad którą górują Kopa Kondracka oraz Giewont.


Podejście na Myślenickie Turnie


Myślenickie Turnie


Myślenickie Turnie, w tle Kopa Kondracka i Giewont

Powyżej Myślenickich Turni szlak wspina się stromo leśną ścieżką.


Podejście powyżej Myślenickich Turni

Przechodząc po pod linami kolei na Kasprowy Wierch kamienny chodnik przerzuca się na stronę Doliny Goryczkowej. Szlak wydostaje się ponad górną granicę lasu, oferując widoki na Giewont, Kopę Kondracką, a także Myślenickie Turnie i Kalatówki.


Myślenickie Turnie i Krokiew


Kopa Kondracka i Giewont


Zielony szlak


Giewont


Kopa Kondracka i Przełęcz Kondracka


Punkt widokowy

Wijąc się wśród kosodrzewiny ścieżka pozostawia po lewej stronie kulminację Suchej Czuby.


Poniżej Suchej Czuby


Obejście Suchej Czuby


Goryczkowa Czuba

Wraz z nabieraniem wysokości otwiera się coraz bogatsza panorama w kierunku Tatr Zachodnich, przy czym uwagę najbardziej przykuwa Giewont, z łagodnymi południowymi zboczami. Dobrze widoczny jest wyciąg krzesełkowy z Doliny Goryczkowej na Kasprowy Wierch.


Podejście na Kasprowy Wierch


Pośredni Goryczkowy Wierch, Goryczkowa Czuba i Czerwone Wierchy


Giewont


Zielony szlak


Giewont

W końcowej części podejścia ścieżka przybliża się do krawędzi Suchej Doliny Kasprowej, która podcięta jest urwistymi ścianami. Ponad granią łącząca Kasprowy Wierch z Kopą Kondracką wyrastają coraz liczniejsze szczyty Tatr Zachodnich.


Kalatówki, Krokiew i Nosal


Ponad Suchą Doliną Kasprową


Dolina Goryczkowa i Tatry Zachodnie

Zielony szlak wyprowadza na wierzchołek Kasprowego Wierchu przecinając podszczytowe rumowisko skalne. Szczyt osiągamy tuż przy obserwatorium meteorologicznym.


Podszczytowe rumowisko


Tatry Zachodnie

Rozległa panorama z Kasprowego Wierchu obejmuje, obok Tatr Zachodnich, również Tatry Wysokie z wybijającą się Świnicą oraz Krywaniem.


Obserwatorium meteorologiczne na szczycie Kasprowego Wierchu


Widok na Świnicę


Hruby Wierch i Krywań


Świnica, Hruby Wierch i Kozi Wierch


Giewont


Granaty, Kościelec i Kozi Wierch


Na szczycie Kasprowego Wierchu


Wagonik kolei linowej

Kamienne schody sprowadzają ze szczytu do budynku górnej stacji kolei linowej z Kuźnic. Przez Kasprowy Wierch przebiega czerwony szlak, który ku zachodowi prowadzi na Kopę Kondracką, zaś w kierunku wschodnim biegnie ku Świnicy. Żółty szlak pozwala z kolei na zejście do Doliny Gąsienicowej.Panorama spod szczytu Kasprowego Wierchu


Panorama z Kasprowego WierchuE-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2017  Schematy szlaków  

schematy szlaków