Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Zielony szlak na Wielki Kopieniec z Jaszczurówki przez Dolinę Olczyską. Jaszczurówka - Polana Olczyska - Wielki Kopieniec - Toporowa Cyrhla. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA WIELKI KOPIENIEC (1328m) Z JASZCZURÓWKI PRZEZ DOLINĘ OLCZYSKĄ
(JASZCZURÓWKA - POLANA OLCZYSKA - WIELKI KOPIENIEC - TOPOROWA CYRHLA)Wielki Kopieniec - widok z Polany Kopieniec

Wielki Kopieniec, obok Sarniej Skały i Nosala, należy do najpopularniejszych celów wycieczkowych w reglowej części Tatr, położonej w okolicach Zakopanego. Spośród wymienionych szczytów, Wielki Kopieniec położony jest najdalej na wschód, dzięki czemu oferuje najciekawszą panoramę na Tatry Wysokie i Tatry Bielskie, w szczególności na otoczenie Doliny Gąsienicowej i Doliny Pańszczycy.

schemat

Przez szczyt przebiega zielony szlak z Jaszczurówki przez Polanę Olczyską i Polanę Kopieniec do Toporowej Cyrhli. Dojście do Polany Olczyskiej możliwe jest również z wykorzystaniem znakowanej na żółto ścieżki z Nosalowej Przełęczy, przez którą prowadzi zielony szlak z Kuźnic na Nosal.


Wielki Kopieniec

Zielony szlak na Kopieniec zaczyna się w Jaszczurówce, u wylotu Doliny Olczyskiej. Wejście do doliny znajduje się przy Drodze Oswlada Balzera z Zakopanego do Morskiego Oka, obok niewielkiego parkingu. Tuż za kasą TPN mieści się Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów.


Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów

Powstał on w miejscu dawnych basenów termalnych, które funkcjonowały jeszcze przed uzyskaniem przez Zakopane statusu uzdrowiska w 1886 roku. Termy podupadły w drugiej połowie XX wieku i w 1999 roku teren ten został wykupiony przez TPN. Przyczyną upadku basenów było wykonanie dodatkowego odwiertu, w wyniku którego doszło do wymieszania źródeł termalnych z zimną wodą. Utworzenie ośrodka w Jaszczurówce nie jest przypadkowe, ponieważ nazwa osiedla pochodzi od licznie występujących w tym rejonie salamander plamistych.[1]

Powyżej ośrodka zielony szlak prowadzi szeroką drogą wzdłuż Olczyskiego Potoku. Dolina Olczyska wciska się tutaj między masywy Nosala i Małego Kopieńca.


Dolina Olczyska

Po kilkuset metrach dolina rozszerza się, ukazując rozległe zniszczenia po wiatrołomach. Ze szlaku otwiera się widok na Skupniów Upłaz, Kopieńce i Nosal.


Wielka Królowa Kopa i Skupniów Upłaz


Mały Kopieniec


Nosal widziany z Doliny Olczyskiej

Po około 35 minutach szlak osiąga północno-wschodni skraj Polany Olczyskiej.


Rozstaj szlaków na Polanie Olczyskiej

W górę Polany Olczyskiej odchodzi żółty szlak na Nosalową Przełęcz, który prowadzi obok Wywierzyska Olczyskiego. Wywierzysko znajduje się na wschodnim krańcu Polany Olczyskiej. Jest to najpotężniejsze krasowe źródło w polskich Tatrach, a jego wydajność szacuje się na około 400-700 l/s.[2].


Olczyski Potok

Za rozwidleniem zielony szlak przekracza mostek nad Olczyskim Potokiem i zwraca się ku wschodowi. Najpierw przecinamy widokowy wiatrołom, a następnie rozpoczynamy strome podejście lasem, które doprowadza do Polany Kopieniec.


Nosalowa Przełęcz i Nosal


Podejście na Polanę Kopieniec

Polana rozciąga się na północ od siodła przełęczy rozdzielającej Kopieniec od Królowego Grzbietu. Na polanie zachował się zespół szop i szałasów. Na skraju polany zielony szlak rozgałęzia się na dwa warianty. Prawe odgałęzienie prowadzi wprost do Toporowej Cyrhli, natomiast lewe wspina się stromo na szczyt Kopieńca, a następnie zatacza pętlę i sprowadza na północny kraniec polany.


Polana Kopieniec

Podejście z Polany Kopieniec na szczyt zajmuje około 10 minut.


Podejście na szczyt

Panorama z Wielkiego Kopieńca obejmuje Tatry Zachodnie z Giewontem i Małołączniakiem, Tatry Wysokie oraz Tatry Bielskie. Najefektowniej prezentują się szczyty zamykające od południa Dolinę Gąsienicową i Dolinę Pańszczycy oraz masyw Koszystej.


Widok na otoczenie Doliny Gąsienicowej


Czerwone Wierchy i Giewont


Brama Orawska


Widok ku Babiej Górze


Otoczenie Doliny Pańszczycy

Zielony szlak obniża się z Kopieńca w kierunku północno-wschodnim z widokami na Polanę Kopieniec, której skraj osiąga po około 10 minutach. Na polanie łączy się z bocznym wariantem szlaku omijającym szczyt.


Polana Kopieniec

Z Polany Kopieniec zielony szlak sprowadza dnem Doliny Chłabowskiej do połączenia z czerwonym szlakiem z Waksmundzkiej Równi.


Skrzyżowanie ze szlakiem na Równię Waksmundzką

Następnie oba szlaki obniżają się ku Toporowej Cyrhli, przekraczając po drodze granicę TPN. Po około 30 minutach szlaki doprowadzają do Drogi Oswalda Balzera.


Zejście do Toporowej Cyrhli


Drogowskaz w Toporowej CyrhliPanorama z Wielkiego Kopieńca (1)


Panorama z Wielkiego Kopieńca (2)


Panorama z Wielkiego Kopieńca (3)E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2016

Bibliografia

[1] Tablica informacyjna przy ośrodku.
[2] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.Ośrodek Czynnej Ochrony Płazów i Gadów
Dolina Olczyska
Olczyski Potok
Wielka Królowa Kopa i Skupniów Upłaz
Nosal
Dolina Olczyska
Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec
Mały Kopieniec
Nosal
Rozstaj szlaków na Polanie Olczyskiej
Olczyski Potok
Wielki Kopieniec
Nosal i Mały Kopieniec
Nosalowa Przełęcz i Nosal
Ponad Polaną Olczyską
Podejście na Polanę Kopieniec
Wielki Kopieniec
Polana Kopieniec - widok na Giewont
Polana Kopieniec
Podejście na Kopieniec
Podejście na Kopieniec
Widok na otoczenie Doliny Gąsienicowej
Czerwone Wierchy i Giewont
Brama Orawska
Widok ku Babiej Górze
Czerwone Wierchy i Giewont
Kozie Wierchy i Świnica
Kasprowy Wierch
Otoczenie Doliny Pańszczycy
Szczyt Kopieńca
Tatry Bielskie, Jagnięcy Szczyt, Kołowy Szczyt, Baranie Rogi i Lodowy Szczyt
Zejście z Kopieńca
Polana Kopieniec
Rozstaj szlaków na Polanie Kopieniec
Świnica ponad Polaną Kopieniec
Zielony szlak poniżej Polany Kopieniec
Skrzyżowanie ze szlakiem z Waksmundzkiej Równi
Zejście do Toporowej Cyrhli
Drogowskazy w Toporowej Cyrhli  Schematy szlaków  

schematy szlaków