Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Zielony szlak na Wołowiec przez Dolinę Chochołowską Wyżnią. Polana Chochołowska - Dolina Chochołowska Wyżnia - Wołowiec. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA WOŁOWIEC (2064m) Z POLANY CHOCHOŁOWSKIEJ PRZEZ DOLINĘ CHOCHOŁOWSKĄ WYŻNIĄ


Wołowiec widziany z Rakonia

Graniczny wierzchołek Wołowca, górujący ponad trzema dolinami: Rohacką, Jamnicką oraz Chochołowską Wyżnią, należy do najbardziej rozpoznawalnych szczytów Tatr Zachodnich. Stanowi on doskonały punkt widokowy, zarówno na słowacką jak i polską część Tatr.

schemat

W kierunku południowo-zachodnim rozchodzi się z Wołowca niezwykle efektowana grań z Rohaczem Ostrym oraz Rohaczem Płaczliwym. Biegnie nią najtrudniejszy szlak w Tatrach Zachodnich z wieloma sztucznymi ułatwieniami. Od strony Doliny Chochołowskiej najpopularniejsze i jednocześnie najciekawsze widokowo podejście na Wołowiec prowadzi przez Grzesia, Długi Upłaz i Rakoń. Najkrótsze jest z kolei podejście zielonym szlakiem przez Dolinę Chochołowską Wyżnią.


Wołowiec - widok na Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy

Zielony szlak na Wołowiec zaczyna się na Polanie Chochołowskiej, nieznacznie poniżej schroniska. Szlak kieruje się na południe, wzdłuż Chochołowskiego Potoku.


Polana Chochołowska

Leśna droga prowadzi po jego prawej stronie, bez większych zmian wysokości. W górnej części Doliny Chochołowskiej, grzbiet Czerwonego Wierchu, rozdziela ją na dwa odgałęzienia. Wschodnią część stanowi Dolina Jarząbcza, natomiast zielony szlak kieruje się ku zachodniemu odgałęzieniu. Jest to Dolina Chochołowska Wyżnia, która wcina się między zbocza Czerwonego Wierchu, Łopaty i Wołowca. W jej dolnej części szlak przecina zarośniętą drzewami Wyżnią Polanę Chochołowską.


Dolina Chochołowska Wyżnia

Powyżej polany podejście zdecydowanie podrywa się do góry. Szlak wyprowadza ponad granicę lasu i przez kilkaset metrów wije się pośród kosodrzewiny. Widoki ograniczone są początkowo do otoczenia Doliny Chochołowskiej i dopiero wraz z nabieraniem wysokości wyłaniają się inne szczyty. Ścieżka przecina kotlinkę położoną u stóp Rakonia i Wołowca, a jej końcowy fragment wiedzie odkrytym, trawiastym zboczem.


Zielony szlak - widok na Bobrowiec

Kamienny chodnik wznosi się stromo zakosami i osiąga grzbiet na płytkiej przełęczy rozdzielającej Rakoń i Wołowiec.


Rakoń, Grześ i Bobrowiec

Po osiągnięciu grzbietu otwiera się piękna panorama na słowacką część Tatr Zachodnich z Doliną Rohacką i Rohackimi Stawami. Panorama obejmuje otoczenie Doliny Smutnej z Rohaczami oraz Doliny Spalonej z Banówką i Pachołem. Przez przełęcz przebiega niebieski szlak, który w kierunku północnym prowadzi przez Rakoń i Długi Upłaz na Grzesia, natomiast w kierunku przeciwnym wspina się na Wołowiec.


Dolina Rohacka widziana z podejścia na Wołowiec


Kozice na zboczach Wołowca

Podejście niebieskim szlakiem na Wołowiec jest bardzo strome i zajmuje około 20-25 minut. Z rozległego wierzchołka Wołowca roztacza się jedna z najbogatszych i najładniejszych panoram w Tatrach Zachodnich. Panorama obejmuje znaczną część słowackich Tatr Zachodnich, w tym grań Barańców, Rohacze, Hrubą Kopę, Pachoła, Salatyny, Brestową i Osobitą. Ku wschodowi wznosi się grań Otargańców, Starorobociański Wierch, Bystra, a dalej Czerwone Wierchy i szczyty Tatr Wysokich.


Szczyt Wołowca, w głębi Hruba Kopa i Pachoł


Rohacz Ostry


Wielki Rohacki Staw


Jarząbczy Wierch i Rakuska Czuba


Dolina Chochołowska Wyżnia

Z Wołowca można udać się w kierunku Jarząbczego Wierchu, graniczną granią zamykającą od południa Dolinę Chochołowską. Bardzo interesujący, a zarazem trudny technicznie jest słowacki szlak prowadzący granią Rohaczy, z kontynuacją w kierunku Trzech Kop i Banówki.Panorama z ZawraciaE-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2011Polana Chochołowska, w tle Kominiarski Wierch
Polana Chochołowska
Polana Chochołowska
Kaplica na Polanie Chochołowskiej
Mnichy Chochołowskie
Polana Chochołowska
Dolina Chochołowska Wyżnia - widok na Kominiarski Wierch
Bobrowiec
Dolina Chochołowska Wyżnia
Widok na Dolinę Rohacką
Rakoń, Grześ i Bobrowiec
Kozice na zboczu Wołowca
Wielki Staw Rohacki
Rohacz Ostry
Długi Upłaz i Grześ
Jarzączy Wierch i Rakuska Czuba
Dolina Chochołowska Wyżnia
Szczyt Wołowca, w głębi Hruba Kopa i Pachoł
Rohacz Ostry i Rohacz Płaczliwy
Wyżni Jamnicki Staw, powyżej Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch i Raczkowa Czuba  Schematy szlaków  

schematy szlaków