Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Morskie Oko - Czarny Staw pod Rysami - Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA MIĘGUSZOWIECKĄ PRZEŁĘCZ POD CHŁOPKIEM (2307m)


Przełęcz pod Chłopkiem i Mięguszowiecki Szczyt Czarny

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem jest drugim pod względem wysokości miejscem w polskich Tatrach, do którego wytyczony jest szlak turystyczny. W tym względzie Przełęcz pod Chłopkiem ustępuje wyłącznie Rysom. Zielony szlak prowadzący na przełęcz znad Czarnego Stawu pod Rysami jest jednocześnie jednym z najciekawszych szlaków o charakterze wysokogórskim w Tatrach Polskich. Szczególnie interesująca sceneria skalna występuje po osiągnięciu Mięguszowieckiego Kotła, zwanego Bańdziochem.

schemat

Na szlaku nie występują łańcuchy, natomiast najbardziej eksponowane miejsca ubezpieczone są klamrami. Z wielu miejsc na szlaku roztacza się panorama na Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami. Pięknie prezentują się również urwiste ściany Mięguszowieckich Szczytów, a ze szczytu Kazalnicy roztacza się prawdziwie wysokogórski widok na Niżne Rysy, Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoką.


Kazalnica - widok na Niżne Rysy, Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoka

Zielony szlak na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem ma swój początek nad Czarnym Stawem pod Rysami, nieopodal krzyża. Nad Czarny Staw ze Schroniska nad Morskim Okiem prowadzi czerwony szlak obchodzący Morskie Oko. Ze ścieżki piękne widoki na Mięguszowieckie Szczyty i Mnicha.


Morskie Oko i Mnich


Schronisko nad Morskim Okiem

Po osiągnięciu przeciwległego brzegu Morskiego Oka szlak wspina się zakosami na próg oddzielający obydwa stawy. Dojście ze schroniska nad Czarny Staw zajmuje około 40-50 minut. Znad Czarnego Stawu rozciąga się niezwykle efektowna panorama na urwiska Kazalnicy oraz skaliste granie otaczające staw, w tym na niepozorne stąd Rysy.


Widok na Niżne Rysy i Rysy


Mięguszowieckie Szczyty


Czarny Staw


Schronisko nad Morskim Okiem

Czerwony szlak wiedzie dalej na Rysy, obchodząc Czarny Staw z lewej strony. Szlak na Przełęcz pod Chłopkiem odbija natomiast w pobliżu krzyża w prawo. Ścieżka wznosi się kamiennymi schodami pośród kosodrzewiny i po kilkunastu minutach osiąga widokowe wypłaszczenie. Ze szlaku rozpościera się widok na Morskie Oko, Miedziane, a także Mięguszowieckie Szczyty, wznoszące się ponad Bańdziochem.


Bańdzioch i Mięguszowiecki Szczyt Wielki


Widok na Dolinę Rybiego Potoku

Powyżej wypłaszczenia ścieżka zwraca się na południe i przecinając rumowisko skalne doprowadza do ścianki skalnej. Perć wiedzie dalej wzdłuż tej ściany przechodząc w trawers, na końcu którego osiąga skalisty żleb z niewielkim strumykiem.


Żabi Szczyt Niżni i Czarny Staw


Podejście do Bańdziocha

Szlak przez chwilę wspina się żlebem, by następnie odbić w prawo i osiągnąć dno Kotła Mięguszowieckiego. Ścieżka wznosi się teraz pośród głazów i bloków skalnych wypełniających kocioł. W krajobrazie dominują urwiste ściany opadające spod Mięguszowieckich Szczytów.

Po kliku minutach zielony szlak opuszcza kocioł z jego lewej strony. Następuje teraz najciekawszy technicznie fragment wspinaczki. Szlak wiedzie serią skalnych rynien, które posiadają bardzo dobrze ukształtowane stopnie i chwyty. W trakcie wspinaczki pokonujemy między innymi wąskie, mocno eksponowane przejście nad przepaścią ubezpieczone dwoma klamrami.


Wąskie przejście ubezpieczone klamrami


Podejście na Kazalnicę

Wydostając się ze skał ścieżka wyprowadza na grzędę wznoszącą się ponad rumowiskami Bańdziocha. Trzymając się grzędy zielony szlak w ciągu kilku minut osiąga niepozorny szczyt Kazalnicy.


Podejście na Kazalnicę, w tle Bańzioch

Z Kazalnicy roztacza się imponująca panorama na Rysy, Ciężki Szczyt oraz Wysoką. W przeciwnym kierunku uwagę przykuwają urwiska Mięguszowieckich Szczytów. Ze szczytu widać także spoczywające kilkaset metrów poniżej Morskie Oko.


Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoka


Mięguszowiecki Szczyt Pośredni i Mięguszowiecki Szczyt Wielki


Szpiglasowa Przełęcz


Morskie Oko

Z Kazalnicy zielony szlak kieruje się początkowo granią w kierunku Mieguszowieckiego Szczytu Czarnego, a następnie przecina jego północną ścianę opadającą ku Bańdziochowi. Podczas podejścia w kilku miejscach występuje spora ekspozycja, szczególnie na ostatnim fragmencie, tuż przed przełęczą. Od strony technicznej wspinaczka nie jest zbyt wymagająca, jednak miejscami utrudnia ją piarżyste podłoże. Wymaga ono zachowania dużej ostrożności, z uwagi na łatwość obsuwania się materiału skalnego. Przełęcz osiągamy po około 30 minutach od Kazalnicy oraz po około 2 godzinach od Czarnego Stawu pod Rysami.


Czarny Staw i Kazalnica

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem, leżąca na wysokości 2307 metrów, jest rozległym siodłem pomiędzy Mięguszowieckim Szczytem Czarnym oraz Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim. Panorama z przełęczy obejmuje między innymi Lodowy Szczyt, Hawrań, Jagnięcy Szczyt, Kozi Wierch, Wołoszyn i przed wszystkim Dolinę Rybiego Potoku z Morskim Okiem. Po południowej stronie szczególnie ciekawie prezentuje się Grań Baszt, Wielki Staw Hińczowy oraz Koprowy Wierch.


Jagnięcy Szczyt


Dolina Rybiego Potoku


Grań Baszt i Wielki Staw Hińczowy


Koprowa Przełęcz

Powrót nad Czarny Staw pod Rysami tą samą drogą.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2008

Schronisko nad Morskim Okiem
Schronisko nad Morskim Okiem
Mnich i Morskie Oko
Morskie Oko
Czarny Staw
Żabi Szczyt Niżni
Morskie Oko
Morskie Oko oraz Opalony Wierch
Bańdzioch, Mięguszowiecki Szczyt Wielki, Mięguszowiecki Szczyt Pośredni
Kopa Spadowa i Niżne Rysy
Czarny Staw - widok na Rysy
Schronisko nad Morskim Okiem widziane znad Czarnego Stawu
Bańdzioch i Mięguszowiecki Szczyt Wielki
Widok na Dolinę Rybiego Potoku
Miedziane
Żabi Szczyt Niżni
Czarny Staw
Morskie Oko
Podejście do Bańdziocha
Klamry
Klamry
Wspinaczka na Kazalnicę
Podejście na Kazalnicę, w tle Bańdzioch
Szlak na Rysy widziany z Kazalnicy
Kazalnica - widok na Morskie Oko
Kazalnica - widok na Niżne Rysy, Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoką
Rysy
Rysy, Ciężki Szczyt i Wysoka
Szpiglasowa Przełęcz
Mięguszowiecki Szczyt
Morskie Oko widziane z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem
Jagnięcy Szczyt
Wołoszyn
Czarny Staw i Kazalnica
Przełęcz pod Chłopkiem i Mięguszowiecki Szczyt Czarny
Grań Baszt i Wielki Staw Hińczowy
Wielki Staw Hińczowy
Dolina Rybiego Potoku
Koprowa Przełęcz
Schronisko nad Morskim Okiem - widok z Mięguszowieckiej Przełęczy pod Chłopkiem  Schematy szlaków  

schematy szlaków