Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Przysłop Miętusi z Nędzówki. Kiry - Nędzówka - Staników Żleb - Przysłop Miętusi. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówNA PRZYSŁOP MIĘTUSI Z NĘDZÓWKI STANIKÓW ŻLEBEM


Przysłop Miętusi - widok na Zadnią Kopkę i Zawiesistą Turnię

Czerwony szlak z Nędzówki stanowi jedno z kilku dojść na Przysłop Miętusi. Jest to jednocześnie trasa najrzadziej uczęszczana, która ustępuje popularnością szlakom prowadzącym na Przysłop Miętusi z Doliny Kościeliskiej i z Doliny Małej Łąki. Jest to również szlak najbardziej męczący, biegnący na znacznym odcinku stromo pod górę. Warto jednak zaliczyć tę trasę, ponieważ na jej końcowym fragmencie można podziwiać ciekawe widoki na masyw Czerwonych Wierchów, a także na rozrzucone u stóp Gubałówki - Zakopane.

schemat

Wyruszając z Kir kierujemy się Drogą pod Reglami biegnącą w kierunku Zakopanego.


Drogowskaz w Kirach

Ścieżka pod reglami na tym fragmencie nieznacznie wznosi się i po około 15 minutach doprowadza do skrzyżowania z czerwonym szlakiem. Poniżej skrzyżowania usytuowane jest osiedle Nędzówka, oddzielone od nas trawiastym zboczem. Skręcamy tutaj w prawo i wkraczamy w leśny żleb. Rozpoczynamy blisko godzinne, strome i męczące podejście. Ścieżka wiedzie lasem, monotonnie pod górę. Przez pewien czas towarzyszy nam niewielki potok. Po około 45 minutach las przerzedza się i docieramy do nieco już zarosniętej polany - Jaworzyny Miętusiej. Z polany roztacza się ciekawy widok na leżące poniżej osiedla.

Po opuszczeniu polany droga przez kilkaset metrów biegnie bez zmian wysokości. Szlak wiedzie zboczem Hrubego Regla (1339 m), kilkadziesiąt metrów poniżej wierzchołka. Możemy tu podziwiać wyjątkowo efektowny widok na potężny masyw Czerwonych Wierchów i leżącą u naszych stóp Dolinę Miętusią.


Hruby Regiel i Wielka Polana Małołącka

Po kilku minutach ścieżka zaczyna opadać wyraźnie w dół. Miejscami, po lewej stronie, ukazuje się lesisty wał Gubałówki z charakterystycznym masztem. Ostatnie kilkanaście minut szlak obniża się zboczem Hrubego Regla w kierunku trawiastego siodła Przysłopu Miętusiego, które osiągamy po około 70 minutach od opuszczenia Drogi pod Reglami. Na Przysłopie znajduje się skrzyżowanie szlaków. Niebieski szlak biegnie na Małołączniaka, a w dół do wylotu Doliny Małej Łąki. Przez Przysłop Miętusi przebiega również Ścieżka nad Reglami. Przy skrzyżowaniu szlaków ustawiony jest drewniany stół.


Przysłop Miętusi


Zawiesista Turnia

Panorama w kierunku Doliny Kościeliskiej obejmuje Kominiarski Wierch, Stoły, Zadnią Kopkę, a na pierwszym planie Zawiesistą Turnię. Najciekawszy jest jednak widok na Czerwone Wierchy.


Kominiarski Wierch, Zadnia Kopka i Zawiesista Turni


Widok ku Upłaziańskiej Kopie i Chudej Przełączce

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2002

  Schematy szlaków  

schematy szlaków