Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Ścieżka nad Reglami (Dolina Chochołowska - Dolina Kościeliska). Dolina Chochołowska - Niżna Polana Kominiarska - Dolina Kościeliska. | e-gory.com

Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / Panoramy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówŚCIEŻKA NAD REGLAMI (DOLINA CHOCHOŁOWSKA - DOLINA KOŚCIELISKA)

Zachodni odcinek Ścieżki nad Reglami łączy Dolinę Chochołowską z Doliną Kościeliską. Na trasie znajduje się kilka malowniczych polan, które stanowią idealne miejsce na odpoczynek. Najbardziej męczącym fragmentem szlaku jest podejście na Kominiarską Przełęcz.

Ścieżka nad Reglami znakowana na czarno ma swój początek kilkaset metrów powyżej Polany Huciska, gdzie odbija w lewo w kierunku lasu. Dojście z Siwej Polany do początku szlaku zajmuje około 45 minut. Droga z początku jest umiarkowanie stroma i w przeciągu kilku minut doprowadza do Polany Jamy, z której rozpościera się interesujący widok na szczyty wznoszące się ponad Doliną Chochołowską. Na polanie prowadzony jest latem wypas owiec. Szlak przecina polanę wzdłuż po czym ponownie znika w lesie.

Za Polaną Jamy przez kilkaset metrów ścieżka biegnie nieznacznie pod górę, by wreszcie poderwać się nieco bardziej zdecydowanie i doprowadzić nas na Kominiarską Przełęcz (1307 m). Przełęcz jest płytkim, niepozornym siodłem oddzielającym Wierch Spalenisko i Mały Opalony Wierch. Po przewinięciu się przez przełęcz szlak opada stromo w dól. Po około 10 minut dołącza do nas po lewej stronie Lejowy Potok. Dalsze zejście prowadzi wzdłuż potoku. Po około 75 - 80 minutach od początku szlaku docieramy do Niżnej Polany Kominiarskiej. Przed samą polaną ścieżkę przecina strumyk, w którym możemy uzupełnić wodę. W górnej części polany stoi kilka zniszczonych szałasów.

schemat

Wkrótce po opuszczeniu Niżnej Polany Kominiarskiej dochodzi do nas z prawej strony żółty szlak z Doliny Lejowej. Za rozstajem kamienna scieżka podrywa się nieznacznie ku górze i po kilku chwilach osiągamy polanę Kominiarski Przysłop. Na końcu polany stoi dobrze zachowany niewielki szałas. Nad polaną wznosi się Zadnia Kopka, z widoczną pod szczytem Świńską Turnią. Tuż za szałasem szlak chowa się w lesie i obniżając się dość stromo doprowadza nas po około 15 minutach do drogi w Dolinie Kościeliskiej. Przejście z Doliny Chochołowskiej do Doliny Kościeliskiej zajmuje 1.40 - 1.50 godz.

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2002

  Schematy szlaków  

schematy szlaków