Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak przez Dolinę Lejową. Dolina Lejowa - Kominiarski Przysłop - Dolina Kościeliska. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówDOLINA LEJOWA

Dolina Lejowa należy do jednych z najrzadziej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. Wylot doliny znajduje się mniej więcej w połowie drogi między Kirami, a Siwą Polaną. Chociaż dolinka nie imponuje atrakcjami turystycznymi warto ją zwiedzić, by choć na chwilę skryć się przed tłumami oraz zaznać trochę ciszy i spokoju. Dolina Lejowa jest typową dolinką reglową, największą po polskiej stronie Tatr. Dolina wcina się aż po partie szczytowe Kominiarskiego Wierchu.

Do wylotu Doliny Lejowej prowadzi z Kir znakowana na zielono ścieżka pod reglami. Wychodząc z postoju busów w Kirach idziemy kilkaset metrów jezdnią prowadzącą w kierunku Chochołowa. Po kilku minutach odbijamy w lewo. Szlak prowadzi teraz górnym skrajem polany Biały Potok i po około 20 minutach od wyjścia z Kir doprowadza nas do wylotu Doliny Lejowej. Opuszczamy tutaj znaki zielone, które wiodą dalej w kierunku Siwej Polany i kontynuujemy wycieczkę żółtym szlakiem.

schemat

Wchodząc do Doliny Lejowej mijamy skalną bramkę i idziemy dalej wzdłuż Lejowego Potoku. Początkowo potok płynie z prawej strony jednak szybko przekraczamy niewielki mostek i potok przewija się na drugą stronę. Szlak cały czas wiedzie nieznacznie pod górkę nie nastręczając jednak żadnych trudności. Po kilkunastu minutach dochodzimy najpierw do polany Rówienka, a w połowie doliny do nieco rozleglejszej polany Huty Lejowe, na której znajduje się niewielki szałas. Kilkaset metrów dalej mijamy dość mocno już zarośniętą polanę Lejówki i dochodzimy do miejsca, w którym Lejowy Potok rozdziela się na dwie odnogi. Odbijamy tutaj zdecydowanie w prawo, a ścieżka staje się wyraźnie stromsza. Po około 10-minutowym podejściu docieramy do rozstaju szlaków, łącząc się ze Ścieżką nad Reglami.

Skręcając tutaj w prawo w ciągu kilku minut dojdziemy do Niżnej Polany Kominiarskiej. Idąc natomiast w lewo kierujemy się w stronę Doliny Kościeliskiej. Dość szybko dochodzimy do polany Kominiarski Przysłop, nad którą góruje Zadnia Kopka i widoczna pod szczytem Świńska Turnia. Od Kominiarskiego Przysłopu szlak opada stromo w dół i po około 15 minutach łączy się z drogą w Dolinie Kościeliskiej. Możemy udać się stąd w kierunku Schroniska na Hali Ornak lub zejść do Kir (około 15 minut).

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2002

  Schematy szlaków  

schematy szlaków