Wykorzystujemy pliki cookies w celu dostosowania treści witryny do indywidualnych preferencji danego użytkownika oraz dla celów statystycznych - usługi Google AdSense oraz Google Analytics.
Informacje szczegółowe    Pliki cookies Wyrażam zgodę
Szlak na Szpiglasową Przełęcz. Morskie Oko - Szpiglasowa Przełęcz - Dolina Pięciu Stawów. | e-gory.com
Działy: Opisy szlaków / Schroniska / Ośrodki turystyczne / Szczyty / Mapy / TOPR

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlakówZNAD MORSKIEGO OKA PRZEZ SZPIGLASOWĄ PRZEŁĘCZ (2110m) DO DOLINY PIĘCIU STAWÓW


Miedziane, Szpiglasowa Przełęcz i Szpiglasowy Wierch

Szlak ze Schroniska nad Morskim Okiem na Szpiglasową Przełęcz jest najłatwiejszym z wysokogórskich szlaków wytyczonych w Polskich Tatrach Wysokich. Pomimo niewielkiej skali trudności oferuje on wspaniałe widoki i możliwość poczucia wysokich gór. Wejście i zejście z przełęczy nawet przy bardzo spokojnym tempie zamyka się w 6 godzinach. W przypadku planowania zejścia ze Szpiglasowej do Doliny Pięciu Stawów trzeba już liczyć się z koniecznością pokonania klikudziesięciometrowego ciągu łańcuchów.

Szlak na Szpiglasową Przełęcz - mapa

Wyruszając sprzed Schroniska nad Morskim Okiem należy cofnąć się parę metrów w kierunku Starego Schroniska. Żółty szlak na Szpiglasową Przełęcz odbija tutaj od asfaltowej drogi i pnie się ku górze wygodną, kamienną ścieżką. Obeny szlak został wybudowany w 1937 roku pomimo sprzeciwów obrońców przyrody, zyskując nazwę Ceprostrady.[1]


Schronisko nad Morskim Okiem


Początek szlaku


Otoczenie Morskiego Oka

Szybko oddalając się od obleganego przez turystów schroniska ścieżka przechodzi w długi trawers zboczem Miedzianego, spod którego spływają liczne strumyki co rusz przecinające chodnik. Przed nami coraz ładniej prezentuje się sylwetka Mnicha (2068 m), w dole możemy podziwiać Morskie Oko, a powoli wyłania się także Czarny Staw spoczywający w Kotle pod Rysami. Przy odrobinie szczęścia możemy napotkać świstaki mające tutaj swoje stanowiska.


Trawers


Mnich


Morskie Oko, kocioł Czarnego Stawu, Niżne Rysy i Rysy


Morskie Oko, kocioł Czarnego Stawu, Niżne Rysy i Rysy

U stóp Mnicha szlak wykonuje gwałtowny zwrot i wspinając się kolejnymi, długimi zakosami po około 50 minutach doprowadza do progu Dolinki za Mnichem. Jest to niewielka, tarasowa dolinka zawieszona ponad Morskim Okiem, wcięta pomiędzy Cubrynę i Mnicha z jednej strony oraz Miedziane i Szpiglasowy Wierch z drugiej. W dolince leży najwyżej położony naturalny zbiornik wodny w Polsce - Zadni Mnichowy Stawek (około 2072 m).


Panorama z podejścia do Doliny za Mnichem


Mnich i próg dolinki za Mnichem


Próg Dolinki za Mnichem


Ceprostrada

Na progu odłącza się czerwony szlak prowadzący na Wrota Chałubińskiego (2022 m). Szlak na Szpiglasową Przełęcz prowadzi dalej prosto pozostawiając w dole Stawki Staszica. Perć układa się cały czas w długie i nienastręczające trudności zakosy.


Podejście żółtym szlakiem


Wrota Chałubińskiego


Stawki Staszica

Z każdym przebytym metrem otwiera się coraz bogatszy widok na szczyty Tatr Wysokich. Ze szlaku szczególnie efektownie prezentują się Morskie Oko i Czarny Staw. Dominujący wcześniej w panoramie strzelisty wierzchołek Mnicha zupełnie znika na tle rumowisk i piargów Dolinki za Mnichem.


Mnich


Szpiglasowa Przełęcz


Zakosy

Ścieżka pod koniec wcina się między skały, gdzie jej przebieg torowano przy pomocy dynamitu.[1] Wreszcie zakosem w prawo wyprowadza na Szpiglasową Przełęcz (2110m).


Dziurawa Czuba, Szpiglasowa Czuba i Szpiglasowy Wierch


Morskie Oko i Czarny Staw pod Rysami


Żółty szlak

Po osiągnięciu grani otwiera się ciekawa panorama na Dolinę Pięciu Stawów i otaczające ją szczyty. Z przełęczy można wejść na Szpiglasowy Wierch (2172m), co zajmuje około 6 - 7 minut. Warto polecić wejście na szczyt, ponieważ oferuje on bogatszy widok na stronę słowacką. Ze szczytu widać m.in. 3 najwyższe, polskie szczyty (Rysy - 2499 m, Mięguszowiecki Szczyt - 2438 m, Niżne Rysy - 2430 m). W dole drzemie Niżny Staw Ciemnosmreczyński z widocznym szlakiem z Doliny Koprowej. W okolicy można dostrzec kozice.


Szlak poniżej przełęczy


Szpiglasowa Przełęcz


Szpiglasowy Wierch

Zejście z przełęczy w kierunku Doliny Pięciu Stawów zaczyna się kilkudziesięciometrowym ciągiem łańcuchów. Prowadzi ono skalną rynną, trawersując najpierw wzdłuż ściany, a następnie przecinając skalną płytę.


Zejście ze Szpiglasowej Przełęczy


Łańcuchy poniżej przełęczy


Łańcuchy


Skalna rynna

Tuż za łańcuchami szlak sprowadza kilkoma zakosami do trawiasto-piarżystej kotlinki, przechodząc poniżej zakosów w kamienny chodnik.


Zakosy, poniżej Wielki Staw


Szpiglasowa Przełęcz

Schodząc możemy podziwiać wznoszące się przed nami Kozie Wierchy oraz Świnicę. Po prawej stronie mamy ładny widok na Wielki Staw, który imponuje swoim ogromem.


Wschodnia grań Świnicy i Wielki Staw


Zejście do Doliny Pięciu Stawów, w tle Czarny Staw Polski/span>


Wielki Staw

Perć systematycznie obniża się i przekracza wreszcie strumyk łączący Czarny i Wielki Staw, skąd idąc lekko pod górkę doprowadza do skrzyżowania z niebieskim szlakiem na Zawrat. Z przełęczy do tego miejsca schodzi się około 1.15 godz.


Kozi Wierch


Wielki Staw


Widok ku Szpiglasowej Przełęczy


Potok łączący Czarny Staw i Wielki Staw


Rozstaj szlaków w Dolinie Pięciu Stawów

Dalej idziemy za znakami niebieskimi mając po lewej stronie łagodne zbocza Koziego Wierchu, z prawej zaś Wielki Staw, drugi pod względem powierzchni (ok. 34.5 ha) i najgłębszy (79 m) staw tatrzański. Po około 30 minutach od skrzyżowania dochodzimy do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów, położonego nad brzegiem Przedniego Stawu.


Dolina Pięciu Stawów


Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów

E-gory.com -> Tatry -> Opisy szlaków2002

Bibliografia

[1] Nyka Józef, Tatry. Przewodnk turystyczny Tatry Polskie i Słowackie, wydanie II, Trawers, Warszawa 1994.


  Schematy szlaków  

schematy szlaków